VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hnacím motorem pro mě byla dcera, říká vítězka

Červená Lhota – V sedmém ročníku klání začínajících podnikatelů T-Mobile Rozjezdy získala první místo u odborné poroty Dagmar Dušková z Červené Lhoty na Třebíčsku s projektem Dančiny dobroty. Svýma šikovnýma rukama dokáže z běžně dostupného farmářského mléka vyrobit kvalitní a zdravé sýry i netradiční výrobky.

20.6.2017
SDÍLEJ:

Vítězka T-Mobile Rozjezdů Dagmar Dušková: Je to dar z nebes. Hnacím motorem pro mě byla dceraFoto: Deník / Černý Kamil

I díky svému nadšení získala 200 tisíc korun v hotovosti od společnosti T-Mobile, návrh a realizaci reklamní kampaně od agentury Made by Vaculik a Agentury Najisto, podnikatelské konto Maxi na 10 let zdarma od České spořitelny, tablet do Samsungu a konzultace od investora Martina Kormana. Do nové životní etapy se chce pustit co možná nejdříve. 

Odkud vlastně pochází mléko, ze kterého svoje sýry vyrábíte?
Je z místního kravína. Funguje tam mlékomat. Takže kdokoli, místní nebo i třeba cyklisté, kteří tudy projíždí, si tam mohou mléko koupit. Je tam otevřeno od rána do večera jen s výjimkou polední pauzy.

Takže nemáte žádnou speciální surovinu, jen to, co je dostupné všem.
V podstatě ano, to ale neznamená, že by to nebylo mléko kvalitní. Vše tam funguje hygienicky v maximální čistotě, mléko se nedostane do lidských rukou, ale do mlékomatu putuje přímo z dojicího tanku. Mléko je velmi kvalitní a výhodou je, že má vyšší tučnost, protože tuk je nositelem chuti. Proto je místní mléko chutnější k pití, a samozřejmě chutnější než jiné jsou pak i výrobky. Ze supermarketových mlék skutečně nic nevyrobíte, natož aby z nich něco chutného vzniklo.

Jak jste se k této zálibě vůbec dostala?
Jednou jsem byla na návštěvě u rodičů a maminka přede mě dala takové malé srdíčko a prý abych ochutnala, že je to domácí sýr. Divila jsem se tomu, že vůbec jde doma sýr vyrobit. Vyrobila ho sousedka a mě to moc chutnalo a řekla jsem si, že to chci taky umět.

Jak je to dlouho?
Asi čtyři roky. Začala jsem se pídit po informacích a sousedka mě to naučila. Zároveň to bylo období, kdy byla dcera ve věku, kdy děti zkoušejí, co jim chutná a nechutná. Sýry z obchodu jí nechutnaly, ale doma vyráběné sýry, jogurty a tvarohy jedla bezvadně. Takže hnacím motorem pro mě byla dcera. Od ní jsem věděla, že jsem na správné cestě a budu v tom pokračovat.

Od počátku používáte pro výrobu jen kravské mléko?
Pokud mám příležitost, tak ráda sáhnu po kozím, ale ono je dost sezónní, dojí se od června do října, což je limitující. Běžně se sice dá koupit celoročně v supermarketech, z mléka odtud se ale nic vyrobit nedá. Musím shánět pouze to od farmářů a ti jsou v produkci omezení.

Takže kozí mléko je vzácnější, ale asi taky dražší než kravské.
Určitě, občas i dvojnásobně. I výtěžnost je jiná, ale zase je mnohem chutnější. O tom se nemusíme bavit, to je známý fakt.

Vraťme se k vaší zálibě, která se teď díky úspěchu stane živností. Připravila jste lahev vína obalenou sýrem a dozdobenou sýrovými růžičkami. To musela být titěrná práce. Jak dlouho to trvá, než to vznikne?
Od mléka to trvá dva dny.

A jen ta samotná práce se sýrem?
Když si s tím chce člověk pohrát, tak hodinku určitě.

To ale musíte mít hbité prsty.
Mě to hlavně hrozně baví. Kdyby člověk vyráběl jeden stejný sýr za druhým, tak by to ho asi tolik nenaplnilo. Mě prostě baví občas udělat něco zvláštního a netradičního, třeba sýrový dort.

Jak jste se o T-Mobile Rozjezdech vlastně dozvěděla?
Byla to náhoda. Končila mi rodičovská dovolená a narazila jsem na neochotu zaměstnavatelů přijmout ženu se třemi dětmi. Ptali se na hlídání a na to, zda budu směnný provoz zvládat. Řekla jsem si, že se nebudu cpát tam, kde mě nechtějí, a že nezahodím to, co umím. Chtěla jsem zkusit začít podnikat a na internetu jsem hledala informace o dotacích a dalších věcech okolo. Náhodou jsem našla tuto soutěž a zjistila jsem, že za pár dní je uzávěrka přihlášek. Volala jsem kamarádce a byla jsem docela pesimistická. Ona na mě ale tlačila, že do toho půjdeme obě. Ona přihlášku vyplnila a mně se dál krátil čas. Nakonec to dopadlo tak, že jsem k tomu sedla pár hodin před půlnocí, kdy byla uzávěrka. I když jsem měla pochybnosti, protože nejsem typ člověka, který by objížděl soutěže a jezdil kvůli dotacím do Prahy, odeslala jsem přihlášku jen pár minut před půlnocí.

Takže ten nakonec nejlepší nápad dorazil organizátorům soutěže jako zřejmě poslední. Zvítězila jste mezi dalšími skoro 450 začínajícími podnikateli.
Nemohla jsem tomu uvěřit a při vyhlašování v Praze jsem plakala štěstím. Nejdřív ale probíhala krajská kola, mě se týkala zastávka Rozjezdů v Brně, kde se vyhodnocoval Jihomoravský kraj a Kraj Vysočina. Nejprve jsem vyhrála tam.

A to díky písemné přihlášce, kde jste popsala svůj nápad, nebo jste už v Brně předvedla své výrobky?
Odevzdávali jsme rozpočet, finanční výhled svého podnikání a mohli jsme přivést i výrobky. Já jsem do Brna přivezla tácy s nakrájenými sýry, sladké dezerty, jogurty, kefír a sýrový dort. Porotě se to líbilo a doptávali jsme mě, jak si představuji podnikání, co bych udělala s výhrou a tak dále. Potom mě vyhodili s tím, že jsem moc ukecaná (smích) a že musím uvolnit místo dalšímu soutěžícímu. Během toho dne se konala spousta besed a konzultací, kdy nám zkušení lidé předávali svoje poznatky o podnikání.

Dozvěděla jste se tam něco užitečného?
Určitě. Získala jsem tam základní informace, které pro mě byly velmi užitečné. Měla jsem z toho pocit, že to nebyl ztracený den, ale nabitý den, který ani nevím, jak utekl. Na konci dne jsme se dozvěděli, kdo vyhrál. Za Vysočinu jsem to byla já a společně s dalšími krajskými vítězi jsem postoupila do celostátního kola.

Tam vás porota prohlásila za nejlepší. Získala jste nemalý finanční obnos. Vidím, že rekonstruujete dům, máte rodinu. To se asi bude hodit, že?
Je to dar z nebes. Koupím si vše, co je potřeba do sýrárny, kterou si zřídím u nás v domě, abych mohla začít co nejdřív podnikat. Veterinární správa ale požaduje v oblasti hygieny standardy, jejichž splnění není zadarmo. Nebude to hned, protože úřední povolování probíhá podle stanovených lhůt. Teď jsem ve fázi, kdy jsem nabitá energií, ale chápu, že všechna razítka nebudu mít za týden. Budu ale dělat vše pro to, abych začala co nejdříve.

Autor: Kamil Černý

20.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jihlavský havířský průvod
27

Na havíře v centru Jihlavy dohlíželi pyšní rodiče

Studenti gymnázia v Moravských Budějovicích nedávno založili studentskou iniciativu GMBproMb.
3

Studentská iniciativa chce oživit kulturní život v Moravských Budějovicích

Blahodárné prameny dokážou vyléčit nemoci a jsou inspirací umělcům

Vysočina 23. června – Žíznivému doušek vody, unavenému odpočinutí, znavenému horkem chladivé osvěžení – to vše mohou nabídnout studánky, které k Vysočině neodmyslitelně patří. Některým z nich jsou přisuzovány magické a léčivé účinky, lidé je od nepaměti vyhledávali a chránili. A velké pozornosti se studánky těší dodnes.

Kamil El-Ahmadieh: chválu beru s rezervou

Třebíč - Na klavír hraje od svých pěti let. Nyní, ve dvaadvacetil letech, jej ovládá skutečně mistrně. Hru na klavír studuje na Janáčkově akademii múzických umění v Brně a za svoji tvorbu se mu pravidelně dostává mnoha ocenění. Jmenuje se Kamil El-Ahmadieh a pochází z Třebíče.

Historický model Třebíče zůstane dál majetkem soukromé firmy

Třebíč - Historický model města, který v Třebíči obdivují zástupy turistů, zůstane dál majetkem soukromé firmy. Město mohlo model odkoupit a pojistit si tak jedno z turistických lákadel do budoucna. Zastupitelé ale neprojevili dostatek vůle.

Kouty dosáhly historického úspěchu suverénním způsobem

Vysočina – Celkem osm týmů reprezentovalo Třebíčsko ve fotbalové I. A třídě. A mezi těmito celky se našli postupující i sestupující. Skupinu B s přehledem ovládly Kouty. Spojený tým Budišova-Náramče stejně jako před rokem skončil druhý. Na špici se udrželi i třebíčští mladíci, kteří s dorostenci v sestavě obsadili třetí příčku, a tím si o jednu metu polepšili.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies