VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hrozí další rušení pošt. Pobočka v Domamili zatím odolává

Třebíčsko - Rušení pošt se ve vzduchu vznášelo v letech 2008, 2011 i letos. Konec tomu pravděpodobně neudělá ani příští rok. Český telekomunikační úřad, který spravuje poštovní síť v zemi, totiž vládě navrhuje zrušení až 1 100 poboček. Znovu aktuální tedy může být i budoucnost poštovní pobočky v Kramolíně, Polici či Domamili.

5.12.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/ Lubomír Stehlík

Domamil byla Českou poštou zmiňovaná již letos v únoru. Byla jedinou pobočkou v okrese Třebíč, u které se uvažovalo o zrušení. „Pro jednání o změně formy poštovní obsluhy v rámci projektu Pošta Partner byla vytipována pobočka v obci Domamil," potvrdila tehdy mluvčí České pošty Marta Selicharová.

Hned následující únorový den však bylo všechno jinak. „Okamžitě jsem se spojil s paní, která má toto na starosti, a bylo mi řečeno, že můžeme být v klidu. Ani v současné době s námi zatím nikdo o zrušení nebo omezení provozu nejedná," řekl domamilský starosta Radek Menčík.

O zrušení tamní pošty se hovoří v posledních letech vždy, když přijde tato problematika na přetřes. O pobočku v obci ale místní v minulosti tvrdě bojovali a nejinak tomu nejspíš bude také příště. „Někdo nahoře si možná myslel, že když jsme malá obec, tak se pošty lehko vzdáme. My jsme ale argumentovali, proč zrovna my, když počet transakcí a tok peněz je podobný jako v jiných pobočkách. Sepsali jsme petici a poslali ji na Ministerstvo vnitra. I na kraji se o tom po naší iniciativě jednalo," zavzpomínal Menčík.

Podle mluvčí České pošty Marty Selicharové šlo v Domamili pouze o dočasné uzavření pošty z důvodu dlouhodobé nemoci zaměstnankyně. „Pošta je zde nyní otevřena, máme v ní nového stálého pracovníka a o žádném omezení se neuvažuje," řekla.

Mezi až jedenácti sty pobočkami, které by se mohly zavřít, může být i některá z Třebíčska. Smířeni s osudem jsou již nyní v Kramolíně. Tamní pošta měla být uzavřena už před pěti lety. „Poslední zprávy od vedení České pošty jsou takové, že rušení té naší není na pořadu dne. Tak trochu ale počítáme s tím, že to někdy přijde, protože využití odpovídá počtu našich obyvatel," líčil starosta Josef Blaha. „Víme, že jako obec s poštou patříme k těm s nejnižším počtem obyvatel v okolí. Jsou tady větší obce, které poštu nikdy neměly a existují bez ní. Navíc naše spádovost je daná školou, lékařem i kostelem v Mohelnu, mohlo by to tak být i s poštou," vysvětlil s tím, že pokud by k návrhu na zrušení kramolínské pošty došlo, přijal by jej jako oprávněný.

Zatímco Česká pošta čeká na rozhodnutí vlády a jejím vyjádření k návrhu Českého telekomunikačního úřadu o zrušení až každé třetí pošty v zemi, vystoupilo proti těmto záměrům Sdružení místních samospráv. „Z našeho státu může zmizet až tisícovka pošt, což je pro venkov nepřijatelné a likvidační," varovala předsedkyně sdružení Jana Juřenčáková. Dostupnost poštovních služeb by tím podle ní ztratilo více než 30 procent obcí.

V minulosti se také hlasitě hovořilo o zrušení pošty v Polici, před pěti lety se ji podařilo zachránit. V to, že bude fungovat i v budoucnu, věří tamní starosta Karel Janoušek. „Zrovna minulý týden mi přišel dopis s úpravou otevírací doby, která se od Nového roku dopoledne prodlouží o půl hodiny. Myslím, že by to Česká pošta nedělala, kdyby u nás počítala se zrušením," zamýšlel se.

Zda se z několika stovek pošt stanou výdejní místa, jako například před čtyřmi lety v Beneticích, by ale podle starosty Křižánek na Žďársku a místopředsedy Sdružení místních samospráv Jana Sedláčka měla rozhodnout až nová politická garnitura. „Tak závažné rozhodnutí přece musí vyčkat na stabilní a řádně zvolenou vládu," mínil.

Která vláda se bude materiálem zabývat ještě ale není jasné. Zda to bude ta přechodná Jiřího Rusnoka není vyloučeno. „Tento návrh je v současnosti v připomínkovém řízení, které má skončit 17. prosince. Poté bude následovat vyhodnocení připomínek a následně bude návrh zařazen na jednání vlády. Nedá se tedy v tuto chvíli odhadnout, kdy a jaká vláda bude návrh předložený Českým telekomunikačním úřadem projednávat," upřesnila mluvčí vlády Jana Jabůrková.

Autor: Kamil Černý

5.12.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Mladíci sestřelili Znojemské Orly

Ilustrační fotografie.

Mladá řidička byla pod vlivem drog

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

Pelhřimov – Až šest let vězení hrozí sexuologovi Petru Weissovi z Prahy za to, že loni v září podle policie způsobil na Pelhřimovsku dopravní nehodu, při níž zemřeli dva lidé, a jeden byl vážně zraněn. Dvaašedesátiletý lékař tehdy vyvázl s lehkým zraněním. Policie nakonec dospěla k závěru, že Weiss se před nehodou nevěnoval řízení a jel příliš rychle. Vyšetřování bylo ukončeno a spis už je i s podanou obžalobou u Okresního soudu v Pelhřimově.

Slavnosti Tří kápí nabídnou hudbu, průvod či ohňostroj

Třebíč - I letos budou Třebíčští oslavovat bohatou historii svého města. Od pátku až do neděle se zde bude konat čtrnáctý ročník kulturně-společenské akce Slavnosti Tří kápí.

Květinová výstava se stěhuje ze školy na obecní úřad

Vladislav – Tradice květinových výstav je s Vladislaví spjatá. Trvá již od roku 2000, kdy výstavy začali pořádat členové místní organizace českého zahrádkářského svazu. Většinou zahrádkáři připravují dvě výstavy, jednu na jaře a druhou v létě.

Velká cena města Třebíče se poběží už po pětatřicáté

Třebíč – Rok se s rokem sešel a jeden z nejtěžších atletických závodů opět klepe na dveře. Velká cena města Třebíče má v sobotu na programu už 35. ročník. Tradiční závod vznikl ještě za okupace, v padesátých letech administrativně zrušený a v devadesátých znovu obnovený. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení