VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Firma z Třebíče vyvinula zařízení na nové využití zeleného odpadu

Třebíč – Jako řešení pro využití zeleného materiálu se nabízí kompostování nebo využití v bioplynových stanicích. Třebíčská firma Via Alta ale nyní přichází na trh se zcela novou technologií. Díky ní lze biologicky rozložitelný odpad přetvořit na materiál, který lze použít jako topné palivo.

20.5.2017
SDÍLEJ:

Firma z Třebíče vyvinula zařízení na nové využití zeleného odpadu.Foto: Deník / Černý Kamil

Zařízení Multiferm, na jehož vývoji se podílela Mendelova univerzita v Brně, má za sebou úspěšné poloprovozní testování a míří na trh.

Podle ředitele třebíčské firmy Via Alta Jakuba Johna o něj bude zájem hned ze dvou důvodů. Jednak kvůli tomu, že původci či zpracovatelé odpadu, a také výrobci tepla hledali obdobnou technologii na trhu dosud marně. Další důvodem zájmu o technologii prý bude nadbytek zeleného odpadu. Toho se každoročně v České republice vyprodukuje 2,5 milionu tun. „Poloprovozní testování nové moderní technologie probíhalo několik měsíců. Aktuálně je plně připravena k tržnímu uplatnění. Odezva je velmi pozitivní, aktuálně zpracováváme první tržní příležitosti a poptávky z tuzemska i ze zahraničí, Chorvatska, Ruska, Vietnamu,“ dodal ředitel společnosti Via Alta Jakub John.

Začátek zcela nového technologického procesu, kdy se z biologicky rozložitelného odpadu stane topné palivo, se nijak neliší od první fáze kompostování. Materiál je totiž nejprve potřeba podrtit na menší části. Poté se přesune do takzvaného reaktoru technologické linky, ve kterém se spouští proces hygienizace, tedy čištění. Následuje přeložení materiálu do sušárny, která je další částí zařízení Multiferm.

Po hygienizaci a sušení se výsledný produkt pomocí vyprazdňovacího mechanismu přesune do přepravního kontejneru. „Výstupním materiálem je sypká směs, kterou je následně možno briketovat, granulovat nebo jinak tvarově upravit. Jde o vhodnou alternativu klasickému kompostování, případně zpracování biologicky rozložitelného odpadu v bioplynových stanicích,“ podotkl Jakub John.

Firma Via Alta je dodavatelem technologie, která bude nabízena provozovatelům jako dodávka na klíč, včetně souvisejícího inženýringu, provozního poradenství a servisu. Celá linka pracuje v poloautomatickém režimu, ale je také plně nahraditelná automatickými pokyny.

Podle ředitele Via Alty není nová technologie přímým konkurentem pro provozovatele kompostáren, ale spíše vhodným doplněním jejich provozů. „A také zvýšením jejich konkurenceschopnosti,“ poznamenal. „Z provozních zkušeností víme, že ne vždy se na sezónním trhu nachází uplatnění pro klasický kompost. Právě zde nachází uplatnění tato technologická linka, která dává provozovatelům variantní možnost nakládání s biologicky rozložitelným odpadem a schopnost optimalizovat provoz celé kompostárny,“ doplnil Jakub John.

Do vývoje, který byl realizován za podpory Technologické agentury ČR, se zapojila také Mendelova univerzita v Brně. „Multiferm kombinuje vyspělou technologii a možnosti využití biologicky rozložitelného odpadu,“ řekl Jan Mareček z agronomické fakulty univerzity.

Orientační cena základního modelu je přibližně 200 tisíc euro. Nová technologie vyhovuje v současné době platné i předpokládané budoucí environmentální legislativě. Současně je chráněna Úřadem průmyslového vlastnictví.

Autor: Kamil Černý

20.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hokejové utkání Tipsport extraligy v ledním hokeji mezi HC Dynamo Pardubice (červenobílém) a HC Dukla Jihlava  (ve žlutém)) v pardudubické Tipsport areně.
23

Nováček zaspal úvod, obrana Dukly byla až příliš prostupná

Velký výtluk, do kterého řidiči bez varování padali koly svých aut, je opravený. Poblíž už jsou ale při jízdě cítit pravidelné vlnky v silnici. To podle všeho vyhnívající pařezy narušují podloží vozovky.
5

Silnici na hlavním tahu na Brno ničí pohřbené pařezy

OBRAZEM: Gymnazisté kreslí oběma rukama současně

Třebíč - Gymnazisté z Třebíče kreslili oběma rukama současně. Své práce spolu s další tvorbou z hodin výtvarné výchovy teď vystavují ve výstavní síni Předzámčí.

AUTOMIX.CZ

Filtry pevných částic pro nafťáky zlevňují. Alespoň u některých značek

Filtr pevných částic je jedním z největších strašáků u moderních dieselových ojetin. Mnoho řidičů má pocit, že když se jedná „pouze o věc ekologie“ mohou filtr bez obav vyndat, nicméně faktem je, že jeho přítomnost v autě má dost velké opodstatnění. Je tedy velmi dobrou zprávou, že se cena nových filtrů vyvíjí příznivým trendem.

Víkend nabízí zábavu pro děti i pro nejstarší z nás

Třebíč - Víkend se tentokrát ponese ve znamení tematických akcí, to ale neznamená, že nebude o zábavu postaráno. Pobavit se mohou nejmenší děti i ti nejstarší z nás.

Sprejeři si dají sraz, na zeď pod PBS v Třebíči přibudou nová graffiti

Třebíč – Bude to barevná a veselá akce. V sobotu se v Třebíči uskuteční desátý Graffiti Rock Jam. Místem konání je dlouhá betonová zeď, lemující První brněnskou strojírnu, dobře viditelná ze silnice i železniční tratě směr Brno.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení