VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dukovany se zřejmě rozrostou, budou potřebovat mladou krev

Dukovany - „Chceme elektrárnu provozovat dlouho a chceme tady stavět nové bloky. Neumíme si představit, že až stávající čtyři bloky odstavíme, že tady skončíme a začneme bourat, to by si nikdo z nás nepřál. Tato lokalita musí být pořád tuzemskou energetickou základnou,“ prohlásil ředitel dukovanské elektrárny (EDU) Zdeněk Linhart.

19.1.2009
SDÍLEJ:

Neumíme si představit, že v Dukovanech skončíme a začneme bourat. Tato lokalita musí být pořád tuzemskou energetickou základnou, prohlašuje ředitel dukovanské elektrárny Zdeněk Linhart.Foto: DENÍK/ Libor Plíhal

Podle Linharta ČEZ zatím preferuje začít dostavbu dvou bloků nejdříve v Temelíně, který je tak projektovaný a všechno je přichystané, teprve poté by měly následovat Dukovany.

Oba kraje, jak Jihomoravský, tak Vysočina, jsou dostavbě dukovanské elektrárny pozitivně nakloněny. V Jihočeském kraji je situace poněkud horší, tamní veřejnost temelínskou jadernou elektrárnu ještě zcela nepřijala.

Pokud by měly nové bloky v Dukovanech postupně nahradit čtyři nynější, bylo by zapotřebí začít s přípravou stavby nových nejpozději v roce 2020. „Dukovanská elektrárna je pro stavbu dalších bloků výhodná už vybudovanou infrastrukturou i personálně,“ zdůraznil Zdeněk Linhart. ČEZ v současnosti zadává vypracování studie EIA, tedy vlivu na životní prostředí, jak pro dostavbu Temelína, tak pro další energetické využití lokality EDU a jejího okolí. Podle Linharta by u Dukovan v budoucnu mohly vyrůst dva bloky, každý o výkonu až 1200 MW.

A jsou ve světě čtyři technologie takzvané 3A generace, jež by zde mohly být použity. Jednak z Temelína známý americký Westinghouse, evropský AREA, jehož projekty mají být realizovány ve Finsku a Francii. Pak také nová generace ruského VVER od firmy Atomstrojexport a konečně japonský Mitsubishi. Potíž je v tom, že zatím ani jeden ze jmenovaných systémů dosud fakticky nepracuje, nejsou s ním tedy konkrétní zkušenosti z praxe.

Projektovaná životnost dukovanské elektrárny je 30 let, přičemž prodloužit ji je možné až na 60 let, jak je ve světě běžné.

V budoucnu potřebuje elektrárna obměnit desítky svých zaměstnanců, kteří budou odcházet do důchodu. Pokud by došlo i na rozšíření provozu, je to vznik tisíců přechodných příležitostí při výstavbě a montáži. A zhruba 500 stálých pracovních míst.

Nová krev

S avizovaným rozvojem jde ruku v ruce výchova nových zaměstnanců. V současnosti má elektrárna věkový průměr 47 let. To je potřeba změnit. Jednak v Brně se otevírá nový obor, který vychová nové operátory. A v Třebíči na Střední průmyslové škole v ulici Manž. Curieových vzniká od příštího školního roku nový obor s názvem Energetika. Jeho vznik zaštiťuje bývalý hejtman Vysočiny Miloš Vystrčil. „Bude to místo, které pro praxi připraví špičkové odborníky se zaměřením na elektrárny všeho druhu včetně vodních i jaderných,“ upřesnil Vystrčil. Podle jeho slov je právě takových lidí katastrofální nedostatek. Navíc energetika je mimořádně perspektivní odvětví průmyslu. V Třebíči tak od září začne vyučování nejméně v jedné třídě o 30 žácích.

Rekordy

V roce 2013 EDU vyrobí podle předpokladu 16 terawatthodin elektrické energie. Letos v červnu dosáhne tento nejvýznamnější energetický zdroj v Česku další mety, a to výroby 300 miliard kilowatthodin od svého spuštění do provozu v roce 1985. „Kdo umí počítat, ví, že se tak elektrárna již mnohonásobně zaplatila,“ poznamenal mluvčí EDU Petr Spilka. Vloni bylo vyrobeno v rámci jednoho roku rekordních 14,448 tWh. Letos se s takovým objemem nepočítá, protože atomový kolos zvyšuje výkon a s tím jdou ruku v ruce dlouhé odstávky.

Nyní na 3. výrobním bloku, prvním v pořadí, probíhá jedna z dosud nejkomplikova­nějších odstávek. Během 85 dní technici nainstalují nová zařízení, která při stávající velikosti reaktoru dokážou účinněji vyrábět elektřinu. Výkon bloku se pak zvýší z dosavadních 460MW na zhruba 500 MW. Takovou modernizací postupně projdou všechny čtyři bloky, po roce 2012 tak bude EDU schopná dodat do sítě 16 terawatthodin a elektrárna zvýší výkon na celkových zhruba 2000 MW.

Letos ještě na 4. výrobním bloku v rámci 64 denní odstávky proběhne modernizace velmi důležitého systému kontroly řízení. 1. i 2. blok pak absolvují každý odstávku krátkou v délce trvání okolo 22 dnů.

EDU byla hodnocena jako nejlepší ve světě, co se týče ochrany personálu proti radiaci. Zároveň patří mezi 20 procent nejbezpečnějších elektráren s tlakovodním reaktorem ve světě.

I potíže se najdou

Loni mírně oproti minulým rokům vzrostla pracovní úrazovost uvnitř areálu dukovanské elektrárny. Pro představu - čísla se enormně zvýšila díky kuriózní situaci, kdy hasiči zkoušeli novou techniku a třem z nich stříkla pěna do očí. Byli pak nuceni vyhledat ošetření u lékaře.

Výrobu elektřiny v minulém roce snížily i dvě neočekávané události. Jednak na 1. bloku proběhla neplánovaná týdenní odstávka. Na 4. bloku pak vinou operátora došlo k automatickému odstavení reaktoru.

Autor: Hana Jakubcová

19.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Dolních Vilémovicích uctili památku plk. Jana Kubiše.
17

OBRAZEM: V Dolních Vilémovicích uctili památku Jana Kubiše

Bazilika svatého Prokopa v Třebíči.

Po roce se do Třebíče vrací tradiční Svatoprokopská pouť

Noc na zámku nabídne tolik lákadel, že návštěvníci nebudou stíhat

Náměšť nad Oslavou - Atraktivní program nabídne Hradozámecká noc na zámku v Náměšti nad Oslavou. Návštěvníkům se otevřou jindy nepřístupné prostory, správa zámku také vystaví cennou šestidílnou Bibli Kralickou, kterou ukazuje jen při mimořádných příležitostech.

Za borůvkami nemusíte do lesa, můžete je mít i na balkóně

Jejich plody jsou větší než jejich příbuzných odrůd z lesa, na keřích rostou v celých trsech, takže úroda je mnohem snazší a rychlejší, a jejich chuť si s těmi lesními v ničem nezadá. Řeč je o kanadských borůvkách, které si v pohodlí můžete vypěstovat na zahradě nebo i doma na balkoně a jejich sladké bobule budete mít na dosah ruky.

O brodskou speciální školu se zajímá policie

Havlíčkův Brod – Základní škola a Praktická škola U Trojice v Havlíčkově Brodě poskytuje základní i střední vzdělání dětem s výchovnými a jinými problémy a handicapy. Jenže problémy nemají jen žáci, ale v posledních měsících i vedení školy a někteří její zaměstnanci.

Letní kina promítají na náměstích, v parcích, na hřišti i v pivovaru

Třebíčsko - Blíží se léto a s ním i sezona letních kin. Ačkoli běžných biografů na Třebíčsku v posledních letech ubylo, v některých městech se lidé mohou těšit na velké plátno alespoň v letních měsících, a to pod širým nebem. Mezi tato místa se řadí Třebíč, Moravské Budějovice, Okříšky, Dukovany, Dalešice a Náměšť nad Oslavou.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies