VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kruháč v Bransouzích vyvolal krajské vášně až po letech

Bransouze - Zastupitelé z řad ODS zpochybnili na posledním jednání krajského zastupitelstva účelnost více než dva roky staré kruhové křižovatky v Bransouzích.

22.2.2013 1
SDÍLEJ:

Diskuzi nad kruháčem nerozumí místní Jakub Nobicht: „Nevím, proč se to řeší až teď. Původní křižovatka byla opravdu nebezpečná, sám jsem s tím měl negativní zkušenost,“ řekl. Foto: Deník/ Kamil Černý

Odpovědí se jim však nedostalo. Podle náměstka hejtmana jde o účelovou diskreditaci krajské radní a starostky Bransouz Jany Fialové.

Na místě křižovatky dnes v Bransouzích stojí kruhový objezd. O jeho účelnosti a dobře vynaložených prostředcích pochybují krajští zastupitelé z ODS. „Na jednání zastupitelstva jsme vznesli dotazy k tomuto tématu. Bohužel ze strany radních byla tato věc bagatelizována. Je tam ale několik záležitostí, které nám na projektu vadí a chtěli bychom je vysvětlit," řekl předseda klubu krajských zastupitelů z ODS Ota Benc.

„Podle statistických dat Ředitelství silnic a dálnic tudy denně projede 600 vozidel, těch těžkých asi 30. Jsme proto kritičtí k tomu, zda nebylo řešení v podobě kruhové křižovatky nadnesené. V Bransouzích navíc byla v té době starostkou současná radní, což také nevyvolává zrovna nejlepší dojem," poznamenal.

Podle tehdejšího i současného náměstka hejtmana pro dopravu Libora Joukla jsou však pochybnosti o využití krajských prostředků liché. „Kruhová křižovatka v Bransouzích nás stála zhruba tolik jako běžná. Kruhová vyšla na tři miliony, běžná by stála asi 2,5 milionu. Je třeba si však uvědomit, že tímto řešením se navíc podařilo vyřešit do té doby nepřehlednou a rizikovou křižovatku," zdůraznil s tím, že za otevřením více než dva roky starého projektu je jiný úmysl.

„Dnes nikoho nezajímá, že podobné řešení křižovatky ve Štokách bylo nákladnější, možná kvůli tomu, že tam není starostkou současná krajská radní. Podle mého je za tím jasný úmysl očernit a zdiskreditovat paní Fialovou ještě před zahájením koncepce středoškolského vzdělávání na Vysočině, které právě ona připravuje. Je to posunuté úplně do jiné roviny, o kruháč v Bransouzích v pravém slova smyslu nejde," dodal náměstek hejtmana Joukl.

Krajští zastupitelé z ODS ale prý nevznesli pochybnosti nad kruhovými křižovatkami obecně. „Netvrdím, že takové řešení není rozumné, v Rakousku jde o úplně běžnou křižovatku. Víme ale o mnohem zatíženějších tazích, které by ji potřebovaly více," podotkl Benc.

Podobným projektům by se chtěl v budoucnu vyhnout. „Chtěli bychom takovéto unáhlená a ad-hoc řešení minimalizovat. V dnešní době je třeba se zamýšlet nad každou vynaloženou korunou, aby byla skutečně využita na to nejpotřebnější," doplnil.

Jakoukoli tehdejší spojitost starostky Bransouz a krajských radních Joukl odmítá. „Před několika lety za mnou přišla pro mě neznámá paní Fialová s tím, že v Bransouzích vědí o záměru kraje rekonstruovat průtah obcí a žádá nás, abychom s tím posečkali, protože v obci budou dělat vodovod. Já jsem byl za jí navržený postup rád. Přišlo mi logičtější kopat do staré silnice než do nové," poznamenal.

Námitkám některých krajských zastupitelé nerozumí ani Jana Fialová. „Tehdy byla kruhová křižovatka v Bransouzích vnímána velmi pozitivně, žádné záporné hlasy proti tomu jsem nezaznamenala. Dokonce nás kontaktovala nadace Cesty městy, abychom se přihlásili do její soutěže. I oni to hodnotili jako velmi dobré řešení tehdejší nebezpečné křižovatky," řekla starostka Bransouz a krajská radní pro školství.

Zároveň odmítla jakoukoli spojitost s krajským vedením z před dvěma a více lety, kdy projekt vznikal. „V té době jsem nebyla ani členkou ČSSD. Dnes jde pouze o účelovou spekulaci, která souvisí s tím, že pracuji na krajském úřadě a jsem členkou strany, která na této úrovni působí," zamýšlela se Fialová.

Autor: Redakce

22.2.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Michaela Horáková začala budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.
25

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Jedna z mnoha podobizen Matyáše Žďárského, kterou najdeme v jeho muzeu.

Běh Matyáše Žďárského bude v jubilejním ročníku mezinárodní

Nad Vysočinou se budou brzy cvičit vojáci

Sedlec, Vysočina – Od středy 23. srpna až do září budou nad Krajem Vysočina častěji létat vojenská letadla. V té době se bude totiž konat mezinárodní letecké cvičení Ample strike 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

OBRAZEM: Slavnosti tří kápí v Třebíči začaly

Třebíč - Slavnosti tří kápí začaly. Úderem šestnácté hodiny se začali na Podzámeckou nivu scházet první návštěvníci. Sledují vystoupení šermířských skupin a drezůru koní. Na místě je také nepřeberně stánků s občerstvením a suvenýry. Večer jsou na programu koncerty.

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

Vysočina – Hned jedenáct jednotek hasičů zasahuje od brzkého rána u požáru ve společnosti zabývající se zpracováním dřeva v ulici Na Hranici v Jihlavě. Vyhlášen tam byl třetí stupeň požárního poplachu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení