Díky dobrovolným knihovníkům si čtenáři mohli přijít půjčit knihu, vyhledat potřebné informace na internetu, anebo zavítat na besedu, přednášku či jinou společenskou událost v 568 docela malých obcích. Těm nejaktivnějším z nich dnes místopředseda Senátu Petr Pithart spolu s hejtmanem Milošem Vystrčilem předali ocenění.

Patřila k nim i jedna z nejmladších dobrovolných knihovnic - Jana Suková z Leštiny na Havlíčkobrodsku. Knihovna tam řadu let stagnovala, před třemi roky ale získala nové prostory modernizací obecního úřadu a také nové vedení.

Obec na své knihovně podle starosty Jaromíra Vadinského nešetří, je pěkně vybavená. Jednatřicetiletá Suková získala ocenění za příkladnou práci s dětmi a mládeží. Pracuje s nimi ve výtvarných dílnách a jezdí s nimi na výlety. Knihovna se pro ně stala jakousi klubovnou, řekla. Téměř polovinu ze 101 čtenářů v Leštině tvoří děti do 15 let.

Starosty obcí, jež knihovny zřizují, trápí, že starší knihovníci zatím nemají své nástupce. "Dělají to zdarma, nebo za symbolickou odměnu a mladí lidé na to v dnešní době nejsou zvyklí," řekla vedoucí útvaru veřejných knihoven krajské knihovny Irena Císařová.

Podle místopředsedy Senátu Petra Pitharta, který dnešní knihovnickou slavnost ve svém obvodu navštívil, má Česko patrně nejhustší síť knihoven na světě. Spolu s hasičským sbory podle něj existovaly za všech režimů a přežily všechny zvraty v dějinách. Hasiči chrání jakoby hmotný majetek národa, ty obecní knihovny a knihovníci střeží ten duchovní, uvedl.