VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kojenecké vody z Heraltic poteče novým potrubím více

Heraltice /FOTOGALERIE/ - Kvalitní vodu z Heraltic budou pít i lidé ve vesnicích na Stařečsku a Rokytnicku. Tradiční lesní prameny posílí už brzy dva nové vrty. Vodárny zvýšily kapacitu celého zdroje a vyměnily 13 kilometrů potrubí do Třebíče.

22.5.2009
SDÍLEJ:

Jaroslav Hedbávný ukazuje vnitřek odkyselovací stanice. Lesní voda o teplotě čtyř až sedmi stupňů se filtruje přes vápencovou kamennou drť. Jako jedni z prvních v republice měří třebíčští vodaři nepřetržitě i obsah dusičnanů. Foto: DENÍK/ Michaela Hasíková

„Udělali jsme hydrogeologický průzkum. Potvrdil se nám předpoklad. U dvou vrtů ve východní oblasti od stávajícího prameniště se skutečně našlo zajímavé množství vody,“ řekl Jaroslav Hedbávný, ředitel Vodárenské akciové společnosti.


Z každého z obou nových vrtů bude vyvěrat dva až dva a půl litrů vody za vteřinu. Podle Hedbávného se jedná až o čtvrtinové navýšení kapacity heraltického území. V současnosti poskytuje průměrně 18 až 20 vteřinových litrů, na jaře kolem 25, v sušších období kolem 15.


Až pět litrů navíc


„Měli bychom tam asi čtyři až pět l trů k dispozici navíc. To je právě množství, které by pokrylo potřebu nových vodovodů Stařečsko a Rokytnicko. Nedojde k žádnému úbytku ze stávajícího využití Heraltic, navýšení pokryjeme z nových zdrojů,“ vysvětlil Jaroslav Hedbávný.


„Rozšířit kapacitu Heraltic bylo naším dlouhodobým přáním. Historickou zajímavostí je, že jsme navázali na průzkum, který proběhl v roce 1925. Naši předkové už tehdy našli rezervu,“ doplnil Hedbávný. Vytipovali prý asi sedm lokalit, z nichž dvě nejlepší prameniště se napojila ve 30. a 40. letech. Nové vrty jsou tedy třetí a čtvrtou nejvydatnější lokalitou.


Kromě vrtů je horkou novinkou heraltického vodovodu také vyměněné potrubí do Třebíče a separátor pracích voď.


Voda v 13 kilometrech přivaděče poteče novými trubkami, už ne ocelovými, ale z tvárné litiny a o větším průměru. Na akci přispěla Evropská unie.
Vápencové filtrovací kaménky z úpravny se musí občas mechanicky vyprat od kalu. K tomu poslouží připravovaný separátor.


Heraltický vodovod byl vybudován koncem třicátých letech minulého století za úspěšného třebíčského starosty Josefa Vaňka. Jedná se o podzemní zdroj, který má dvě jímací území, tedy dvě prameniště.


Trubky sbírají vodu z jednotlivých pramenů, kterých jsou dohromady desítky. Zářezy s drenážemi zasahují do hloubky dvou až šesti metrů. Voda o teplotě čtyř až sedmi stupňů stéká do úpravny, kde se filtruje přes drobnou vápencovou drť.


Celý systém funguje gravitačně bez potřeby elektřiny. Vodárny v roce 2002 areál u lesa v Heralticích přestavěly. Kromě moderní technologie provedly parkové úpravy a vybavily prezentační místnost.

Autor: Ivan Přibík

22.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Havlíčkův Brod opět ovládly Bramborářské dny.
5

Bramborářské dny zhodnotily letošní sklizeň. Bude slabší

Horácká Slavia Třebíč.

Třebíč vyšla z divokého závěru naprázdno

Šikula srazil rozhodčího, přijela i policie

Rokytnice nad Rokytnou – Inzultace rozhodčího v nedělním utkání fotbalové I. B třídy v Rokytnici nezůstane bez důsledků.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Opilý muž prořízl pneumatiku u auta

Třebíč - Proříznutá pneumatika a poškozená poštovní schránka zůstaly po nezvané návštěvě v neděli večer u jednoho z domů na Nových Dvorech v Třebíči.

Detaily jaderné elektrárny si nově může kdokoli prohlédnout ve 3D aplikaci

Dukovany - Díky nové aplikaci „Jaderné elektrárny 3D“ teď může kdokoliv vyrazit do jaderky na prohlídku nejzajímavějších částí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení