VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé vzpomněli na umučeného faráře. Podívejte se i na video

Lukov, Vysočina - Již 65 let uběhlo ode dne, kdy byl na vezeňském dvoře v Jihlavě oběšen mladý farář Jan Bula. Lidé ho měli v oblibě, komunistickému režimu se však znelíbil natolik, že se ho zbavil. Ne však nadobro.

21.5.2017
SDÍLEJ:

Lidé vzpomněli na umučeného kněze.Foto: Deník / Černý Kamil

Nejenže byl Jan Bula po roce 1989 soudem zbaven nespravedlivého obvinění z vykonstruovaného procesu z 50. let, ale lidé si ho začali mnohem více připomínat. V Moravských Budějovicích po něm pojmenovali novou církevní školku, v rodném Lukově mu zase opravili faru, což bylo jedno z prvních míst, kde se malý Jan setkával s vírou.

V sobotu se na zrekonstruované faře, která je památníkem všech komunisty pronásledovaných lidí z okolí, konal Den Jana Buly. Odpoledne se v sousedním kostele konala mše, po ní pietní shromáždění. "Ano, člověk dělá chyby, ale jde o to, aby se z nich uměl poučit a neopakoval je. To je odkaz Jana Buly," řekla náměstkyně ministra kultury Anna Matoušková, která do Lukova zavítala.

Ve společenské místnosti tamní fary se poté uskutečnila beseda se spisovateli a historiky, jmenovitě Luďkem Navarou, Michalem Stehlíkem, Janem Růžičkou a Miroslavem Kasáčkem. Ti všichni se Bulovým životem a smrtí i takzvaným Babickým případem zabývali.

Osobnost Jana Buly se v sobotu nepřípomínala jen v Lukově. Už v pět hodin ráno, tedy v čase, kdy Jan Bula mučednicky zahynul, se konala jitřní smírčí mše v kostele v Rokytnici nad Rokytnou. Právě ty se staly prvním a zároveň posledním působištěm mladého kněze z Lukova. Pietní shromáždění se sešlo také v Jihlavě, místě tragického konce Bulova života a mnoha dalších obětí vykonstruovaných procesů.

Jan Bula byl před časem společně s Václavem Drbolou, farářem z Babic, kterého potkal stejný osud, označen za služebníka Božího. Osudy obou kněží se staly předmětem detailního zkoumání historiků z Brněnského biskupství. Ti naznali, že by tyto oběti komunistického režimu mohli být prohlášeni za blahořečené, což je předstupeň svatořečení. Spisy o obou mladých farářích si už převzal Vatikán. Proces posuzování toho, zda si tito duchovní titul blahořečený zaslouží, může trvat i několik let.

Autor: Kamil Černý

21.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského
40

OBRAZEM: Od folku k baroku a tanci. Takový byl festival

Michaela Horáková začala budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.
25

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Běh Matyáše Žďárského bude v jubilejním ročníku mezinárodní

Kožichovice – Veřejný přespolní běh nesoucí jméno zakladatele alpského lyžování a kožichovického rodáka Matyáše Žďárského se letos „dožívá“ čtvrtstoletí.

Nad Vysočinou se budou brzy cvičit vojáci

Sedlec, Vysočina – Od středy 23. srpna až do září budou nad Krajem Vysočina častěji létat vojenská letadla. V té době se bude totiž konat mezinárodní letecké cvičení Ample strike 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

OBRAZEM: Slavnosti tří kápí v Třebíči začaly

Třebíč - Slavnosti tří kápí začaly. Úderem šestnácté hodiny se začali na Podzámeckou nivu scházet první návštěvníci. Sledují vystoupení šermířských skupin a drezůru koní. Na místě je také nepřeberně stánků s občerstvením a suvenýry. Večer jsou na programu koncerty.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení