VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lesníci ještě neodklidili loňské polomy a už mohou sčítat další škody

Třebíčsko - Lesníci ani nestihli odklidit polámané nebo vyvrácené stromy po námraze z loňského prosince a už sčítají další škody. Vítr o rychlosti i přes 50 kilometrů za hodinu se prohnal Třebíčskem na začátku minulého týdne.

8.4.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Alena Kaňková

„Právě chodíme po lese a počítáme. Možná nejhorší situace je u osady Tři Koroptve. Je tady hodně vyvrácených stromů, letmým pohledem možná dvě stě," hlásil včera odpoledne z obecního lesa starosta Mladoňovic Jan Chloupek. Kromě škod na obecním majetku si povšiml poničených kmenů i v okolních lesích. „Ti nahoře měří všem stejně, každému něco spadlo," poznamenal. Zaměstnanci městyse Mohelno už od začátku roku odklízejí následky loňské námrazy. Podle správce obecních lesů Libora Malého jsou s prací přibližně v polovině. „Celkem to bylo tisíc kubíků dřeva, zpracovaných máme přibližně pět set. Počítám, že na tom budeme dělat do konce května nebo i v červnu," odhadoval.

Své předpoklady ale nechtěl uspěchat. V minulém týdnu se totiž v mohelenských lesích vyvrátily nebo zlomily další stromy. „Dělá to sto kubíků dřeva," upozornil Libor Malý s tím, že definitivní závěr prací se tak znovu oddálil. „Musím ale říct, že práce v lese nekončí nikdy. Když se zrovna neuklízí a jsou vhodné podmínky, vysazujeme," podotkl hajný s třicetiletou praxí. Mohelno obhospodařuje 450 hektarů lesa, a každý poryv větru, jako ten z minulého týdne, lesníky v odklízecích pracích brzdí. „Některé stromy nám i teď padly na cesty. Ty se snažíme odklízet nejdříve, abychom se dostali na další místa a umožnili to i ostatním vlastníkům," podotkl správce mohelenských lesů.

Škody sčítají i státní Lesy ČR, podle mohelenského hajného Libora Malého například v okolí rozhledny Babylon u Kramolína. Po celé republice by se podle předběžných odhadů mohlo jednat o 350 tisíc kubíků větrem polámaného nebo vyvráceného dřeva. „Konkrétní situaci na území jednotlivých lesních správ vyhodnocujeme. V této chvíli ale nemáme informace o tom, že by šlo o kalamitu mimořádného rozsahu," řekl výrobně-technický ředitel podniku Lesy ČR Václav Lidický. Třebíčsko navíc mezi nejpostiženější oblasti nepatří. Hůře jsou na tom lesy v Beskydech, v Krušných horách, na Šumavě nebo ve středních a východních Čechách.

Poškozené dřevo na pile neskončí

Kromě Mladoňovic a Mohelna evidují větrem poškozené stromy i další obce. „U nás to naštěstí tentokrát nebylo nic výrazného. Přesné číslo zatím nevím, ale mám za to, že to dvě desítky kubíků dřeva nepřesáhne," zamýšlel se místostarosta Studence Josef Matějek. Dřevo si podle něj jako palivo odkoupí za režijní cenu místní obyvatelé. Větrem nalomené kmeny se totiž pro zpracování na pilách nehodí. Některá poškození navíc nejsou vidět a lesníci je odhalí třeba až při plánované těžbě. Lesy ČR proto už v první dubnový den vydali doporučení, aby lidé pod stromy raději nevstupovali. Oslabenými kmeny totiž může citelně zahýbat i mírnější větrný poryv, než ten z minulého týdne.

Meteorologové však podobně silný vítr nevylučují. Podle brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu by mohl vítr během dnešního dne dosahovat v nárazech rychlosti znovu přes 50 kilometrů za hodinu. Situace se začne uklidňovat nejspíš až večer. Ve dvou závěrečných dnech pracovního týdne by už měl foukat pouze slabý vítr s rychlostí jen kolem 10 kilometrů v hodině.

Autor: Kamil Černý

8.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jihlavský havířský průvod
27

Na havíře v centru Jihlavy dohlíželi pyšní rodiče

Studenti gymnázia v Moravských Budějovicích nedávno založili studentskou iniciativu GMBproMb.
3

Studentská iniciativa chce oživit kulturní život v Moravských Budějovicích

Blahodárné prameny dokážou vyléčit nemoci a jsou inspirací umělcům

Vysočina 23. června – Žíznivému doušek vody, unavenému odpočinutí, znavenému horkem chladivé osvěžení – to vše mohou nabídnout studánky, které k Vysočině neodmyslitelně patří. Některým z nich jsou přisuzovány magické a léčivé účinky, lidé je od nepaměti vyhledávali a chránili. A velké pozornosti se studánky těší dodnes.

Kamil El-Ahmadieh: chválu beru s rezervou

Třebíč - Na klavír hraje od svých pěti let. Nyní, ve dvaadvacetil letech, jej ovládá skutečně mistrně. Hru na klavír studuje na Janáčkově akademii múzických umění v Brně a za svoji tvorbu se mu pravidelně dostává mnoha ocenění. Jmenuje se Kamil El-Ahmadieh a pochází z Třebíče.

Historický model Třebíče zůstane dál majetkem soukromé firmy

Třebíč - Historický model města, který v Třebíči obdivují zástupy turistů, zůstane dál majetkem soukromé firmy. Město mohlo model odkoupit a pojistit si tak jedno z turistických lákadel do budoucna. Zastupitelé ale neprojevili dostatek vůle.

Kouty dosáhly historického úspěchu suverénním způsobem

Vysočina – Celkem osm týmů reprezentovalo Třebíčsko ve fotbalové I. A třídě. A mezi těmito celky se našli postupující i sestupující. Skupinu B s přehledem ovládly Kouty. Spojený tým Budišova-Náramče stejně jako před rokem skončil druhý. Na špici se udrželi i třebíčští mladíci, kteří s dorostenci v sestavě obsadili třetí příčku, a tím si o jednu metu polepšili.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies