VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kraje i rodiče požadují zveřejnění výsledků maturit

Vysočina - Hejtmani chtějí, aby veřejnost získala přehled o úspěšnosti středních škol při státních maturitách. Řekl to v týdnu po jednání Rady Asociace krajů ČR její předseda a jihomoravský hejtman Michal Hašek.

3.7.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Kopáč Jiří

„Určitě bychom uvítali, kdybychom coby zřizovatel dostali informaci o tom, jak si naše školy vedly při státních maturitách,“ potvrzuje Marie Kružíková, vysočinská radní pro oblast školství. Zveřejnění výsledků chtějí hejtmani dosáhnout třeba i právní cestou. Ministerstvo školství zatím kompletní žebříček škol podle úspěšnosti zveřejnit nehodlá.

Krajům se nelíbí, že centrum pro přípravu maturit CERMAT tají celkové výsledky státních maturit. Rada proto podle Haška vyzvala ministra školství Josefa Dobeše, aby výsledky zveřejnil. „Jsme připraveni domáhat se zveřejnění právní cestou,“ prohlásil Hašek. „Byli bychom rádi, kdyby se státní maturita stala automaticky vstupenkou na vysokou školu,“ dodal předseda asociace.

Čísla budou pouze podle oborů

Ministerstvo školství zatím nechce zveřejňovat kompletní žebříček škol. „Ministr Dobeš hodlá dát krajům výsledky maturitních zkoušek jen podle oborů. Kraje se tedy dozví, jak u nich dopadla souhrnně gymnázia, souhrnně střední průmyslové školy a další střední odborné školy,“ reagoval na závěry hejtmanů tiskový odbor ministerstva. „Analýzu máme slíbenou v půlce srpna,“ dodala Kružíková.

Zástupce ředitele jihlavské Střední průmyslové školy Ladislav Kašpárek upozorňuje, že před maturitou ministerstvo i CERMAT, autor maturitních otázek, shodně tvrdili, že výsledky nebo žebříčky škol zveřejňovat nebudou. Ministerští úředníci už přesto zveřejnili tři nejlepší gymnázia a tři nejlepší odborné školy z každého kraje. Všechny školy k tomu daly souhlas. „Vidím v tom značný rozpor,“ říká Kašpárek a pokračuje: „Nikdo ani nezveřejnil mechanismus výpočtu „tajemného“ skóre, podle kterého pořadí škol bylo pseudo-stanoveno.“

Kdo si může vybrat, nyní váhá

Úředníci počítají s tím, že zvlášť v menších městech si rodiče mezi sebou řeknou, na kterých školách propadlo mnoho žáků. To by tak mohlo vést k rapidnímu poklesu uchazečů o tyto školy. „Jako matku mě samozřejmě zajímá, jaké výsledky která škola má,“ říká Gabriela Teclová z Michalovic, jejíž syn se za rok začne rozhodovat, kam dál na střední školu. „Od nás máme dobré spojení do Havlíčkova Brodu i do Humpolce, a kdybychom uvažovali o studiu na gymnáziu, určitě bych chtěla znát úspěšnost maturantů škol v obou městech,“ konstatuje Teclová.

Radní Kružíková však není zastáncem toho, aby se kompletní výsledky dostaly na veřejnost: „Mnohé školy by to mohlo poškodit. Nemyslím si, že by výsledek státní maturity byl objektivním měřítkem kvality školy. Sama jako dlouholetá kantorka vím, že ve třídě, kde mají děti zájem, jde učení lehce, a ve druhé, kdybych se na hlavu stavěla, žádného výrazného úspěchu nedosáhnu.“

„Výsledky maturit nelze přeceňovat, neboť zkouška je především o samotných žácích. Neúspěšným může být i průměrný žák, pokud přípravu podcení,“ uvedl Stanislav Šťáva, ředitel Gymnázia a SOŠ Moravské Budějovice. „U méně úspěšných škol by měla proběhnout analýza a pokud je příčina neúspěchu ve vstupu - v přijímání žáků s velmi slabým prospěchem, pak je na místě diskuze, zda takové obory vůbec otevírat,“ dodal Stanislav Šťáva.

Podle Kružíkové by měl rodič posoudit, zda jeho potomek má na to, aby maturitu zvládnul nebo ne. Ideální řešení je podle ní slučovat školy do celků, které umožní maturitu i vyučení. „Dobrým příkladem je havlíčkobrodská Obchodní akademie, která byla sloučena s hotelovou a textilní školou. Přestože nabízí škálu učebních oborů, dokonce i pro absolventy speciálních škol, na kvalitě vzdělání jí to neubírá. Podle výsledků státních maturit je v trojici nejlepších obchodních akademií v kraji.“ Zveřejněné pořadí škol, jak říká, nebude zcela jistě rozhodujícím faktorem při volbě střední školy. „Mnohem podstatnější je pro rodiče ekonomická náročnost, dávají přednost školám v blízkém okolí, aby nemuseli platit internát a drahé jízdné,“ dodává.

Na Vysočině by výsledky maturit mohly být také argumentem pro budoucí slučování středních škol. I to je důvodem, proč školy říkají, že by se tato čísla neměla přeceňovat. „Já jsem s výsledky spokojený, všichni naši studenti uspěli. Nemyslím si však, že by výsledky státních maturit měly hrát velkou roli při optimalizaci školství,“ říká ředitel brodské Střední průmyslové školy stavební akademika Stanislava Bechyně Ladislav Fiala.

IVETA DANKO + ČTK

Autor: Iveta Danko

3.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Mladíci nestačili na Duklu

Polské letouny Su-22M3 přiletěly 23. srpna na letiště v Náměšti nad Oslavou. V ČR se zapojí do mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2017.
17

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Pelhřimov, Humpolec – Okresní soud v Pelhřimově poslal ve středu do vazby jednapadesátiletého Ukrajince obviněného z vraždy jeho o šest let mladšího krajana. Krvavý incident se odehrálv pondělí brzy ráno v Pražské ulici na ubytovně v Humpolci. „Vazba byla na obviněného uvalena, protože hrozí, že by se vyhýbal trestnímu řízení a mohl by ovlivňovat případné svědky,“ zdůvodnil rozhodnutí pelhřimovský soudce Jiří Zach.

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Jihlava – Po necelých dvou letech se podařilo chovatelům z jihlavské zoo rozmnožit a úspěšně odchovat dvě mláďata velice vzácného ještěra leguána fidžijského. A podle zbarvení mláďat těsně po vyklubání se z vajíček je zřejmé, že jde o samce a samici.

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení