VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kromě Jemnice se těžilo stříbro a ruda i v Jasenici

Jasenice – Když se člověk vydá na procházku v údolí potoka k Jestřabí, na první pohled si nevšimne ničeho zvláštního. A přece. Na pravé straně louky ve stráni se skrývá bývalý důl na železnou rudu.

10.7.2017
SDÍLEJ:

Jasenice. Ilustrační foto.Foto: Deník / Mahel Luděk

Vchod do dolu je dnes z velké části zahrnutý zeminou, ale dospělý člověk by se torzem otvoru mohl podívat dovnitř. „Jaseničtí kluci, kteří dříve prolezli tato místa, nyní jako dospělí vzpomínají, že chodba je nejdříve v délce více než 30 metrů o něco nižší než postava člověka a dále se neustále snižuje. Kluci se odvažovali jít dál, ale pak se zase ze strachu, že by se mohli někam propadnout vraceli zpět. Chodba se stala oblíbeným místem lišek a jezevců, ten zvířecí pach tam byl cítit,“ uvádí obec na webových stránkách.

Horníci v dole dříve těžili ručně. Ruda se po vykopání vozila na zpracování do „šmelcoven“, zřejmě do pecí pod obcí Javůrkem u Domašova nebo na Novoměstsko. Těžilo se do druhé poloviny 19. století, poté náklady na těžbu byly příliš vysoké, a proto těžba ustala.

Tento důl ale není jediný, který se u Jasenice nachází. Na druhé straně, v lokalitě „Vošmerky“ nebo také „Chroustovec“ byl také důl na rudu, která dokonce obsahovala stříbro, z čehož následně vzniklo pojmenování „U stříbrného dolu“. Vstupní otvor lze ještě nalézt, ale domnělá chodba je již zasypaná. V okolí chodby jsou zřetelné propadlá místa. „Tyto pozůstatky dolování jsou dokladem nerostného bohatství okolo Jasenice. Mezi bítešskou žulovou plošinou směřující k Třebíči a jinošovskou rulou se vytvořilo geologicky zajímavé složení s centrem právě v okolí Jasenice,“ lze se dočíst a stránkách obce.

Hornictví mělo dlouhou tradici i v Jemnici. První písemná zpráva o hornictví pochází z roku 1227, zmiňuje se v listině, která souvisí s dokončením opevnění, které bylo založeno na protějším skalnatém vrchu. Na existenci starých dolů v okolí města poukazuje také listina markraběte Karla z roku 1345, ve které uděluje Jemnickým horní práva ke zlatým dolům ve Šťítkách u Želetavy. Poslední pokus o obnovení těžby pochází z let 1830-1832. Tehdejší majitelka panství Terezie Trauttmansdorfová hodlala obnovit těžbu. Počátky se jevily velmi slibně. Záhy vše ztroskotalo, neboť Jemnici postihl zničující požár a veškeré úsilí a finance bylo nutno věnovat na obnovu města.

V lokalitě dolu v Podolí jsou patrny dvě šachty pojmenované Jan Nepomucký a Terezie. Tyto štoly jsou raženy v hloubce 18 – 20 metrů. Žíly jsou orientovány na sever a jih. O doly se začal zajímat také jemnický spolek Jamník, který se aktivně snaží propagovat historii zaniklého báňského podnikání na Jemnicku. V roce 2011 se členové spolku podíleli na výzkumu objeveného křížení dvou mělce ražených štol.

IVANA ŘÍHOVÁ

Autor: Redakce

10.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Úvěrového podvodníka z Jihlavy poslal soud do vězení na šest let

Rostou václavky.

Začíná čas václavek, rostou ke konci září

Jestli se nestihne včas opravit hlavní bazén na Polance, bude muset areál zavřít

Třebíč – Unikátní plavecký areál pro letní oddych v údolí řeky Jihlavy. To je třebíčská Polanka. V poslední době se ukazuje, že pokud město zavčas nezainvestuje do generální opravy hlavního padesátimetrového bazénu, bude Polanka na zavření. Jedná se o investici v desítkách milionů korun.

OBRAZEM: Brtničtí poutníci došli do Santiaga de Compostela

Brtnice - Odkud jsi? Tuto otázku na té cestě uslyšíte velmi často. A odpovědi se různí. Ze Španělska. Z USA. Z Francie. Z Filipín. Ze Švýcarska. A mnoha a mnoha dalších zemí. A občas také zazní: Z České republiky. I am from the Czech Republic. Soy de la República Checa. Ale ať už je odpověď jakákoli, vždy na ni uslyšíte kouzelnou formulku: „Buen camino!“ „Buen camino!“

Nováček zaspal úvod, obrana Dukly byla až příliš prostupná

Pardubice, Jihlava - Další obrat se nepovedl. Jihlavští hokejisté doplatili v dalším extraligovém kole v Pardubicích na tragický vstup do utkání. Během sedmi minut inkasovali čtyři branky, a i když dokázali tříbrankové manko v úvodu třetí třetiny vymazat, psychické výhody nad protivníkem nedokázali využít a po opakovaných selháních v obraně odjížděli domů bez bodu po porážce 5:7.

Silnici na hlavním tahu na Brno ničí pohřbené pařezy

Třebíčsko – Začalo to nenápadně. V poměrně nedávno opravené vozovce na hlavním tahu z Třebíče do Brna, státní silnici číslo I/23, se udělal výtluk neobvyklých rozměrů. V úseku poblíž lesa a nedaleko odbočky na Studenec.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení