VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kontroloři objevili v regálech potraviny s prošlou spotřebou

Třebíčsko - Závažné nedostatky při kontrole potravin odhalili kontroloři ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) v prodejně v Jemnici. Na jiném místě Vysočiny objevili veterinární inspektoři z vysočinské krajské veterinární správy nedostatky u dodávky polských vajec.

21.3.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/ Ivan Babej

Nejvíce nedostatků z kontrolovaných prodejen v republice zjistili kontroloři v prodejně Karly Chalupové v Jemnici. U řady mléčných výrobků tam našli prošlé datum použitelnosti, v mnoha případech došlo podle kontrolorů ke klamání spotřebitele. Na webových stránkách Státní zemědělské a potravinářské inspekce jsou zmíněny další prohřešky tohoto obchodu. Na 337 kusů výrobků tam bylo ke koupi s prošlým datem použitelnosti, 441 jich mělo prošlé datum minimální trvanlivosti, 35 výrobků nebylo označeno údaji v českém jazyce a u 170 kusů výrobků nebyl dodržen chladící řetězec.

Jaká opatření v takové situaci provozovatel obchodu zavedl, se pokoušel Deník zjistit. Jednatel firmy Ladislav Chalupa reagoval na dotaz Deníku podrážděným nepublikovatelným výrazem, své vyjádření neposkytl.

Podle mluvčího Státní zemědělské a potravinářské inspekce Michala Spáčila budou intenzivní kontroly potravin v obchodech i nadále pokračovat. „A protože je hříšníků stále více, hodláme jejich seznam pravidelněji aktualizovat na našich internetových stránkách www.szpi.gov,“ poznamenal.

Polská vejce poslali šupem domů

Ani v předvelikonočním období nespí veterinární inspektoři Krajské veterinární správy pro Kraj Vysočina.

„V místech určení, dozorovaných KVS pro Kraj Vysočina, jsme zjistili, že byla do ČR dovážena vejce z chovů, kde jsou nosnice chovány v takzvaných „neobohacených klecích“ nebo současně v chovech s obohacenými a neobohacenými klecemi,“ sdělil ředitel odboru veterinární hygieny a ochrany veřejného zdraví Krajské veterinární správy Státní veterinární správy pro Kraj Vysočina Miroslav Tuček.

Co se s vejci dělo dál? „Na základě této kontroly byly vráceny dvě zásilky vajec do státu původu do Polska. Další zásilky z Polska do míst určení na Vysočině se v současnosti nerealizují. Vejce byla určena do sítě řetězce, který má v našem kraji centrální distribuční sklad,“ přiblížil aktuální situaci ředitel Tuček.

Poznamenal přitom, že do Polska tak putovalo odhadem kolem půl milionu vajec.

Do skladů, které dozoruje Krajská veterinární správa pro Kraj Vysočina, jsou podle Tučka v současné době dovážena vejce pouze z Lotyšska.

Maso mělo prošlou dobu spotřeby

Veterinární inspektoři provedli také řadu kontrol masa a masných výrobků.

„Při kontrolách potravin živočišného původu v rámci Kraje Vysočina zaznamenáváme v poslední době častější prohřešky v tržní síti, např. nesprávné značení hovězího masa, nedodržování stanovených skladovacích teplot a prodej masa a výrobků s prošlou dobou použitelnosti,“ zmínil Miroslav Tuček.

Podle něj bylo klamavé značení hovězího masa zjištěno v několika případech při prodeji, kdy bylo hovězí maso různého původu uváděno do oběhu bez zřetelného oddělení a označení.

„V letošním roce byl zjištěn na Vysočině prodej potravin s uplynutým datem spotřeby ve třech případech,“ upozornil.

Problémy s etiketami nesoucími datum spotřeby mají leckde. Například v Humpolci v jednom z tamních řeznictví našli kontroloři 72 výrobků s plísní a 38 výrobků s prošlým datem použitelnosti, zjistili i úpravy na etiketách výrobků.

Autor: Eva Bártíková

21.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek

Šikula srazil rozhodčího, přijela i policie

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Opilý muž prořízl pneumatiku u auta

Třebíč - Proříznutá pneumatika a poškozená poštovní schránka zůstaly po nezvané návštěvě v neděli večer u jednoho z domů na Nových Dvorech v Třebíči.

Detaily jaderné elektrárny si nově může kdokoli prohlédnout ve 3D aplikaci

Dukovany - Díky nové aplikaci „Jaderné elektrárny 3D“ teď může kdokoliv vyrazit do jaderky na prohlídku nejzajímavějších částí.

Dobrovolníci nasbírali patnáct pytlů nepořádku za dvě hodiny

Třebíč – Téměř třicet dobrovolníků využilo krásného sobotního počasí a vyrazila do údolí mezi MŠ Dukovanská a prodejnou Albert v Třebíči. V rámci celorepublikového projektu 72 hodin, který pořádá Česká rada dětí a mládeže, se rozhodli tomuto krásnému kousku města pomoci a vyčistit ho od nepořádku.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení