VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dukovany se zřejmě rozrostou, budou potřebovat mladou krev

Dukovany - „Chceme elektrárnu provozovat dlouho a chceme tady stavět nové bloky. Neumíme si představit, že až stávající čtyři bloky odstavíme, že tady skončíme a začneme bourat, to by si nikdo z nás nepřál. Tato lokalita musí být pořád tuzemskou energetickou základnou,“ prohlásil ředitel dukovanské elektrárny (EDU) Zdeněk Linhart.

19.1.2009
SDÍLEJ:

Neumíme si představit, že v Dukovanech skončíme a začneme bourat. Tato lokalita musí být pořád tuzemskou energetickou základnou, prohlašuje ředitel dukovanské elektrárny Zdeněk Linhart.Foto: DENÍK/ Libor Plíhal

Podle Linharta ČEZ zatím preferuje začít dostavbu dvou bloků nejdříve v Temelíně, který je tak projektovaný a všechno je přichystané, teprve poté by měly následovat Dukovany.

Oba kraje, jak Jihomoravský, tak Vysočina, jsou dostavbě dukovanské elektrárny pozitivně nakloněny. V Jihočeském kraji je situace poněkud horší, tamní veřejnost temelínskou jadernou elektrárnu ještě zcela nepřijala.

Pokud by měly nové bloky v Dukovanech postupně nahradit čtyři nynější, bylo by zapotřebí začít s přípravou stavby nových nejpozději v roce 2020. „Dukovanská elektrárna je pro stavbu dalších bloků výhodná už vybudovanou infrastrukturou i personálně,“ zdůraznil Zdeněk Linhart. ČEZ v současnosti zadává vypracování studie EIA, tedy vlivu na životní prostředí, jak pro dostavbu Temelína, tak pro další energetické využití lokality EDU a jejího okolí. Podle Linharta by u Dukovan v budoucnu mohly vyrůst dva bloky, každý o výkonu až 1200 MW.

A jsou ve světě čtyři technologie takzvané 3A generace, jež by zde mohly být použity. Jednak z Temelína známý americký Westinghouse, evropský AREA, jehož projekty mají být realizovány ve Finsku a Francii. Pak také nová generace ruského VVER od firmy Atomstrojexport a konečně japonský Mitsubishi. Potíž je v tom, že zatím ani jeden ze jmenovaných systémů dosud fakticky nepracuje, nejsou s ním tedy konkrétní zkušenosti z praxe.

Projektovaná životnost dukovanské elektrárny je 30 let, přičemž prodloužit ji je možné až na 60 let, jak je ve světě běžné.

V budoucnu potřebuje elektrárna obměnit desítky svých zaměstnanců, kteří budou odcházet do důchodu. Pokud by došlo i na rozšíření provozu, je to vznik tisíců přechodných příležitostí při výstavbě a montáži. A zhruba 500 stálých pracovních míst.

Nová krev

S avizovaným rozvojem jde ruku v ruce výchova nových zaměstnanců. V současnosti má elektrárna věkový průměr 47 let. To je potřeba změnit. Jednak v Brně se otevírá nový obor, který vychová nové operátory. A v Třebíči na Střední průmyslové škole v ulici Manž. Curieových vzniká od příštího školního roku nový obor s názvem Energetika. Jeho vznik zaštiťuje bývalý hejtman Vysočiny Miloš Vystrčil. „Bude to místo, které pro praxi připraví špičkové odborníky se zaměřením na elektrárny všeho druhu včetně vodních i jaderných,“ upřesnil Vystrčil. Podle jeho slov je právě takových lidí katastrofální nedostatek. Navíc energetika je mimořádně perspektivní odvětví průmyslu. V Třebíči tak od září začne vyučování nejméně v jedné třídě o 30 žácích.

Rekordy

V roce 2013 EDU vyrobí podle předpokladu 16 terawatthodin elektrické energie. Letos v červnu dosáhne tento nejvýznamnější energetický zdroj v Česku další mety, a to výroby 300 miliard kilowatthodin od svého spuštění do provozu v roce 1985. „Kdo umí počítat, ví, že se tak elektrárna již mnohonásobně zaplatila,“ poznamenal mluvčí EDU Petr Spilka. Vloni bylo vyrobeno v rámci jednoho roku rekordních 14,448 tWh. Letos se s takovým objemem nepočítá, protože atomový kolos zvyšuje výkon a s tím jdou ruku v ruce dlouhé odstávky.

Nyní na 3. výrobním bloku, prvním v pořadí, probíhá jedna z dosud nejkomplikova­nějších odstávek. Během 85 dní technici nainstalují nová zařízení, která při stávající velikosti reaktoru dokážou účinněji vyrábět elektřinu. Výkon bloku se pak zvýší z dosavadních 460MW na zhruba 500 MW. Takovou modernizací postupně projdou všechny čtyři bloky, po roce 2012 tak bude EDU schopná dodat do sítě 16 terawatthodin a elektrárna zvýší výkon na celkových zhruba 2000 MW.

Letos ještě na 4. výrobním bloku v rámci 64 denní odstávky proběhne modernizace velmi důležitého systému kontroly řízení. 1. i 2. blok pak absolvují každý odstávku krátkou v délce trvání okolo 22 dnů.

EDU byla hodnocena jako nejlepší ve světě, co se týče ochrany personálu proti radiaci. Zároveň patří mezi 20 procent nejbezpečnějších elektráren s tlakovodním reaktorem ve světě.

I potíže se najdou

Loni mírně oproti minulým rokům vzrostla pracovní úrazovost uvnitř areálu dukovanské elektrárny. Pro představu - čísla se enormně zvýšila díky kuriózní situaci, kdy hasiči zkoušeli novou techniku a třem z nich stříkla pěna do očí. Byli pak nuceni vyhledat ošetření u lékaře.

Výrobu elektřiny v minulém roce snížily i dvě neočekávané události. Jednak na 1. bloku proběhla neplánovaná týdenní odstávka. Na 4. bloku pak vinou operátora došlo k automatickému odstavení reaktoru.

Autor: Hana Jakubcová

19.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Režisér Marek Najbrt natáčí v prostoru hradu v Ledči nad Sázavou filmovou pohádku Čertí brko.
25

Hrad v Ledči obsadili filmaři. Natáčejí pohádku Čertí brko

Nové Syrovice (v bílém) oplatily juniorce HFK Třebíč osmigólový debakl z loňska.
8

Náměšť s Herálcem doplatila na neproměňování šancí

Rapotice vyprovodily Nedvědici sedmi góly

Třebíčsko – Dva těsné výsledky a jednu kanonádu nabídlo třetí kolo I. B třídy. Fotbalisté Rapotic rozstříleli Nedvědici. Derby mezi Starčí a Hartvíkovicemi rozhodla jediná branka, duel mezi Rokytnicí a Velkým Beranovem dokonce penalta.

Agresivní muž napadl přítelkyni, strážníky a sám sebe

Třebíč - S agresivním mužem měli co do činění v sobotu v noci strážníci městské policie v Bartuškově ulici v Třebíči.

Letní kina opět táhnou, vstupné je většinou dobrovolné

Vysočina – Mezi oblíbené prázdninové kratochvíle patří letní kino.

Podívejte se na další miminka narozená na Třebíčsku

Třebíč - Díky vstřícnosti třebíčské porodnice Vám přinášíme fotografie nejmladších obyvatel. Každý týden naši spolupracovníci objíždí porodnice a fotí nově narozená miminka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení