VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé už trávu nepotřebují. Kontejnerů je stále málo

Třebíčsko – Hnědých kontejnerů už jsou v obcích 
a městech na Třebíčsku stovky, přesto je řada z nich týden co týden plná. Vinu za to však jednatel firmy Esko-T Pavel Gregor odmítá.

17.10.2016
SDÍLEJ:

Hnědý kontejner na bioodpad. Foto: Deník/Kamil Černý

„Svážíme opravdu každý týden. Bohužel lidé hází zelený odpad nejraději tam, kde to mají nejblíž. Pak jsou tak často v takovém množství vidět přeplněné hnědé kontejnery," tvrdil.

Tento nešvar se často objevuje třeba v Moravských Budějovicích. Čtyři kontejnery u zahrádkářské kolonie při vjezdu do města ve směru od Jaroměřic nad Rokytnou jsou znovu plné jen několik dnů po vyprázd-nění svozovou firmou. „Přitom v Budějovicích funguje sběrný dvůr a jsou tam i vel-koobjemové kontejnery," upozornil Pavel Gregor.

Králíci jsou minulostí

Podle Vladimíra Měrky, předsedy Svazku obcí pro komunální služby, který firmu Esko-T vlastní, se přístup lidí k zelenému odpadu v posledních letech zásadně změnil. „Doby, kdy měli lidé králíky, kteří skoro všechno zelené sežrali, jsou pryč. Hlavně mladí dnes nemají jinou možnost než kompostovat, anebo právě vyhazovat," mínil.

Ovšem přeplněné hnědé kontejnery nejsou vidět pouze v Budějovicích či vět-ších městech. Podobně na tom je třeba i Koněšín.
„Kontejnerů máme osm, 
o některé z nich jsme žádali dodatečně, ale přesto to pořád nestačí," potvrdila starostka Hana Žáková. „Před dvěma lety jsme navíc lidem distribuovali kompostéry,
na které jsme získali dotaci, a máme tady další dva velkokapacitní kontejnery. Ty 
si plné do své kompostár-
ny skoro každý týden sváží družstvo. I tak je to pořád málo," dodala starostka.

Také v Koněšíně se podle starostky Hany Žákové projevuje trend bydlení bez hospodářských zvířat. „Králíky, kozy nebo býky tady má už jen málokdo. Když to bývalo, tak se každá mezka sušila. Dnes jsou mladí raději do večera v práci nebo jsou k tomu donuceni a na podobné aktivity už nezbývá absolutně žádný čas," zamýšlela se.

Další kontejnery

Zeleného odpadu přibývá, stejné platí i o hnědých kontejnerech. Podle Pavla Gregora jich oproti původnímu plánu přibyly stovky. Přesto to nestačí. „Pokud si obce požádají, tak jsme samozřejmě schopni dodat další kontejnery. Takové věci řešíme operativně," přislíbil jednatel firmy Esko-T.
Kvůli zvyšujícímu se množství rostlinného odpadu ze zahrádek i z domácností vznikla nejen na Třebíčsku řada velkých kompostáren. Jedna z nich stojí také u areálu Esko-T nedaleko Petrůvek.

V prvním roce fungování se tam zpracovaly zhruba čtyři tisíce tun zeleného odpadu. Z toho vzniklo přibližně 1 500 tun kvalitního kompostu, který právě teď firma začíná distribuovat. „Už jsme to dali na vědomí obcím, které jsou součástí svazku," podotkl Pavel Gregor.
Právě členové Svazku obcí pro komunální služby mají v tomto směru výhodu. Kompost jim Esko-T poskytne zadarmo, samosprávy zaplatí jen dopravu a případnou manipulaci. „To bychom ale museli uhradit i v případě, že bychom si kompost brali od někoho jiného. Nabídka je to lákavá a hned, jak jsme ji dostali, jsme jí využili," řekla koněšínská Hana Žáková.

Patnáct tun kompostu tam používají na přihnojení veřejných ploch. „Půda na obecních pozemcích, kde máme různé keře a květiny, je už vyžilá. Navíc v obci zrovna provádíme i výkopové práce, takže kompost mícháme s kvalitní hlínou," popsala starostka.

Hnědé kontejnery bude firma Esko-T vyvážet v týdenním intervalu ještě asi měsíc, poté přejde na svoz odpadu jednou za tři týdny. Velkoobjemové kontejnery, které často stojí u fotbalových hřišť, nebude přes zimu svážet vůbec.

Autor: Kamil Černý

17.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Hanáci vyhráli také odvetu v Jihlavě

Ilustrační foto

Vražda mezi cizinci: Došlo k ní na ubytovně v Humpolci

Požár zastavil výrobu v Kronospanu. Firma tvrdí, že šlo o zkrat

Jihlava – Více než deset milionů korun. Taková je bilance sobotního rozsáhlého požáru v jihlavské společnosti Kronospan v ulici Na Hranici v Jihlavě-Bedřichově. Hořela hala, ve které se zpracovávají OSB desky, dokonce musel být vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu. Oheň proto na několik dní odstavil výrobu ve firmě.

Děti si ve žďárském parku hrají v balících slámy

Žďár nad Sázavou - Na šest desítek balíků ze slámy tvoří bludiště na okraji žďárského parku Farská humna. Dočasnou venkovní hernu pro děti tam vybudoval žďárský výtvarník Michal Olšiak.

Sáblíková bude pokračovat i po Pchjongčchangu

Žďár nad Sázavou – Odchod do sportovního důchodu? Ale kdeže. Láska ke sportu zvítězila. Martina Sáblíková přehodnotila své plány po olympijských hrách v Pchjongčchangu a hodlá se na dlouhém oválu se svými konkurentkami potkávat i nadále. Její fanoušci tak mohou mít radost.

Začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Náměšť nad Oslavou - Mezinárodní vojenské cvičení Ample Strike začíná. Uskuteční se od středy 23. srpna do úterý 12. září na základně vrtulníkového letectva u Náměště nad Oslavou a na dalších místech v zemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení