VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Firma z Třebíče vyvinula zařízení na nové využití zeleného odpadu

Třebíč – Jako řešení pro využití zeleného materiálu se nabízí kompostování nebo využití v bioplynových stanicích. Třebíčská firma Via Alta ale nyní přichází na trh se zcela novou technologií. Díky ní lze biologicky rozložitelný odpad přetvořit na materiál, který lze použít jako topné palivo.

20.5.2017
SDÍLEJ:

Firma z Třebíče vyvinula zařízení na nové využití zeleného odpadu.Foto: Deník / Černý Kamil

Zařízení Multiferm, na jehož vývoji se podílela Mendelova univerzita v Brně, má za sebou úspěšné poloprovozní testování a míří na trh.

Podle ředitele třebíčské firmy Via Alta Jakuba Johna o něj bude zájem hned ze dvou důvodů. Jednak kvůli tomu, že původci či zpracovatelé odpadu, a také výrobci tepla hledali obdobnou technologii na trhu dosud marně. Další důvodem zájmu o technologii prý bude nadbytek zeleného odpadu. Toho se každoročně v České republice vyprodukuje 2,5 milionu tun. „Poloprovozní testování nové moderní technologie probíhalo několik měsíců. Aktuálně je plně připravena k tržnímu uplatnění. Odezva je velmi pozitivní, aktuálně zpracováváme první tržní příležitosti a poptávky z tuzemska i ze zahraničí, Chorvatska, Ruska, Vietnamu,“ dodal ředitel společnosti Via Alta Jakub John.

Začátek zcela nového technologického procesu, kdy se z biologicky rozložitelného odpadu stane topné palivo, se nijak neliší od první fáze kompostování. Materiál je totiž nejprve potřeba podrtit na menší části. Poté se přesune do takzvaného reaktoru technologické linky, ve kterém se spouští proces hygienizace, tedy čištění. Následuje přeložení materiálu do sušárny, která je další částí zařízení Multiferm.

Po hygienizaci a sušení se výsledný produkt pomocí vyprazdňovacího mechanismu přesune do přepravního kontejneru. „Výstupním materiálem je sypká směs, kterou je následně možno briketovat, granulovat nebo jinak tvarově upravit. Jde o vhodnou alternativu klasickému kompostování, případně zpracování biologicky rozložitelného odpadu v bioplynových stanicích,“ podotkl Jakub John.

Firma Via Alta je dodavatelem technologie, která bude nabízena provozovatelům jako dodávka na klíč, včetně souvisejícího inženýringu, provozního poradenství a servisu. Celá linka pracuje v poloautomatickém režimu, ale je také plně nahraditelná automatickými pokyny.

Podle ředitele Via Alty není nová technologie přímým konkurentem pro provozovatele kompostáren, ale spíše vhodným doplněním jejich provozů. „A také zvýšením jejich konkurenceschopnosti,“ poznamenal. „Z provozních zkušeností víme, že ne vždy se na sezónním trhu nachází uplatnění pro klasický kompost. Právě zde nachází uplatnění tato technologická linka, která dává provozovatelům variantní možnost nakládání s biologicky rozložitelným odpadem a schopnost optimalizovat provoz celé kompostárny,“ doplnil Jakub John.

Do vývoje, který byl realizován za podpory Technologické agentury ČR, se zapojila také Mendelova univerzita v Brně. „Multiferm kombinuje vyspělou technologii a možnosti využití biologicky rozložitelného odpadu,“ řekl Jan Mareček z agronomické fakulty univerzity.

Orientační cena základního modelu je přibližně 200 tisíc euro. Nová technologie vyhovuje v současné době platné i předpokládané budoucí environmentální legislativě. Současně je chráněna Úřadem průmyslového vlastnictví.

Autor: Kamil Černý

20.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lubomír Kressa: Zrození života I, olej, 1972.
8

Lubomír Kressa dostal od osudu jen osmnáct tvůrčích let

Ilustrační snímek

Herních testů přibývá

Noční hasičské závody, argentinské tango či ochutnávka francouzské hudby

Třebíčsko - Další letní víkend na Třebíčsku bude opět plný zajímavých akcí.

AUTOMIX.CZ

Toužíte po klasické škodovce? Na prodej jich je řada. Tyhle jsou nejzajímavější

Aut mladoboleslavské značky se na české inzerci povalují přímo hordy, v drtivé většině případů jde ale o běžné modely moderní éry. Co když ale sháníte škodováckou klasiku? I v tomhle případě je bohatý výběr.

Kněží Bula a Drbola se přiblížili k titulu blahoslavený

Třebíčsko, Vatikán – Blahořečení kněží Jana Buly a Václava Drboly se opět přiblížilo. Vatikán již potvrdil správnost spisu o životě a mučednické smrti obou farářů. Materiál díky tomu může zamířit komisařům a po jejich případném souhlasu k papeži Františkovi, který bude mít poslední slovo.

Kosa opět padla na kámen. Obilí u Římova shořelo

Římov – Další jiskra, která odlétla, když lišta kombajnu narazila na kámen, a další požár pole. Tentokrát k němu došlo u Římova.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení