VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kormorán velký přinesl mimo jiné hlavně poučení

Třebíčsko - Jeden z druhů ptáků, o kterém už každý alespoň jednou slyšel, je kormorán. Protože zprávy o něm jsou obvykle s negativním obsahem, zkusme se trochu podívat na skutečný život kormoránů na našem území.

22.1.2011
SDÍLEJ:

Kormorán na ilustračním snímkuFoto: DENÍK/Pavel Kubeš

Tito středně velcí ptáci jsou charakterističtí dlouhým krkem se silným, ostře zahnutým zobákem. Jejich zbarvení je převážně černé, rozdíly mezi samečky a samičkami jsou nevýrazné. U mladých ptáků je nápadné světlé zbarvení břicha. Jsou to výborní plavci, kteří k plavání pod vodou využijí nohy s plovacími blánami, křídla i ocas. Při letu ve skupině se často řadí do klínu podobně jako husy, které svým letem hodně připomínají. V posledních letech se na našem území objevuje také podobný druh, kormorán malý, který patří mezi v Evropě velmi ohrožené druhy ptáků s centrem výskytu v dolním Podunají.

V České republice hnízdí kormorán velký na jižní Moravě a v jižních Čechách. Hnízdní populace u nás vznikla teprve v posledních 30 letech, kdy se početnost evropských populací začala zvyšovat a ptáci se stále častěji během cest na zimoviště v jižní Evropě zastavovali i u nás.

Jeho výskyt je vázán na rybníky, velké řeky a vodní díla. Na málo navštěvovaných ostrůvcích se usazují kolonie kormoránů, hnízda si staví vysoko v korunách stromů. Na jednom stromě mohou být až desítky hnízd. Na sezení na vajíčkách i na krmení mláďat se podílejí oba rodiče. Naše populace kormoránů jsou tažné. Hnízdních párů je v České republice několik stovek, v zimě je však možno pozorovat i několik tisíc kormoránů, kteří se k nám slétají ze severní Evropy, kde jsou obrovské hnízdní populace především na mořských pobřežích.

Potravou mláďat i dospělých jsou především ryby, nejčastěji o velikosti 20-25 cm. Každodenně je schopen kormorán sníst až 0,5 kg ryb. Za potravou je schopen se potápět i do větších hloubek. Nejčastěji loví ve skupinách, ryby si nahánějí do mělké vody, kde jsou pro ně snadnější kořistí. Kormoráni část ryb pouze poraní, především se jedná o větší kusy, které nejsou schopni ulovit.

To je důvodem, proč zejména rybníkáři a v posledních letech i sportovní rybáři prosazují odstřel a plašení velkých hejn kormoránů na řekách a rybnících, kde mohou způsobit velké škody. Zda povolovat či nepovolovat odstřel kormoránů není ani tak problém ochrany populace těchto ptáků, protože jejich početnost u nás ovlivňuje stav hnízdních populací na severu Evropy. Jde spíše o etický problém, zda je či není možné zabíjet z těchto důvodů volně žijící a navíc chráněné ptáky a plašením ovlivňovat i další skutečně ohrožené druhy. Problém kormoránů nám opět ukazuje, jak hluboko zasahujeme do citlivých přírodních vazeb a jak málo o nich víme. Výstavbou velkých vodních nádrží připomínající jezera a jejich přerybněním jsme poskytli kormoránům ideální podmínky pro lov, nezamrzající řeky pod přehradami jim umožňují lovit i v tuhých zimách, kdy je většina vodních ploch zamrzlá a kormoráni by tu jinak nenašli zdroj potravy. Bohužel problém chceme řešit střelbou, která však spíš než jeho vyřešení přináší problémy další.

Kormorán velký dnes skutečně není v Evropě ohroženým druhem, vezměme si z jeho příběhu raději poučení z toho, jaké má dopady naše působení na přírodu a snažme se naučit s ním žít. Jistě to bude znamenat i nějaký způsob regulace, předcházet by však mělo zamyšlení nad skutečnou příčinou problému a dalšími souvislostmi.

PAVLÍNA KŘIVANOVÁ

22.1.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Mladíci nestačili na Duklu

Polské letouny Su-22M3 přiletěly 23. srpna na letiště v Náměšti nad Oslavou. V ČR se zapojí do mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2017.
17

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Pelhřimov, Humpolec – Okresní soud v Pelhřimově poslal ve středu do vazby jednapadesátiletého Ukrajince obviněného z vraždy jeho o šest let mladšího krajana. Krvavý incident se odehrálv pondělí brzy ráno v Pražské ulici na ubytovně v Humpolci. „Vazba byla na obviněného uvalena, protože hrozí, že by se vyhýbal trestnímu řízení a mohl by ovlivňovat případné svědky,“ zdůvodnil rozhodnutí pelhřimovský soudce Jiří Zach.

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Jihlava – Po necelých dvou letech se podařilo chovatelům z jihlavské zoo rozmnožit a úspěšně odchovat dvě mláďata velice vzácného ještěra leguána fidžijského. A podle zbarvení mláďat těsně po vyklubání se z vajíček je zřejmé, že jde o samce a samici.

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení