„Suché počasí sníží přírůstky hlavně v plůdkových a násadových rybnících. Ve velkých rybnících, ze kterých lovíme tržní rybu, naopak očekáváme nadprůměrný přírůst kvůli teplejší vodě a lepší výživě ryby,“ domnívá se Josef Nikl z Rybářství Vysočiny Chotěboř.

„Chybělo nám hodně vody, někde metr i víc, takže přírůstek bude o trošku nižší, než jsme předpokládali. Uvidíme, jak výlov dopadne,“ potvrzuje Emanuel Míšek, ředitel Rybářství Velké Meziříčí, které má v plánu do začátku listopadu slovit osmapadesát rybníků.

Případný úbytek váhy ovlivní cenu ryb, stejně jako zdražení obilných krmných směsí. „Ryby přes léto příliš nenarostly. Odhaduji to tak na úbytek zhruba o jednu třetinu váhy. Cena za kilo by se mohla zvednout o pět až sedm korun. Co nám však dělá v současnosti největší problémy, je vzrůst cen obilí. Ty šly prudce nahoru. To se na ceně musí projevit,“ řekl Ivo Bazala z Rybí líhně v Třebíči-Poušově.

A tak zatímco v loňském roce se ceny kaprů pohybovaly mezi padesáti a šedesáti korunami po výlovu a šedesáti až sedmdesáti korunami před Vánocemi, letos si za ryby připlatíme. „Kilogramová cena vánočního kapra bude u nás nejméně sedmdesát korun,“ odhaduje Josef Nikl. Výjimkou je na Vysočině Rybářství Telč, kde o zvýšení ceny neuvažují.

„Ceny oproti loňsku nezvýšíme,“ potvrzuje ředitel společnosti Peter Vavro. Největší podíl tvoří ve skladbě vylovených ryb tradičně kapr, nechybí ale ani pstruzi, líni a amuři. Část produkce rybářů poputuje z Vysočiny také do zahraničí, hlavně do Německa a Itálie. Milovníci ryb mají už nyní možnost koupit si čerstvě vylovené ryby na sádkách, u větších rybníků je rybáři dokonce prodávají při výlovu přímo na hrázi.