VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidem vadí, že lesopark dost prořídl

Třebíč – Kácení stromů v Třebíči je ožehavé téma. Obyvatelům zdejšího sídliště Hájek, jež má více než příznačný název, není zeleň ve městě lhostejná. Zvláště nyní poukazují na radikální kácení v blízkosti rybníků v Týnském údolí a zajímá je, kde masa dřeva skončila. Zpeněžila ji firma, které město kácení zadalo.

14.4.2012
SDÍLEJ:

Kácelo se tu nejen na městských pozemcích, ale i na soukromých. Statné stromy šly k zemi. Podle informací radnice šlo o přestárlé topoly a vrby, vykáceny byly také smrky napadené lýkožroutem.Foto: Eva Bártíková

„Do Týnského údolí chodím na vycházky. Mám pocit, že poslední léta se tu kácí víc, než je zdrávo. Vykáceli i mohutné stromy, které byly dříve dominantou krajiny. To mi vadí. Zajímalo by mě, jestli byl takový zásah do přírody vůbec nutný,“ netajila svůj názor Miluše Staňková, která se vydala údolím na vycházku s vnučkou a psem.

V Týnském údolí od nového hřbitova k rybníku pod židovským hřbitovem jsou stopy po kácení znatelné. Lidem vadí, že nejen okolí rybníků, ale i lesopark je po vichřicích a průřezech značně „prořídlý“, jak se vyjádřil další obyvatel v internetové diskuzi na stránkách města.

Deník zajímalo, kde pokácené stromy skončily a kdo za ně zaplatil. Vedoucí komunálního odboru třebíčské radnice Alois Krčál k tomu sdělil, že ohledně kácení byla zpracována dokumentace. Podle ní bylo vytvořeno zadání s tím, že dřevo zůstane firmě, která po odečtení ceny dřeva, dá nejnižší cenu na celou zakázku.

Krčál: Objem dřeva nevíme

Když se Deník pídil, jaký objem dřeva byl v Týnském údolí vytěžen, Krčál odpověděl: „Objem dřeva nevíme, záleželo na šikovnosti firmy, komu dřevo prodá a za kolik. Nás zajímala konečná cena za dílo, co má zaplatit město prostřednictvím našeho odboru.“ Podle něj dělat prodej dřeva na místě či jinde by bylo komplikovanější než nynější systém.

Zdůraznil, že práce za kácení a s tím související práce jsou dražší než cena dřeva, firma prý na ceně dřeva nemůže nijak zvlášť vydělat. „Firma si z ceny za práci odečte cenu, za kterou předpokládá, že dřevo prodá,“ uvedl Krčál.

S dotazem, proč si odhad ceny dřeva určuje sama firma, která kácení provádí, se Deník obrátil na odpovědného místostarostu Milana Zeiberta. Ten odvětil, že jde o zavedený systém komunálního odboru. „Firma, která dala městu v poptávce nejlepší nabídku se v žádném případě prodejem nekvalitního pokáceného dřeva obohatit nemohla. Kdo si to myslí, neví asi, jak to dřevo vypadalo, v jakém terénu se těžilo, že zakázka byla včetně úklidu větví a hlavně včetně frézování,“ doplnil Zeibert.

K situaci se vyjádřil jednatel dukovanské firmy PARK – sadovnické a krajinářské úpravy Jan Souček, která kácení v údolí prováděla. „Letos jsme v Týnském údolí káceli minimálně, kácelo se tam ale i na soukromých pozemcích,“ upozornil. „Když je výběrové řízení na kácení na pozemku města, je už v zadávacích podmínkách uvedeno, že dřevo náleží firmě a firma cenu dřeva odečítá z ceny za práci. Taková jsou pravidla. A firma, která nabídne nejnižší celkovou cenu, ta zakázku města dostane,“ upozornil Souček.

Jiná praxe je v Moravských Budějovicích. O zalesněné plochy se stará společnost města MAME Moravské Budějovice. Její jednatel Jiří Kučera přiblížil, jak při kácení na lesnatých plochách města postupuje u nich. „Objednáme si firmu, která stromy pokácí a dříví necháme svézt na skládku. Pak dřevo nabídneme firmám. Záleží, kdo nabídne lepší cenu,“ objasnil Kučera.

Důvodem letošního kácení je podle správce městské zeleně třebíčské radnice Petra Urbánka napadení mladších smrků lýkožroutem smrkovým. Již loni nechal odbor komunálních služeb vykácet přestárlé topoly a vrby nad cestou mezi rybníky Babák a U Suchých. Náhradní výsadba se neplánuje, aby se zachoval původní charakter údolí s plochou bývalých luk, s pestrou mozaikou různých biotopů.

Autor: Eva Bártíková

14.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Květinová výstava se stěhuje ze školy na obecní úřad

Ilustrační foto

Velká cena města Třebíče se poběží už po pětatřicáté

Středeční nehoda na D1: Mladý řidič se nevěnoval řízení, a to ho stálo život

Vysočina - Dvacetiletý řidič se plně nevěnoval řízení, nezareagoval na vzniklou situaci, a to pro něj nakonec bylo osudné. Tragická nehoda se stala ve středu kolem půl páté odpoledne na 93,5 kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu. Ke středu dodávky a nákladního auta došlo v místě, kde se jen pár minut před tím odehrála jiná dopravní nehoda.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Dvojice cizinců dostala tresty za zahradničení v kravíně

Tábor, Radňov – Pobočka českobudějovického krajského soudu v Táboře minulý týden ve středu vynesla rozsudek nad dvěma cizinci, kteří se v Radňově na Pelhřimovsku od loňského září do poloviny listopadu jako takzvaní zahradníci starali o obří pěstírnu marihuany s patnácti sty rostlinami konopí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení