VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kůrovec se letos rojí dříve. Bude kalamita?

Vysočina - Až 100 tisíc korun pokuty může dostat vlastník lesa, který se o něj dostatečně zodpovědně nestará. Nechává například ležet popadané stromy, a jeho přičiněním by tak mohlo dojít k rozšíření kůrovce (lýkožrouta smrkového) do jeho i okolních lesních porostů.

25.4.2009
SDÍLEJ:

Pokácený lapák je třeba přikrýt větvemi, aby se vytvořilo mikroklima vhodné pro nalákání kůrovce.Foto: Radek Drahný

Vysočina je v současné době tímto škůdcem ohrožena, stejně tak odborníci varují před kůrovcovou kalamitou i v dalších částech republiky.

„Povinnost preventivně bránit vývoji, šíření a přemnožení kůrovců v lesních porostech je dána zákonem. Vlastník lesa má tuto povinnost i z důvodu možného nebezpečí poškození smrkových porostů na okolních lesních pozemcích,“ potvrdil krajský radní pro oblast lesního hospodářství Josef Matějek.

Pomoc zabezpečí majitelům lesa spolupráce s odborným lesním hospodářem. „Kontakt lze získat v odboru životního prostředí příslušného obecního úřadu s rozšířenou působností,“ dodal radní Matějka.

Lesní zákon hovoří jasně. Stotisícová pokuta hrozí v případě, že vlastník lesa nedodrží opatření k ochraně lesa, především zpracování těžby nahodilé, jak uvádí příslušný paragraf.

Kůrovec napadá především oslabené stromy. Jeho první rojení začíná obvykle kolem 20. dubna a právě při něm je třeba jej zachytit do feromonových lapačů. Škůdce se totiž během roku dokáže rozmnožit až ve třech generacích. Letos se díky teplému počasí začal podle lesních hospodářů rojit o něco dříve než obvykle.

„Kůrovec dokáže způsobit obrovské škody, což je nyní vidět zejména na Šumavě a na severní Moravě. Ochrana proti němu je náročná a je nanejvýš nutné ji nezanedbat,“ připomněl vedoucí krajského odboru lesního a vodního hospodářství Petr Bureš. „Dřevo z kůrovcem poškozených stromů má horší kvalitu a prodává se za výrazně nižší ceny,“ dodal Bureš s tím, že poslední velká kůrovcová kalamita byla na Vysočině v roce 2004.

-----------------

Kůrovec

Setkání s kůrovcem…

- pět milimetrů velcí brouci se zavrtávají pod kůru stromů a živí se lýkem; strom po čase usychá

- každá samice lýkožrouta smrkového naklade asi šedesát vajec, ze kterých se vylíhnou larvy; během roku tak mohou vzniknout až tři generace škůdců

- kůrovec přednostně napadá poškozené a oslabené stromy, které nejsou schopny proti parazitovi produkovat obranné látky

- pokud kůrovci přejí podmínky, dochází k jeho přemnožení

- dojde–li k velké koncentraci brouků na jednom místě, tito zlikvidují všechno kolem včetně malých smrčků

- napadené stromy jsou z lesa odstraňovány, případně alespoň
zbavovány kůry nebo chemicky ošetřeny


Autor: Lenka Mašová

25.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ford Fiesta.
AUTOMIX.CZ
14

Dá se koupit spolehlivé auto za 50 tisíc? Tyto vozy mohou být výhrou

Zámek v Náměšti nad Oslavou.

Náměšťský zámek nabízí návštěvníkům pozoruhodnou noc

Baziliku během noční prohlídky oživí historické postavy

Třebíč – Každý rok se noční prohlídky na hradech a zámcích těší velké oblibě návštěvníků. Přízeň si drží i poněkud netradiční noční prohlídky v bazilice sv. Prokopa v Třebíči. První kolo prohlídek ve večerních hodinách proběhlo společně se svatoprokopskou poutí, na příští víkend Městské kulturní středisko (MKS) připravilo další dva prohlídkové večery.

Plánuje se budova pro krajské úředníky. Za 400 milionů

Jihlava – Nový pavilon, který ponese označení E. Na místě, kde v minulosti stála kasárna Otokara Jaroše, tedy v těsné blízkosti současného vedení Kraje Vysočina. Taková je vize Krajského úřadu Kraje Vysočina v následujících letech. Chce se totiž pustit do stavby nové administrativní budovy pro úředníky. Během let totiž jejich počet vzrostl natolik, že už se do stávajících prostor nevejdou.

Na Pelhřimovsku jsou výnosy obilí slušné. Dokáží to i na dožínkách

Vysočina – Pelhřimovští zemědělci se chystají na dvanáctý Agrární a potravinářský den neboli Pelhřimovské dožínky, které se konají v sobotu 2. září od třinácti hodin na tamním Masarykově náměstí. Na rozdíl od jiných vysočinských měst tady mají bohatou tradici.

Mladíci nestačili na Duklu

Třebíč – Jednoznačnou záležitostí se stalo páté přípravné utkání hokejistů Horácké Slavie. Třebíčští mladíci přivítali na domácím ledě jihlavskou Duklu. Hráči z krajského města měli od začátku více ze hry, a to se také promítlo i do výsledku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení