Letní měsíce jsou spolu s jarem dobou, kdy hasiči tradičně likvidují vůbec nejvíce požárů a zároveň zasahují i u nadměrného počtu různých neštěstí. ČTK o tom dnes informoval mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR Petr Kopáček.

Při zakládání táboráku by místo pro ohniště mělo vždy ležet alespoň 50 metrů od okraje lesa a všech věcí, které se mohou vznítit, uvedl Kopáček. Připomněl, že v lese je rozdělávání ohně povoleno jen na vyhrazených místech. Místo táboráku by se mělo oddělit od okolí například kameny nebo pískem. Pro rozdělání ohně je podle hasičů ideální hliněný podklad, za žádných okolností by nikdo neměl používat hořlaviny ani jiné chemické látky. Lidé by v žádném případě neměli od ohně odcházet a zároveň by neměli dopustit, aby u něj zůstaly bez dozoru děti. Rodiče mají povinnost dohlížet na to, aby jejich děti nezpůsobily požár, jinak mohou dostat pokutu až 25.000 korun, varují hasiči.

Loni v červenci bylo zaznamenáno vůbec nejvíce požárů za celý rok, celkem 2606. Devět set hasičů tehdy osm dní bojovalo i s největším požárem v ČR od roku 2003, když v Národním parku České Švýcarsko oheň zachvátil 25 hektarů ve skalnaté a těžko přístupné oblasti. Příčinou požáru byl nedopalek cigarety, hasiči proto znovu připomínají, že kouření v lese je zakázáno.

Plynové vařiče a grily by lidé měli chránit před vysokými teplotami a nadměrným tlakem, jinak hrozí jejich vybuchnutí. Stejné riziko podle hasičů hrozí, pokud se nádoby s hořlavými plyny skladují v prostorách pod úrovní okolního terénu. Propan-butan je totiž těžší než vzduch, hromadí se u země a může pak snadno začít hořet.

Letní období je typické i častým výskytem bouřek, hasiči proto připomínají, že největší nebezpečí zásahu bleskem hrozí při pobytu v otevřeném terénu, pod osamocenými stromy, na vyvýšených místech, ale i například při koupání. Překvapí-li bouřka skupinu lidí na rozlehlé pláni, měli by se rozdělit a přečkat bouřku v podřepu s nohama a rukama u sebe. Rozhodně by si neměli lehat na zem, utíkat, schovávat se na okraji lesa, pod převisy nízkých skal ani v menších staveních bez bleskosvodu. V místnostech by lidé měli zavřít okna a odpojit z elektřiny televizi a všechny přístroje s obrazovkou.

Nikdo by neměl přeceňovat své plavecké schopnosti nebo své síly při lezení po skalách, varují dále hasiči. Za nebezpečnou výšku, která vyžaduje zajištění, je podle nich považováno už 1,5 metru.

Před dovolenou by lidé měli zkontrolovat, zda mají vypnuté všechny spotřebiče, uzavřené vodovodní kohoutky a okna. Hasiči doporučují vypnout i jističe světel a elektřiny. Blesk nebo prudký výkyv napětí v elektrické síti totiž může majetek poškodit nebo i zničit. Pokud i přes všechnu opatrnost vypukne požár, nebo se stane jiná vážná situace, radí hasiči zavolat na tísňovou linku 112 nebo přímo na číslo hasičů 150.