VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kosti mají nové hroby

Jaroměřice nad Rokytnou – Většina lidských kostí, které vykutali dělníci při stavbě školní tělocvičny v Jaroměřicích nad Rokytnou, se nyní dočkala definitivních hrobů.

1.10.2010
SDÍLEJ:

Většina lidských kostí, které vykutali dělníci při stavbě školní tělocvičny v Jaroměřicích nad Rokytnou, se nyní dočkala definitivních hrobů.Foto: DENÍK/Hana Jakubcová

Tamní základní škola totiž už před víc než sto lety vyrostla na zaniklém veřejném pohřebišti nedaleko zámku.


Pohřbívalo se tu několik století, hroby byly ve vrstvách. Nakonec se hřbitov přestěhoval na jiné místo ve městě a po několika desítkách let se na tuto parcelu v centru nastěhoval školní ruch. Předkové si se starým hřbitovem hlavu příliš nelámali, školu postavili bez ohledu na hroby. Školní pozemek před tím, než začala růst tělocvična, prozkoumali archeologové.


Kosterní ostatky, které byly zachovalé, uložili do pytlů a nechali odvézt nejprve do depozitáře do Jihlavy, poté do Brna na Masarykovu univerzitu. V současné době je zkoumají antropologové.


Zemina ze školního pozemku s roztroušenými úlomky kostí nakonec našla své místo v lokalitě Relpány u zahrádek v takzvaném Háji smíření. Další náhodné kosterní pozůstatky, které ještě dělníci letos při stavbě tělocvičny nacházeli, nechala radnice uložit do hrobu hned za vstupem na současný jaroměřický hřbitov.


„Hrob je dostatečně veliký, vejdou se do něj i ty kosterní nálezy, které se časem vrátí z antropologického výzkumu v Brně,“ upřesnil jaroměřický starosta Karel Nedvědický.


Dnes proběhne za účasti vedení města a jaroměřického faráře pátera Jana Kováře pietní akt jako uctění památky předků. Nejprve se uskuteční v Relpánech, poté na hřbitově.


Nová tělocvična, na kterou se městu podařilo sehnat dotaci 35 milionů, bude slavnostně otevřena 5. října. ⋌(red)

1.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jihlavský havířský průvod
27

Na havíře v centru Jihlavy dohlíželi pyšní rodiče

Studenti gymnázia v Moravských Budějovicích nedávno založili studentskou iniciativu GMBproMb.
3

Studentská iniciativa chce oživit kulturní život v Moravských Budějovicích

Blahodárné prameny dokážou vyléčit nemoci a jsou inspirací umělcům

Vysočina 23. června – Žíznivému doušek vody, unavenému odpočinutí, znavenému horkem chladivé osvěžení – to vše mohou nabídnout studánky, které k Vysočině neodmyslitelně patří. Některým z nich jsou přisuzovány magické a léčivé účinky, lidé je od nepaměti vyhledávali a chránili. A velké pozornosti se studánky těší dodnes.

Kamil El-Ahmadieh: chválu beru s rezervou

Třebíč - Na klavír hraje od svých pěti let. Nyní, ve dvaadvacetil letech, jej ovládá skutečně mistrně. Hru na klavír studuje na Janáčkově akademii múzických umění v Brně a za svoji tvorbu se mu pravidelně dostává mnoha ocenění. Jmenuje se Kamil El-Ahmadieh a pochází z Třebíče.

Historický model Třebíče zůstane dál majetkem soukromé firmy

Třebíč - Historický model města, který v Třebíči obdivují zástupy turistů, zůstane dál majetkem soukromé firmy. Město mohlo model odkoupit a pojistit si tak jedno z turistických lákadel do budoucna. Zastupitelé ale neprojevili dostatek vůle.

Kouty dosáhly historického úspěchu suverénním způsobem

Vysočina – Celkem osm týmů reprezentovalo Třebíčsko ve fotbalové I. A třídě. A mezi těmito celky se našli postupující i sestupující. Skupinu B s přehledem ovládly Kouty. Spojený tým Budišova-Náramče stejně jako před rokem skončil druhý. Na špici se udrželi i třebíčští mladíci, kteří s dorostenci v sestavě obsadili třetí příčku, a tím si o jednu metu polepšili.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies