VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kojenecké vody z Heraltic poteče novým potrubím více

Heraltice /FOTOGALERIE/ - Kvalitní vodu z Heraltic budou pít i lidé ve vesnicích na Stařečsku a Rokytnicku. Tradiční lesní prameny posílí už brzy dva nové vrty. Vodárny zvýšily kapacitu celého zdroje a vyměnily 13 kilometrů potrubí do Třebíče.

22.5.2009
SDÍLEJ:

Jaroslav Hedbávný ukazuje vnitřek odkyselovací stanice. Lesní voda o teplotě čtyř až sedmi stupňů se filtruje přes vápencovou kamennou drť. Jako jedni z prvních v republice měří třebíčští vodaři nepřetržitě i obsah dusičnanů. Foto: DENÍK/ Michaela Hasíková

„Udělali jsme hydrogeologický průzkum. Potvrdil se nám předpoklad. U dvou vrtů ve východní oblasti od stávajícího prameniště se skutečně našlo zajímavé množství vody,“ řekl Jaroslav Hedbávný, ředitel Vodárenské akciové společnosti.


Z každého z obou nových vrtů bude vyvěrat dva až dva a půl litrů vody za vteřinu. Podle Hedbávného se jedná až o čtvrtinové navýšení kapacity heraltického území. V současnosti poskytuje průměrně 18 až 20 vteřinových litrů, na jaře kolem 25, v sušších období kolem 15.


Až pět litrů navíc


„Měli bychom tam asi čtyři až pět l trů k dispozici navíc. To je právě množství, které by pokrylo potřebu nových vodovodů Stařečsko a Rokytnicko. Nedojde k žádnému úbytku ze stávajícího využití Heraltic, navýšení pokryjeme z nových zdrojů,“ vysvětlil Jaroslav Hedbávný.


„Rozšířit kapacitu Heraltic bylo naším dlouhodobým přáním. Historickou zajímavostí je, že jsme navázali na průzkum, který proběhl v roce 1925. Naši předkové už tehdy našli rezervu,“ doplnil Hedbávný. Vytipovali prý asi sedm lokalit, z nichž dvě nejlepší prameniště se napojila ve 30. a 40. letech. Nové vrty jsou tedy třetí a čtvrtou nejvydatnější lokalitou.


Kromě vrtů je horkou novinkou heraltického vodovodu také vyměněné potrubí do Třebíče a separátor pracích voď.


Voda v 13 kilometrech přivaděče poteče novými trubkami, už ne ocelovými, ale z tvárné litiny a o větším průměru. Na akci přispěla Evropská unie.
Vápencové filtrovací kaménky z úpravny se musí občas mechanicky vyprat od kalu. K tomu poslouží připravovaný separátor.


Heraltický vodovod byl vybudován koncem třicátých letech minulého století za úspěšného třebíčského starosty Josefa Vaňka. Jedná se o podzemní zdroj, který má dvě jímací území, tedy dvě prameniště.


Trubky sbírají vodu z jednotlivých pramenů, kterých jsou dohromady desítky. Zářezy s drenážemi zasahují do hloubky dvou až šesti metrů. Voda o teplotě čtyř až sedmi stupňů stéká do úpravny, kde se filtruje přes drobnou vápencovou drť.


Celý systém funguje gravitačně bez potřeby elektřiny. Vodárny v roce 2002 areál u lesa v Heralticích přestavěly. Kromě moderní technologie provedly parkové úpravy a vybavily prezentační místnost.

Autor: Ivan Přibík

22.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Mladíci nestačili na Duklu

Polské letouny Su-22M3 přiletěly 23. srpna na letiště v Náměšti nad Oslavou. V ČR se zapojí do mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2017.
17

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Pelhřimov, Humpolec – Okresní soud v Pelhřimově poslal ve středu do vazby jednapadesátiletého Ukrajince obviněného z vraždy jeho o šest let mladšího krajana. Krvavý incident se odehrálv pondělí brzy ráno v Pražské ulici na ubytovně v Humpolci. „Vazba byla na obviněného uvalena, protože hrozí, že by se vyhýbal trestnímu řízení a mohl by ovlivňovat případné svědky,“ zdůvodnil rozhodnutí pelhřimovský soudce Jiří Zach.

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Jihlava – Po necelých dvou letech se podařilo chovatelům z jihlavské zoo rozmnožit a úspěšně odchovat dvě mláďata velice vzácného ještěra leguána fidžijského. A podle zbarvení mláďat těsně po vyklubání se z vajíček je zřejmé, že jde o samce a samici.

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení