VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasiči se spojili s turisty, tanečníky i s církví

Vysočina – Sdružení dobrovolných hasičů, klub českých turistů, evangelická církev či soubor lidových písní a tanců. Tyto napohled zcela nesourodé spolky se sdružily spolu s více než devadesáti dalšími organizacemi do jednoho společenství – Koordinačního uskupení nestátních neziskových organizací Vysočiny.

16.3.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jana Štroblová

Již dva roky se tak neziskové organizace snaží postupovat společně.

KOUS, jak zní zkratka uskupení, si již vydobyl takovou pozici, že s ním komunikuje kraj Vysočina. Nyní má uskupení 101 členů. V kraji je evidováno asi 5 700 neziskovek, ale v tomto čísle jsou zahrnuta například i sdružení nájemníků. Skutečný počet funkčních a aktivních neziskových organizací v pravém slova smyslu je tak nižší.

A KOUS se snaží sdružovat ty nejaktivnější – od profesionálních organizací se zaměstnanci, po organizace ryze dobrovolnické. „Neziskový sektor sdružuje aktivní lidi, kteří chtějí něco nezištně dělat pro společnost. A je potom jedno v jaké oblasti pracují a s jakou cílovou skupinou pracují,“ komentovala koordinátorka KOUSu Soňa Baueršímová fakt, že se dokáže sejít v jedné organizaci evangelická církev s dobrovolnými hasiči.

Baueršímová dělá práci pro neziskové organizace na půl úvazku a její pracovní náplní je především poskytování informací. „To je základ. KOUS je informační kanál. Daří se nám ale také shánět peníze na vzdělání. Neziskovky často vedou lidé, kteří jsou zároveň ještě někde zaměstnaní. My poskytujeme poradenství a vzdělávání, které je pro členy KOUSu zdarma nebo za minimální poplatek,“ uvedla koordinátorka. „Neziskovky mají různé problémy. A i když na ně neznáme odpovědi přímo, víme kde je hledat,“ dodala.

Nejsme konkurenti

Dagmar Zápotočná vede organizaci Apla Vysočina, pomáhající lidem s autismem. Podle jejího názoru je ve sdružení neziskových organizací různorodost. „Jsme jedním ze zakládajících členů, jedná se o neformální uskupení lidí, které učí znát jasná pravidla pro přerozdělování financí. Hodně otázek jsme řešili třeba s kolegy z oblasti životního prostředí. Viděli jsme jak jsme rozdílní, ale lidé z neziskového sektoru mají společnou náturu,“ říká Zápotočná.

Je mezi neziskovkami řevnivost kvůli boji o dotace? „To bych neřekla. KOUS není o penězích jako takových. Neziskovky jsou vázány spíš k dané obci, není tolik neziskovek, které mají krajskou úroveň,“ míní Baueršímová.

Nedávno jednalo sdružení neziskovek s představiteli kraje . V první fázi společného setkávání shrnul vývoj vzájemné spolupráce krajský radní pro cestovní ruch a kulturu Tomáš Škaryd, který byl na setkání spolu s dalšími krajskými zastupiteli: „Také díky této nově nastartované spolupráci se ukázalo, že neziskovky jsou opravdu důležitou součástí našeho kraje. V některých oblastech, jako jsou například oblast sociálních služeb či ochrana životního prostředí, jsou dnes již víceméně nezastupitelné.“

Podle radního Škaryda bylo setkání představitelů kraje s neziskovkami přelomový krok, který prokázal, že vzájemná spolupráce je oboustranně výhodná a měla by se dále prohlubovat.

Autor: Michal Fohl

16.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského
40

OBRAZEM: Od folku k baroku a tanci. Takový byl festival

Michaela Horáková začala budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.
25

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Běh Matyáše Žďárského bude v jubilejním ročníku mezinárodní

Kožichovice – Veřejný přespolní běh nesoucí jméno zakladatele alpského lyžování a kožichovického rodáka Matyáše Žďárského se letos „dožívá“ čtvrtstoletí.

Nad Vysočinou se budou brzy cvičit vojáci

Sedlec, Vysočina – Od středy 23. srpna až do září budou nad Krajem Vysočina častěji létat vojenská letadla. V té době se bude totiž konat mezinárodní letecké cvičení Ample strike 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

OBRAZEM: Slavnosti tří kápí v Třebíči začaly

Třebíč - Slavnosti tří kápí začaly. Úderem šestnácté hodiny se začali na Podzámeckou nivu scházet první návštěvníci. Sledují vystoupení šermířských skupin a drezůru koní. Na místě je také nepřeberně stánků s občerstvením a suvenýry. Večer jsou na programu koncerty.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení