VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kontrola si posvítí na výběr šéfa správy sportovišť

Moravské Budějovice - Netransparentnost výběrového řízení na místo ředitele městské příspěvkové organizace Zikos, která obhospodařuje moravskobudějovické koupaliště a zimní stadion, vytkl městským radním při pondělním zasedání zastupitelstva předseda kontrolního výboru Miloš Urbánek.

15.8.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Archiv

„Způsob výběru ředitele i vlastní průběh výběrového řízení nám připadají neprůhledné. Nelíbí se nám, jakým způsobem rada k celé záležitosti přistoupila," představil Urbánek zastupitelům stanovisko výboru.

„Velice rád kontrolnímu výboru předložím všechny dokumenty," zareagoval místostarosta Jan Kocáb.

V konkurzu byla před čtrnácti dny radou města vybrána nová ředitelka. Stala se jí Miroslava Bendová. Zvítězila v řízení, do něhož se přihlásilo pět uchazečů. Při výběru porazila předchozího ředitele Zikosu Pavla Vranku, který organizaci vedl šest let.

Na doporučení komise radní nedali

Výběrová komise doporučila z přihlášených pěti kandidátů radě tři, u nichž navrhla i jejich pořadí.

Na první místo přitom postavila dosavadního ředitele organizace Pavla Vranku. Druhé místo určila komise Miroslavě Bendové, která ve stejné organizaci jistý čas působila jako účetní.

Radní se nemohli napoprvé rozhodnout, koho z uchazečů zvolit. Proto požádali všechny tři postupující kandidáty o písemné vypracování odpovědí na osm doplňujících otázek. Nakonec do funkce komisí navrženého kandidáta Vranku nezvolili, ale vybrali právě Miroslavu Bendovou.

Podle názoru místostarosty Jana Kocába se většina radních ke zvolení Miroslavy Bendové přiklonila proto, že je zaujala její představa řízení organizace a shánění financí mimo město od sponzorů a také z dotací.

Postup rady považuje za nestandardní člen kontrolního výboru Drahoslav Bastl: „Vidím to jako precedens. Bývá obvyklé, že rada dá na doporučení výběrové komise. Pokud se rada nedokázala shodnout na vítězi napoprvé, měla raději vyhlásit nové výběrové řízení."

Hlasování: 4:2

V pětičlenné výběrové komisi, která měla pouze poradní hlas, zasedali čtyři radní ze sedmičlenné rady města. Rozhodující slovo pro výběr nového ředitele mělo hlasování rady města.

Výsledek okomentoval místostarosta Kocáb slovy: „Čtyři hlasy byly pro paní Bendovou, dva radní se hlasování zdrželi a jeden člen rady nebyl přítomen." Tím jediným byl Stanislav Šťáva. Ten se svých kolegů z rady zastal: „Že by radní, kteří byli současně i členy výběrové komise, v radě hlasovali jinak, není pravda."

Jak zdůraznil, město nemělo vůbec povinnost vyhlašovat výběrové řízení. Podle místostarosty Kocába se ale radnice rozhodla vypsat konkurzy nejen na posty ředitelů základních škol, ač nemusela, ale i svých příspěvkových organizací.

Celá záležitost má hořkou příchuť pro Pavla Vranku, který v čele správy koupaliště a zimního stadionu stál šest let. „Myslím si, že se toho za tu dobu podařilo dost. Ostatně, nechť to posoudí sami návštěvníci, kteří chodí na stadion a koupaliště pravidelně," dumal. Více se k citlivé záležitosti vyjadřovat nechtěl.

Podle nově zvolené ředitelky Miroslavy Bendové bylo výběrové řízení dostatečně průhledné. „Byli jsme pozváni k ústnímu pohovoru před výběrovou komisi. Pak jsem dostala oznámení, že postupuji do druhého kola, chtěli vypracovat písemné odpovědi na zadané otázky," přiblížila.

Zastupitelé na svém pondělním zasedání pověřili kontrolní výbor, aby správnost postupu výběrového řízení prověřil. „Nejde mi do hlavy, jak to vlastně chtějí prověřovat, když na to žádná pravidla neexistují," mínil zdroj blízký radnici, jehož totožnost je Deníku známa.

Drahoslav Bastl sdělil, že schůzku si kontrolní výbor naplánoval na září. „Necháme si předložit materiály a vše zanalyzujeme," naznačil.

Autor: Eva Bártíková

15.8.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Mladá řidička byla pod vlivem drog

Petr Weiss
5

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

Slavnosti Tří kápí nabídnou hudbu, průvod či ohňostroj

Třebíč - I letos budou Třebíčští oslavovat bohatou historii svého města. Od pátku až do neděle se zde bude konat čtrnáctý ročník kulturně-společenské akce Slavnosti Tří kápí.

Květinová výstava se stěhuje ze školy na obecní úřad

Vladislav – Tradice květinových výstav je s Vladislaví spjatá. Trvá již od roku 2000, kdy výstavy začali pořádat členové místní organizace českého zahrádkářského svazu. Většinou zahrádkáři připravují dvě výstavy, jednu na jaře a druhou v létě.

Velká cena města Třebíče se poběží už po pětatřicáté

Třebíč – Rok se s rokem sešel a jeden z nejtěžších atletických závodů opět klepe na dveře. Velká cena města Třebíče má v sobotu na programu už 35. ročník. Tradiční závod vznikl ještě za okupace, v padesátých letech administrativně zrušený a v devadesátých znovu obnovený. 

Středeční nehoda na D1: Mladý řidič se nevěnoval řízení, a to ho stálo život

Vysočina - Dvacetiletý řidič se plně nevěnoval řízení, nezareagoval na vzniklou situaci, a to pro něj nakonec bylo osudné. Tragická nehoda se stala ve středu kolem půl páté odpoledne na 93,5 kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu. Ke středu dodávky a nákladního auta došlo v místě, kde se jen pár minut před tím odehrála jiná dopravní nehoda.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení