VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kostel v Litohoři má opět věž a zvony, farníci přispěli půl milionem korun

Litohoř - Věž se na střechu litohořského kostela v sobotu po roce opět vrátila a tato kulturní památka se znovu stala dominantou obce. Během slavnostního dopoledne byla za účasti přibližně 250 věřících usazena do předem připraveného ukotvení ve tvaru osmiúhelníku. Usazením věže byly ukončeny letošní práce na rekonstrukci střechy. Třetí a zároveň poslední etapa čeká na farníky v příštím roce.

21.10.2015
SDÍLEJ:

Vyzvednutí a usazení věže na střechu kostela dělníkům zabralo deset minut.Foto: David Šibor

Nová, dřevěná věž je oplechovaná měděným plechem. Její součástí jsou opravené zvony s elektrickým zvoněním. Barokní kříž vykovaný uměleckým kovářem Karlem Kabelkou je pozinkovaný a natřený speciální šedou barvou. Makovice, ze které se tyčí kříž je pozlacená 23 karátovým zlatem. Tento popis, ale i mnoho dalších informací o opravách střechy kostela je součástí pamětních listů, které byly ve středu slavnostně uloženy do kopule věže. „Po mši svaté slavnostně starostka a místostarosta obce uložili do kopule pamětní listy budoucím generacím. Pamětní listy i zvony byly posvěceny," uvedla Marie Šiborová, která pravidelně navštěvuje bohoslužby v litohořském kostele.

Před samotným vyzvednutím věže a usazením na střechu kostela promluvila krajská radní pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová, která byla slavnostního dopoledne přítomna. Mimo jiné ocenila již zmíněné uložení pamětních listů budoucím generacím. „To, že se do věže uloží písemnosti pro budoucí generace, vítám i jako osoba, která se zabývá školstvím. Koukat do historie a brát si z ní ponaučení je hrozně důležité. Nová generace, která dnes vstupuje do života, by se měla z historie poučit," uvedla krajská radní.

Než proběhlo vyzvednutí a upevnění věže, požehnal ji bývalý litohořský kněz Petr Piler. Během rekonstrukce střechy se v Litohoři vystřídali tři kněží. „V roce 2009 učinil významné rozhodnutí otec Václav Hurník. Vzal na sebe velké riziko a nechal vypracovat projekt na opravu kostela," připomněl Kabelka úlohu kněze, který v Litohoři působil od roku 1994. Většina oprav ale probíhala za otce Petra Pilera, kterého před dvěma měsíci nahradil otec Ladislav Kozubík.

Farníci vybrali téměř půl milionu

S rekonstrukcí se mohlo začít až po zajištění finančních prostředků, které jsou z velké části složeny z dotačních titulů. Přes velký zájem není snadné tyto prostředky získat. „Než se nám podařilo získat dotace, byli jsme dvakrát odmítnuti. Žádali jsme v roce 2012 a 2013, to jsme ale peníze neobdrželi. Úspěšní jsme byli v roce 2014, až poté mohli dělníci na kostele začít pracovat," popsal Miroslav Kabelka, který pro farnost zajišťuje dotace z Fondu Vysočiny a Ministerstva kultury České republiky.

Výběrové řízení na zhotovitele stavby proběhlo v roce 2014. Vítěznou cenovou nabídku podala firma Stabo Moravské Budějovice ve výši 2 115 000 korun. „Na tuto částku získala farnost dotaci od Kraje Vysočina ve výši 716 tisíc korun a přes doporučení Národního památkového ústavu v Telči téměř 623 tisíc dodalo Ministerstvo kultury. Obec Litohoř přispěla částkou 350 tisíc," dodal k financování oprav Kabelka. Celková dotace tedy činí asi 80 procent z investice. Zbytek z celkové částky ve výši přesahující 477 tisíc korun je vlastní podíl farnosti pocházející ze sbírek a darů občanů.

Rekonstrukce ve třech etapách

S opravami střechy kostela se začalo v roce 2014, kdy byla sundána věž s křížem i zvony. Byly vyměněny krovy a dřevěná konstrukce byla chemicky ošetřena. Na laťování se osadila nová krytina. Druhá etapa pokračovala v letošním roce, kdy byly opraveny vikýře na spodní části střechy. Přední stěna byla oplechována měděným plechem. Druhá etapa byla zakončena usazením věže. V průběhu poslední etapy v roce 2016 bude opravena střecha nad sakristií.

Oprava střechy kostela se jevila jako nutnost. Nahnutý kříž a špatný stav střechy nedovolovaly bezpečné vedení bohoslužeb. „Střecha byla porostlá mechem, trámy chátraly a kříž byl nakřivo. Do věže navíc zatékalo. Oprava střechy byla nutná," vyjmenovala příčiny rekonstrukce litohořská starostka Hana Bustová.

DAVID ŠIBOR

Autor: Redakce

21.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Výčapy (v červeném) měly proti Chlístovu (na snímku) raketový nástup a po šesti minutách vedly už 2:0. Domácí ve zbytku zápasu udržovali proti oslabenému soupeři dvougólový náskok.
12

Na první body čekají už jen Studenec a Opatov

Policie ČR. Ilustrační foto.

Na křižovatce u Zvěrkovic se stala nehoda

Ulicemi krajského města jezdí festivalový trolejbus

Jihlava – Projekce dokumentárního filmu o fenoménu střelných zbraní na jihlavské střelnici a promítání dokumentárního snímku o současných česko-čínských vztazích v asijském bistru v Jihlavě. Nejen tyto snímky na netradičních místech mohou zdarma vidět zájemci v rámci letního programu Živého kina, které předznamenává blížící se Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jihlava (MFDF).

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Hrad v Ledči obsadili filmaři. Natáčejí pohádku Čertí brko

Ledeč nad Sázavou - Od soboty 19. do úterý 22. srpna obsadili hrad v Ledči nad Sázavou filmaři. Natáčejí zde pohádku Čertí brko pod vedením režiséra Marka Najbrta. V hlavních rolích se představí herci Judit Bardós a Jan Cina, Ondřej Vetchý se ve filmu objeví v roli Lucifera. Na ledečském hradě se natáčejí pro film velké komparzní scény, kterých se účastní i místní obyvatelé.

Náměšť s Herálcem doplatila na neproměňování šancí

Třebíčsko – Hned čtyři okresní derby nabídlo třetí kolo I. A třídy. Dvakrát byli úspěšnější hosté, jednou se body dělily a doma zvítězila pouze Želetava. Fotbalisté Náměště-Vícenic dali gól jen z penalty a Herálci podlehli.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení