VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Gymnazisté odmaturovali úspěšně. Učni nikoliv

Třebíčsko – Státní maturitní zkoušky přinesly jasný výsledek. Všichni gymnazisté, kteří letos na Třebíčsku maturovali, zkoušku dospělosti udělali. S takovým pěkným výsledkem se ale nemohou chlubit mnohé střední školy s učebními obory.

17.6.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/archiv

Potěšujícím hodnocením se nyní pyšní Gymnázium Třebíč. U maturitních zkoušek uspělo všech jeho 113 studentů, kteří konali ústní a písemné maturitní zkoušky. Dokonce bylo letos o jednu desítku studentů více těch, co složili maturitní zkoušku s vyznamenáním.

Čím to je, se zamýšlel ředitel školy Radek Blažek: „Řekl bych, že je to úrovní státní maturity. Naše škola má laťku nasazenu přece jen o něco výš.“ Podle jeho osobního mínění považuje za nejnáročnější část maturit ústní zkoušku z cizího jazyka.

Domnívá se, že v nastoupeném trendu státních maturit by se mělo pokračovat. „Když je škola kvalitní, tak se to zkouškami prokáže,“ argumentoval.
I na Katolickém gymnáziu Třebíč měli letošní maturanti stoprocentní úspěšnost a maturitní zkoušky udělalo všech 48 maturujících. Přesto se ředitel Katolického gymnázia Třebíč Pavel Krška netajil jistým rozhořčením. „Těch věcí je víc, které vadí a měly by být pro příště u státních maturit odstraněny. Co mi vadilo nejvíce, byla byrokracie – ty stohy zbytečně vytištěných papírů,“ zlobil se.

Je však přesvědčen, že by se mělo v nastoupeném trendu státních maturit pokračovat. Přivítal by, kdyby maturity v příštím roce už měly opačné pořadí zkoušek – aby studenti nejprve absolvovali písemnou část a teprve pak ústní. Rovněž by podle něj měly nové maturity mít návaznost na vysoké školy. „Bylo by dobře, kdyby vysoké školy zohledňovaly výsledky maturitní zkoušky, aby studenti už nemuseli dělat přijímací zkoušky,“ dumal.

Více diskuze ke státním maturitám vítá i ředitel moravskobudějovického gymnázia a SOŠ Stanislav Šťáva: „Státní maturitní zkouška by se měla stát standardním výstupem. Ale měla by se v mnohém změnit jak po stránce obsahové, tak organizační.“ I na moravskobudějovickém gymnáziu a SOŠ bylo všech šedesát maturantů ze čtyřletého a šestiletého oboru gymnázia úspěšných, pouze v oborech SOŠ tři studenti u maturitní zkoušky neuspěli.

Ne všude jsou nadšení

Ani trochu nadšení ze státních maturit nezaznívá z některých středních škol s učebními obory. „Výsledky našich maturantů nejsou nejlepší, což jsme očekávali,“ konstatoval ředitel Střední školy řemesel Třebíč Jaroslav Donutil. Přesný počet úspěšných a neúspěšných maturantů se zdráhal sdělit.
Zato se netajil znechucením z papírové byrokracie, která maturitní zkoušky provázela. „To snad ani komunista nevymyslel. Maturitní vysvědčení pro devadesát osm tisíc maturantů se tiskne v Praze,“ přidal perličku.

Jakých výsledků dosáhli studenti Soukromé střední odborné školy a SOU v Třebíči, přiblížila jeho ředitelka Renata Hrušková: „Maturitní zkoušky dopadly i nad naše očekávání velice dobře. Pouze šest našich studentů neuspělo u státní maturity.“

Podle dostupných informací z celkového počtu žáků v ČR konajících maturitní zkoušky u společné části maturit uspělo 83,1 % žáků, pouze 16,9 % neuspělo.

Autor: Eva Bártíková

17.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek

Šikula srazil rozhodčího, přijela i policie

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Opilý muž prořízl pneumatiku u auta

Třebíč - Proříznutá pneumatika a poškozená poštovní schránka zůstaly po nezvané návštěvě v neděli večer u jednoho z domů na Nových Dvorech v Třebíči.

Detaily jaderné elektrárny si nově může kdokoli prohlédnout ve 3D aplikaci

Dukovany - Díky nové aplikaci „Jaderné elektrárny 3D“ teď může kdokoliv vyrazit do jaderky na prohlídku nejzajímavějších částí.

Dobrovolníci nasbírali patnáct pytlů nepořádku za dvě hodiny

Třebíč – Téměř třicet dobrovolníků využilo krásného sobotního počasí a vyrazila do údolí mezi MŠ Dukovanská a prodejnou Albert v Třebíči. V rámci celorepublikového projektu 72 hodin, který pořádá Česká rada dětí a mládeže, se rozhodli tomuto krásnému kousku města pomoci a vyčistit ho od nepořádku.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení