VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kontrola si posvítí na výběr šéfa správy sportovišť

Moravské Budějovice - Netransparentnost výběrového řízení na místo ředitele městské příspěvkové organizace Zikos, která obhospodařuje moravskobudějovické koupaliště a zimní stadion, vytkl městským radním při pondělním zasedání zastupitelstva předseda kontrolního výboru Miloš Urbánek.

15.8.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Archiv

„Způsob výběru ředitele i vlastní průběh výběrového řízení nám připadají neprůhledné. Nelíbí se nám, jakým způsobem rada k celé záležitosti přistoupila," představil Urbánek zastupitelům stanovisko výboru.

„Velice rád kontrolnímu výboru předložím všechny dokumenty," zareagoval místostarosta Jan Kocáb.

V konkurzu byla před čtrnácti dny radou města vybrána nová ředitelka. Stala se jí Miroslava Bendová. Zvítězila v řízení, do něhož se přihlásilo pět uchazečů. Při výběru porazila předchozího ředitele Zikosu Pavla Vranku, který organizaci vedl šest let.

Na doporučení komise radní nedali

Výběrová komise doporučila z přihlášených pěti kandidátů radě tři, u nichž navrhla i jejich pořadí.

Na první místo přitom postavila dosavadního ředitele organizace Pavla Vranku. Druhé místo určila komise Miroslavě Bendové, která ve stejné organizaci jistý čas působila jako účetní.

Radní se nemohli napoprvé rozhodnout, koho z uchazečů zvolit. Proto požádali všechny tři postupující kandidáty o písemné vypracování odpovědí na osm doplňujících otázek. Nakonec do funkce komisí navrženého kandidáta Vranku nezvolili, ale vybrali právě Miroslavu Bendovou.

Podle názoru místostarosty Jana Kocába se většina radních ke zvolení Miroslavy Bendové přiklonila proto, že je zaujala její představa řízení organizace a shánění financí mimo město od sponzorů a také z dotací.

Postup rady považuje za nestandardní člen kontrolního výboru Drahoslav Bastl: „Vidím to jako precedens. Bývá obvyklé, že rada dá na doporučení výběrové komise. Pokud se rada nedokázala shodnout na vítězi napoprvé, měla raději vyhlásit nové výběrové řízení."

Hlasování: 4:2

V pětičlenné výběrové komisi, která měla pouze poradní hlas, zasedali čtyři radní ze sedmičlenné rady města. Rozhodující slovo pro výběr nového ředitele mělo hlasování rady města.

Výsledek okomentoval místostarosta Kocáb slovy: „Čtyři hlasy byly pro paní Bendovou, dva radní se hlasování zdrželi a jeden člen rady nebyl přítomen." Tím jediným byl Stanislav Šťáva. Ten se svých kolegů z rady zastal: „Že by radní, kteří byli současně i členy výběrové komise, v radě hlasovali jinak, není pravda."

Jak zdůraznil, město nemělo vůbec povinnost vyhlašovat výběrové řízení. Podle místostarosty Kocába se ale radnice rozhodla vypsat konkurzy nejen na posty ředitelů základních škol, ač nemusela, ale i svých příspěvkových organizací.

Celá záležitost má hořkou příchuť pro Pavla Vranku, který v čele správy koupaliště a zimního stadionu stál šest let. „Myslím si, že se toho za tu dobu podařilo dost. Ostatně, nechť to posoudí sami návštěvníci, kteří chodí na stadion a koupaliště pravidelně," dumal. Více se k citlivé záležitosti vyjadřovat nechtěl.

Podle nově zvolené ředitelky Miroslavy Bendové bylo výběrové řízení dostatečně průhledné. „Byli jsme pozváni k ústnímu pohovoru před výběrovou komisi. Pak jsem dostala oznámení, že postupuji do druhého kola, chtěli vypracovat písemné odpovědi na zadané otázky," přiblížila.

Zastupitelé na svém pondělním zasedání pověřili kontrolní výbor, aby správnost postupu výběrového řízení prověřil. „Nejde mi do hlavy, jak to vlastně chtějí prověřovat, když na to žádná pravidla neexistují," mínil zdroj blízký radnici, jehož totožnost je Deníku známa.

Drahoslav Bastl sdělil, že schůzku si kontrolní výbor naplánoval na září. „Necháme si předložit materiály a vše zanalyzujeme," naznačil.

Autor: Eva Bártíková

15.8.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Veronika Hana Konvalinková (uprostřed) při předvolební debatě Deníku v Brzkově.

Politika není kamenolom, aby ji museli dělat jen muži, říká jednička Zelených

Jednoznačný průběh mělo utkání 11. kola okresního přeboru mezi týmy z opačných pólů tabulky. Blatnice (v modrém) doma Studenec vůbec nešetřila a vyprovodila jej osmi góly.

Lipník zvítězil už popáté v řadě

OD SOUSEDŮ: Na tahu Jihlava - Havlíčkův Brod se zranilo čtrnáct lidí

Vysočina - Hlavní silniční tah z Havlíčkova Brodu do Jihlavy se stal v pondělí kritickým místem. Během jediného dne tam došlo ke dvěma vážným dopravním nehodám. Zranilo se při nich 14 lidí.

Radek Koten (SPD): Jako jediná strana prosazujeme přímou demokracii

Vysočina /ROZHOVOR/ – Lídrem vysočinské kandidátky SPD (Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura) je v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny Radek Koten. „Proč by nás měli lidé volit? Protože my máme odvahu říkat pravdu. Pojmenováváme věci tak, jak jsou. Neschováváme problémy za rádoby korektní slovíčka,“ říká politik z Vojnova Městce na Žďársku.

AKTUALIZOVÁNO

Ve Stranné u Telče usmrtil dítě zemědělský stroj

Vysočina – V pondělí 16. října se ve vsi Stranná na Jihlavsku stala velká tragédie. Došlo tam k dopravní nehodě při níž zemřelo nezletilé dítě.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení