Ve Velké Bíteši na Žďársku plánuje stavět další závod asi pro 370 pracovníků výrobce autodílů ITW Pronovia. Podnik již ve městě zaměstnává stovky lidí. Podle záměru, který vedení podniku představilo bítešské radnici, se investice v průmyslové zóně přiblíží osmi milionům dolarů (skoro 390 milionů korun). Výroba v nových prostorách by měla začít v polovině příštího roku.

V minulých letech podnikatelé v Bíteši obsadili asi 22 hektarů pozemků, město nyní připravuje dalších deset hektarů. Hlásí se o ně firmy z řady evropských zemí. Díky sousedství dálnice D1 je zájem investorů trojnásobný, i když v regionu už lze těžko sehnat pracovníky, řekl starosta Miroslav Báňa. Předpokládá, že do města budou jezdit za prací i lidé z Třebíčska, kde je nejvyšší nezaměstnanost na Vysočině.

Nezaměstnanost na Vysočině se snižuje, nabídka pracovních příležitostí přitom stoupá. Na konci letošního srpna v kraji hledalo práci 15.600 lidí, o rok dříve jich bylo o 3300 více. Počet volných pracovních míst se za poslední rok zvýšil o 40 procent a firmy nyní hledají asi 5400 nových pracovníků.

V Jihlavě se rozrůstá výrobce světlometů k automobilům Automotive Lighting. Zaměstnává kolem 1800 lidí a do konce letošního roku chce přijmout dalších 200. Nové závody v zóně staví spíš drobnější podniky, které slibují desítky pracovních míst. Investorská komise nyní projednala vstup dvou firem, obě chtějí koupit po jednom hektaru pozemků. Jeden podnik je montážní a zabývá se střechami a izolacemi, druhý si zatím nepřeje být zveřejněn, sdělil mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis.

Koncem října komise projedná požadavky dalších dvou menších podniků. O dalších pět hektarů pozemků se zajímá zahraniční firma, ale tato jednání jsou teprve v počátku, dodal Tulis. V jihlavské zóně je ještě volných asi 12 hektarů pozemků.

Ve Žďáru nad Sázavou letos rozšířila svůj závod společnost Cooper Standard Automotive, a to na více než dvojnásobnou plochu. Podnik, který vyrábí potrubní systémy pro automobily, zaměstnává 450 lidí. Během dvou let chce zvýšit jejich počet na 800.

Investoři pomalu přibývají i v Bystřici nad Pernštejnem na Žďársku, která doplácí na špatnou dopravní dostupnost. Asi osm hektarů pozemků před rokem koupila finská společnost K. Hartwall. Slíbila na nich postavit závod na výrobu kontejnerů pro supermarkety, který zaměstná až 250 lidí. Nyní se o zónu zajímá několik menších firem. Radnice se pro ně chystá vybudovat inženýrské sítě za několik milionů korun.

Vzhled staveb v zónách radnice většinou příliš neregulují. Omezení se často týká pouze výšky budov, a to i s ohledem na vzletové dráhy letadel. V Jihlavě mohou investoři zastavět jen dvě třetiny pozemku, zbývající část musí být věnována zeleni. Toto pravidlo platí do konce letošního roku.