VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kvůli jadernému úložišti se bude zkoumat také u Lipníku

Třebíčsko - Lidé ze stávajících sedmi lokalit s hlubinným úložištěm nesouhlasí. I proto začíná Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) zkoumat další místa. Například ta, která byla dříve z výběru vyloučena.

29.10.2016
SDÍLEJ:

Vyhořelé palivo z jaderných elektráren zatím končí v dukovanském meziskladu. Na definitivní uložení či přepracování si několik desítek let počká.Foto: Václav Pancer

Podle SÚRAO se to týká i lokality EDU-západ. Jde o území kolem Lipníku, Dol-ních Vilémovic, Zárubic, Ostašova a Klučova. Původně ale tato oblast být zkoumána vůbec neměla. „Ačkoli v původních studiích nebylo s okolím jaderných elektráren uvažováno z důvodu dalšího zatížení oblasti, byl, tak jako jinde ve světě, přehodnocen přístup k umístění hlubinného úložiště do okolí jaderných elektráren," vysvětlila mluvčí správy úložišť Nikol Novotná.

Ještě nedávno figurovala EDU-západ a také lokalita nedaleko Jaderné elektrárny Temelín v jižních Čechách jako záložní. Teď i kvůli nesouhlasu, který zaznívá i ze severu Třebíčska a tamní lokality Horka, bude SÚRAO hledat vhodné podmínky pro půl kilometru hluboký sklad i na jiných místech.

O úložišti v blízkosti jaderných elektráren hovořila také předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi řekla, že by touto cestou šla a že by to mohlo pomoci při řešení patové situace, kdy obce z už dříve vybraných lokalit projekt odmítly.

Navíc naznačila, že některé samosprávy z okolí JE Dukovany o geologické průzkumy stojí. Představitelé Dukovan a Rouchovan, na jejichž území elektrárna stojí, však něco takového odmítli. „Pro nás je prioritou stavba pátého bloku. Nedovedu si představit, že by naši občané s hlubinným úložištěm souhlasili. Myslím, že jsme jádrem zatíženi už dost. V našem katastru je i povrchový mezisklad nízko, a středněaktivního odpadu," připomněl rouchovanský starosta Vladimír Černý.

Že by o stavbu podzemního skladu usilovaly obce z lokality EDU-západ, zase vyloučil starosta Ostašova Jaroslav Kabelka. „Měli jsme dvě schůzky s představiteli SÚRAO, že by někdo z obcí v lokalitě protestoval, se říct nedá, ale že bychom byli pro, to taky ne," řekl. „Já to vnímám tak, že byl zahájen výzkum, do kterého nemáme co mluvit. Satelitní data a další práce si dělá stát bez nás, my se budeme moct vyjádřit, až se bude uvažovat o hrabání do země. To by mělo být za rok. Do té doby jsme v klidu," dodal Jaroslav Kabelka.

Další schůzka zástupců samospráv z okolí Lipníku se uskuteční v polovině listopadu. Představen by měl být detailní plán výzkumů. Rámcově to vypadá tak, že se geologové v oblasti EDU-západ pustí do práce už v listopadu. Pro sběr hor-nin přímo do terénu se vydají na jaře příštího roku a v dubnu 2018 by mělo být jasno o tom, zda by měla být lokalita zkoumána i vrty, nebo její podloží stavbě úložiště neodpovídá.

Celý projekt hlubinného skladu se projednává už řadu let. Obce ze sedmi lokalit, včetně Horky na Třebíčsku s ním nesouhlasí. Také podle předsedy ekologického hnutí Calla Edvarda Sequense postupuje stát a správa úložišť silou. „Nejlepším řešením by bylo zastavit průzkumy všude tak, aby mohla být nejprve prodiskutována a přijata nová koncepce nakládání s radioaktivními odpady, jasně definována kritéria, podle kterých bude místo pro úložiště vybíráno a také upravena legislativa, zejména přijat zákon posilující práva obcí," mínil.

Kritika ale míří i na obce, které úložiště a také průzkumy odmítly. Předseda Energoregionu 2020 Vladimír Měrka vzkázal, že jsou sobci ti, kteří chtějí vyrábět elektřinu z jádra, ale odmítají úložiště. Podobný názor má také Vladimír Černý. „Samosprávy by si měly uvědomit, že nemají odpovědnost jen vůči svým občanům, ale také vůči státu. Demokracie není jen o tom, brát od státu peníze, ale ob-čas se i obětovat," řekl.

Autor: Kamil Černý

29.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lukáš Krpálek ve finále olympijských her v Riu porazil Elmara Gasimova.
9

Stihne Krpálek MS? Spíš ne, mrzí judistu

Ilustrační foto.

Mladíci sestřelili Znojemské Orly

Mladá řidička byla pod vlivem drog

Náměšť nad Oslavou - O řidičský průkaz přišla třiatřicetiletá žena z Třebíčska, která řídila vozidlo pod vlivem drog. Ve středu ji na Masarykově náměstí v Náměšti nad Oslavou zkontrolovala policejní hlídka.

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

Pelhřimov – Až šest let vězení hrozí sexuologovi Petru Weissovi z Prahy za to, že loni v září podle policie způsobil na Pelhřimovsku dopravní nehodu, při níž zemřeli dva lidé, a jeden byl vážně zraněn. Dvaašedesátiletý lékař tehdy vyvázl s lehkým zraněním. Policie nakonec dospěla k závěru, že Weiss se před nehodou nevěnoval řízení a jel příliš rychle. Vyšetřování bylo ukončeno a spis už je i s podanou obžalobou u Okresního soudu v Pelhřimově.

Slavnosti Tří kápí nabídnou hudbu, průvod či ohňostroj

Třebíč - I letos budou Třebíčští oslavovat bohatou historii svého města. Od pátku až do neděle se zde bude konat čtrnáctý ročník kulturně-společenské akce Slavnosti Tří kápí.

Květinová výstava se stěhuje ze školy na obecní úřad

Vladislav – Tradice květinových výstav je s Vladislaví spjatá. Trvá již od roku 2000, kdy výstavy začali pořádat členové místní organizace českého zahrádkářského svazu. Většinou zahrádkáři připravují dvě výstavy, jednu na jaře a druhou v létě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení