VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Larpy umožňují vidět svět cizíma očima

Třebíč – Larp. „Je to specifický druh her, založených na hraní role. Každý hráč má přidělenou roli nějaké postavy, kterou během hry ztvárňuje, podobně jako herci na divadle. Oproti divadlu však nehrají hráči pro diváka, ale pro sebe samé a své spoluhráče.“ Takto tuto volnočasovou zábavu, která se čím dál více zabydluje nejen v České republice, ale i v našem regionu, definuje server larpy.cz zabývající se tímto fenoménem.

24.2.2010
SDÍLEJ:

Larp. Ilustrační foto.Foto: Petr Kuběnský

Larp je původem zkratkové slovo vzniklé z anglických slov – Live Action Role Playing, což by se dalo velmi volně přeložit jako „hraní rolí naživo“.


„Pro mě osobně je larp interaktivním dramatem, které překračuje stín klasického divadla tím, že divák se stává aktivním účastníkem dění. Odnáší si tak nejen umělecký zážitek ze sledování jeho průběhu, ale i emoční zážitek z jeho spoluvytváření a ponoření do fikční reality,“ popsal svého koníčka Petr Kuběnský, autor několika larpů a organizátor místního larpového festivalu Komorní Třebíč.


Branou do světa larpů pro širokou veřejnost jsou především komorní larpy. Jsou to krátké akce, většinou trvající několik hodin, pro menší počet hráčů. „Emoce jsou tak koncentrovanější a zážitek silnější,“ dodal Kuběnský.


Motivace hráčů účastnit se podobných projektů jsou různé od čisté zábavy a příjemného trávení volného času až po možnost dozvědět se něco o tématu, kterým se daný larp zabývá.


Být někým jiným


„Nejvíce se mi na larpech líbí možnost prožít si na vlastní kůži příběhy jiných lidí a skrze tyto prožitky si zpětně něco odnést do mého vlastního života a jednání,“ ozřejmil svoji zálibu Bronislav Sobotka, učitel angličtiny a lektor zážitkových kurzů z Třebíče.


Možnost být někým jiným a prožít situace, ke kterým nemají ve svém životě možnost se běžně dostat, je častou motivací hráčů.


„Mohu se tak dívat na svět z pohledu své role a podle toho se i chovat k ostatním. Kromě toho, že mě to často baví, tak si tím mohu rozšířit repertoár svého chování,“ řekl student psychologie a další z hráčů Tomáš Protivinský.


Vzdělání i výchova


Larpy rovněž mohou rozvíjet rétorické a dramatické schopnosti účastníků a zlepšovat jejich komunikační schopnosti.


Podle Tomáše Protivínského mají i velký výchovný a vzdělávací potenciál: „Pomocí larpů lze účastníkům také zprostředkovat informace o nějakém závažném tématu, například larp Gaza o palestinsko-izraelském konfliktu. Intenzivní zážitky hráčům nabídnou plastičtější představu o celé situaci.“


To souvisí i s nepřebernou studnicí témat, která lze pomocí larpu zpracovat. Hranice tu v podstatě nejsou, a tak je možné se setkat opravdu s čímkoli od historických, odehrávajících se v Paříži v den pádu Bastily, komiksovém světě plném zloduchů, tarantinovské gangsterce nebo uprostřed současného válečného konfliktu.

Autor: František Vondrák

24.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Mladá řidička byla pod vlivem drog

Petr Weiss
5

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

Slavnosti Tří kápí nabídnou hudbu, průvod či ohňostroj

Třebíč - I letos budou Třebíčští oslavovat bohatou historii svého města. Od pátku až do neděle se zde bude konat čtrnáctý ročník kulturně-společenské akce Slavnosti Tří kápí.

Květinová výstava se stěhuje ze školy na obecní úřad

Vladislav – Tradice květinových výstav je s Vladislaví spjatá. Trvá již od roku 2000, kdy výstavy začali pořádat členové místní organizace českého zahrádkářského svazu. Většinou zahrádkáři připravují dvě výstavy, jednu na jaře a druhou v létě.

Velká cena města Třebíče se poběží už po pětatřicáté

Třebíč – Rok se s rokem sešel a jeden z nejtěžších atletických závodů opět klepe na dveře. Velká cena města Třebíče má v sobotu na programu už 35. ročník. Tradiční závod vznikl ještě za okupace, v padesátých letech administrativně zrušený a v devadesátých znovu obnovený. 

Středeční nehoda na D1: Mladý řidič se nevěnoval řízení, a to ho stálo život

Vysočina - Dvacetiletý řidič se plně nevěnoval řízení, nezareagoval na vzniklou situaci, a to pro něj nakonec bylo osudné. Tragická nehoda se stala ve středu kolem půl páté odpoledne na 93,5 kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu. Ke středu dodávky a nákladního auta došlo v místě, kde se jen pár minut před tím odehrála jiná dopravní nehoda.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení