Obec do kasy inkasuje víc než deset milionů korun. Podle některých zdrojů je to až patnáct milionů. „Částku nebudu úplně konkretizovat,“ doplnil Bartes.
Muzikář bývá označován za krále mezi právníky, kteří pracují pro stát. V minulosti takto činil mimo jiné pro ministerstvo dopravy a financí, patří k lidem blízkým ODS. Je vedoucím pobočky mezinárodní advokátní kanceláře Weil Gotshal & Manges. Jeho kancelář inkasuje za právní služby pro stát stovky milionů korun.

„Mám rád staré věci, už jsem pár historických domů rekonstruoval. Třeba v Českém Krumlově, kde byly i fresky. Uvidíme, jaká tajemství ukrývají stěny interiéru Sádku. Na hrad jsem narazil před rokem, když jsem se po něčem takovém porozhlížel. Prostě se mi líbil,“ reagoval nový majitel.

Rezidence, umělci i prohlídková trasa

Co z hradu bude? V přízemí, které je de facto neobyvatelné, by rád Muzikář vytvořil galerii pro pořádání výstav jak začínajících, tak renomovaných malířů, grafiků, sochařů.

Pro veřejnost by chtěl vytvořit prohlídkovou trasu, která by zahrnovala zajímavé sklepní prostory, místnosti v přízemí, kapli i v patře. „Určitě si tu v části objektu plánuju vytvořit soukromou rezidenci. A místo by tu měl mít časem i penzion orientovaný na české turisty včetně rodin s dětmi,“ upřesnil advokát. V podhradí se nachází jediná uznaná viniční trať na Vysočině.

Její spolumajitel a zároveň místostarosta Čáslavic Lubomír Lampíř vidí v prodeji kulturní památky jen to dobré. „Už tak je to turisticky zajímavé místo, které žije. Teď tu bude ještě živěji. Nebylo by špatné, když by v budoucnu neslo víno ze Sádku přídomek chateau. Podle evropské legislativy vinice těsně přiléhající k zámku takový název nést mohou. Zatím jej má několik v celé Evropě, například u zámků na Loiře ve Francii,“ naznačil Lampíř.

Obec Čáslavice peníze z prodeje využije při budování vodovodu, kanalizace a čističky, určitě přijdou vhod při rekonstrukci rodného domu prvorepublikového literárního kritika Bedřicha Václavka. Měl by se do jeho prostor přemístit obecní úřad, na zahradě vyroste víceúčelové hřiště.

Obec získala hrad díky Benešovým dekretům v roce 1945. Od té doby do roku 2007 zde byla základní škola, která se ale kvůli neúnosným nákladům přestěhovala po desítkách let do Čáslavic. Je zajímavostí, že jako první škola získala v bývalém Československu výjimku volných sobot. A to díky horší dostupnosti. Hrad totiž leží na kuželovitém kopci, je výraznou dominantou krajiny.

Vesnice poslední tři roky nabízela historický objekt přes realitní kancelář, Muzikář je třiadvacátý zájemce. Původní majitelé, hrabata Chorinských z Ledské, dnes žijí převážně v Rakousku. Hraběnka Maria Anna Therese Ludwigstorff – Chorinská z Ledské, dáma po osmdesátce a příbuzná Karla Schwarzenberga, jej naposledy navštívila před dvěma lety.

První zmínka o hradu pochází z roku 1286. Jeho barokněrenesanční podoba pochází ze sedmnáctého století, kdy byl přestavěn po požáru, který způsobil úder blesku. Podle odborníků rekonstrukce spolkne okolo stovky milionů korun.

Nový majitel hradu Sádek Karel Muzikář pro Deník:

Určitě navštívím hraběnku

Sádek – Nový majitel hradu Sádek Karel Muzikář má, jak říká, rád staré věci. A hrad Sádek mu prostě padl do oka. Jaké má plány a co se nyní bude s hradem dít, řekl Deníku.

Kdy začnete s rekonstrukcí hradu?

To si teď netroufám odhadnout. Objekt je kulturní památka, ve spolupráci s památkáři vzniknou plány na obnovu. Má poměrně zachovalo střechu a obvodové zdivo, ovšem vnitřek je na tom špatně díky stavebním úpravám na školu. Jsou tam třeba panelákové dveře a podobné lahůdky. Ale já mám dobrou představivost, myslím, že se z toho dá vykřesat zajímavá stavba. Určitě posháním staré dobové fotky a budu postupovat podle nich.

V Rakousku ještě žije pamětnice, která tu strávila mládí, hraběnka Chorinská. Navštívíte ji?

Zcela určitě se na to chystám. Může mi velmi pomoci, předpokládám, že by mohla mít nějaký zajímavý fotografický materiál.

Co vám doma řekli, když jste jim oznámil záměr koupit hrad Sádek?

Že jsem se zbláznil (smích). Ale vážně. Mám historické objekty rád, je to pokaždé výzva. Teď jsem nechal zrekonstruovat kapli v Praze. Zajímavý pro mě byl dům v Českém Krumlově, který nakonec ukázal staré fresky. Kdo ví, co objevíme na Sádku.

Kdo je Karel Muzikář
Je vedoucím partnerem pražské pobočky mezinárodní advokátní kanceláře Weil Gotshal & Manges, kde působí od jejího vstupu na český trh v roce 1993. Absolvoval Právnickou fakultu UK v Praze (1986) a jako stipendista Fulbrightovy nadace také New York University School of Law (1991). Dlouhodobě se specializuje zejména na oblast regulace telekomunikací, na obchodní právo, na právo ochrany hospodářské soutěže včetně problematiky fúzí a akvizic, restriktivních praktik i veřejné podpory a na otázky financování projektů.
Vedl týmy právníků na nejvýznamnějších privatizačních a akvizičních projektech v České republice. Z oblasti hospodářské soutěže je pak možno dále zmínit například zastupování společnosti Eastern Sugar Česká Republika, a.s. v souvislosti s šetřením Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže na trhu s cukrem, četné poradenství státním institucím a organizacím v oblasti regulace poskytování veřejné podpory nebo poradenství společnostem Osinek, a.s. a Vítkovice Steel a.s. v komplexním sporu ohledně stanování nepřiměřené ceny tekutého surového železa dominantním dodavatelem.
Od roku 1993 do roku 2002 působil jako externí poradce legislativního odboru při Kanceláři prezidenta republiky a od roku 2003 je členem Konsultativního orgánu právníků presidenta Václava Klause. Od roku 2000 je místopředsedou Rozhodčího soudu Burzy cenných papírů Praha.
Zdroj: Regionální hospodářská komora Brno