VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jízdu obcí komplikuje nový plot

Batouchovice - Na první pohled klidná vesnička, skutečnost je však odlišná. Řidiči se v Batouchovicích musejí vyhýbat oplocení předzahrádky rodinného domu, které před časem zbudoval jeho majitel. Na svou obranu dokládá 34 let staré a platné stavební povolení. Celý případ má složité pozadí.

1.2.2014 1
SDÍLEJ:

Plot v Batouchovicích zasahuje do silnice. Foto: Kamil Černý

Plot Josefa Kafky vzbuzuje emoce snad u každého řidiče. Podstatně totiž zasahuje do silnice. „Je to ale stále můj pozemek a na stavbu mám platné povolení," říká Kafka. Katastr nemovitostí vede pozemek jako trvalý travní porost a stavební povolení z roku 1980 je podle odboru výstavby třebíčské radnice stále platné. Podle Kafky není pozemek před jeho domem takto nezvykle tvarovaný náhodou. „Z domu se nedá bezpečně vycouvat přímo na silnici, proto to vypadá, že pozemek jakoby vystupuje do silnice. Díky tomu se může nejprve vyjet na něj a pak až bezpeč- ně na silnici. Platilo to dřív s kravským povozem jako dnes s auty," vysvětlil.

Starosta Bochovic, pod které Batouchovice samosprávně patří, však nad novým plotem kroutí hlavou. „V našem katastru je až u osmdesáti procent pozemků nejasné vlastnictví, protože silnice se budovaly místo cest. Kdyby se takhle choval každý, tak by se vůbec nikam jezdit nemohlo. Všude by byly něčí zahrádky a ploty," zdůraznil starosta Karel Šoukal.

Nový taras ale podle Kafky splňuje všechny normy, a navíc je zklidňujícím prvkem dopravy. „Když vyjedete na jižní Moravu, tak tam je něco takového úplně běžné. Levým a pravým kolem trefíte obrubníky," poznamenal. Neskrýval však, že vybudováním oplocení reagoval na chování některých zastupitelů. „Nejsem ten, kdo by si neustále stěžoval, jejich jednání už ale nehodlám přehlížet," zdůraznil.

Každý to vidí po svém

Kafkovi prý obec ztěžuje podnikání i rodinný život. Veřejný prostor naproti domu, který využíval jako parkoviště, mu prý zastupitelé zatarasili. „Dali tam kameny, do kterých manželka dvakrát nacouvala. Pak zasázeli do asfaltu smrčky a dali tam kontejnery. Dřív to sloužilo jako točna autobusu, dnes je z toho parkoviště pro místostarosty Vlacha a jeho přátele," líčil Kafka.

Starosta to však vidí rozdílně. „V současné době jezdí autobus jinak, takže otočka už potřeba není. Navíc proběhla anketa, ve které se občané drtivou většinou vyjádřili tak, že tam ty kontejnery chtějí," odvětil starosta Karel Šoukal. „Předtím tam parkovala různá auta a byla s tím řada problémů. Dokonce tam byla i vlečka uvázaná řetězem, což mi přijde na dospělého člověka až nedůstojné," poznamenal směrem k Josefu Kafkovi.

Ten obecní anketu zpochybnil s tím, že v ní hlasovali převážně příbuzní a přátelé místostarosty, který si navíc měl přijít na pozemek v sousedství své zahrady. Přenechat mu ho podle Kafky měla obec, která jej získala od kraje. Tím, že se pozemek při krajnici silnice a v blízkosti Kafkova plotu dostal do soukromých rukou, se prý snížil průjezdní profil silnice. „Ne mým plotem, ale už tímhle podivným převodem k tomu došlo," upozornil Kafka.

Šoukal ale o takovém pozemkovém převodu neví. „Nějaké pozemky jsme od kraje získali, u pozemku kolem silnice šlo ale čistě o domluvu kraje a pana Vlacha. Od obce pozemky nekupoval, alespoň za posledních 12 let, co starostuji," mínil. Kafka si ale stojí za svým, podobně jako za stromy, které měl místostarosta na svůj pozemek vysázet. „Ty jsou pro řidiče mnohem víc nebezpečné než můj plot. Brání totiž ve výhledu do zatáčky. Ten pozemek je navíc veden jako ostatní komunikace," upozornil.

Další spory

Popsal také další křivdy, které mu zastupitelé svým rozhodnutím údajně způsobili. Za to, co pro obec v minulosti udělal, si prý takové jednání nezasloužil. „Nechci se chlubit, ale dělal jsem hodně do sportu, postavil jsem tady tenisové kurty, fotbalové hřiště. Měl jsem známosti, a tak tady místo prašné cesty vznikla asfaltka. Byl jsem hlupák," řekl.

Kvůli sousedství s kulturním domem prý jeho rodina přišla o soukromí. Pravidelně po akcích nalézá na svém pozemku prázdné lahve. Mezi kulturní a svůj dům proto postavil bariéru ze speciální tkaniny. „Je to stěna pro popínavé rostliny. Mám na ni povolení," podotkl Kafka.

Místní z ní ale příliš nadšení nejsou. „V sále je tma jako v pytli," mínil jeden z místních, který si nepřál být jmenován. Počátek sporů se podle starosty Šoukala hledá těžko. „Pan Kafka má jakýsi pocit ukřivděnosti, že za vše, co se mu stane, může okolí. Obec údajně může i za to, že projektant mu v mapě špatně vyznačil zahradu, na které mohl stavět jeho syn," líčil starosta.

To však Kafka odmítá. „Ten pozemek mi znehodnotila obec územním plánem. Žádný dům tam teď postavit nemůžu, protože by se nedodržely vzdálenosti od sousedních parcel," postěžoval si. Na to bochovický starosta reagovat odmítl. „Jen můžu říct, že to není pravda. Pravdou ale je, že už snad ani nemám zájem k diskuzi. Tohle celé nemá řešení," dodal.

Pro oplocení, které zasahuje do silnice, jejíž část prokazatelně patří Kafkovi, se však řešení bude muset najít. Provizorní značky, které do obce umístili silničáři, nemohou být na místě navěky. „V případě, že vzniklá situace potrvá, bude Krajská správa a údržba silnic nucena požádat o trvalé dopravní značení spočívající v upozornění na zúžení komunikace a dání přednosti v jízdě," předeslala vedoucí krajského odboru dopravy Hana Strnadová.

Autor: Kamil Černý

1.2.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO

Na dálnici D1 zemřel po nehodě další řidič

Bratři Ebenové.
3

Bratři Ebenové budou na zámku ve Valči jako na plovárně

Majitel hledal Kukiho u Vyskytné. Zatím ho nenašel

Vysočina – Klokan Kuki, který už možná několik týdnů běhá po lesích Jihlavska, byl naposledy spatřen v zatáčkách mezi Vyskytnou nad Jihlavou a místní částí Jiřín. V noci z úterý na středy ho tam byl dokonce hledat i majitel Radek Helekal. Bohužel bez úspěchu.

Mejzlík je s přístupem mladíků spokojen

Třebíč – Kolotoč přátelských zápasů se naplno rozeběhl i mladším dorostencům Horácké Slavie. Třebíčští hokejisté stihli suchou letní přípravu ještě do konce prázdnin, aby mohli stejně jako ostatní družstva v klubu vyjet na led.

Dorostenci ladí formu na ledě

Třebíč – Příprava na suchu a neoblíbené letní galeje už mají hokejisté dávno za sebou. Týmy v Třebíči se už od poloviny prázdnin na novou sezonu připravují na ledě a ne jinak je tomu i v případě staršího dorostu Horácké Slavie.

Z reklamního banneru někdo vyřízl logo

Třebíč - Někdo zvláštním způsobem poškodil reklamní banner na plotě v ulici Cyrilova v Třebíči. Z banneru vyřízl reklamní logo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení