VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vyřídit důchod už lze jedině v Třebíči

TŘEBÍČSKO - Lidé v okrese, kteří pobírají jakoukoliv formu důchodu, se od července musejí se svými požadavky obracet pouze na Okresní správu sociálního zabezpečení v Třebíči.

12.7.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

Okresní správa sociálního zabezpečení ruší pobočky důchodového pojištění

Pobočky v Jemnici, Moravských Budějovicích, Náměšti nad Oslavou, Jaroměřicích nad Rokytnou a Hrotovicích ukončily v červnu v tomto směru svou činnost.

Jde o rozhodnutí pražské centrály zmiňovaného úřadu. Všechny žádosti o důchod nyní sepisují pouze úředníci v Třebíči a postupují je dále k vyřízení do ústředí České správy sociálního zabezpečení v Praze. A důvod této dopředu neavizované změny? Nový elektronický program. V oficiálním vyjádření se uvádí: Z technických a bezpečnostních důvodů není možné nainstalovat potřebnou aplikaci (program) na cizí počítače mimo on-line systém ČSSZ.

Starostové dotčených měst z ukončení služby nadšení nejsou. „Myslím, že v době počítačů by mělo být snahou úředníků se lidem přiblížit a ne naopak,“ je názor starosty Moravských Budějovic Vlastimila Bařinky.

Pražská centrála České správy sociálního zabezpečení argumentuje tím, že odloučená pracoviště provozovala nad rámec svých zákonných povinností. Navíc podle ní nešlo o plnohodnotné vyřizování agendy. Úředníci spíše poskytovali informace občanům o dávkách důchodového pojištění nebo sepisovali žádost o tuto dávku - a to bez vybavení výpočetní technikou.

Pro důchodce z Jemnice to teď znamená urazit pětačtyřicetikilometrovou cestu do Třebíče kvůli každé drobnosti.

Pražská centrála se obhajuje tím, že nový program obsahuje citlivé osobní identifikační údaje klientů. Ten, kdo s programem pracuje, má přístup do všech evidovaných informací o konkrétním člověkovi. Může tak kontrolovat a doplňovat jeho celoživotní průběh pojištění a tím předcházet následné korespondenci mezi ním a ČSSZ. „Je nutné vybudovat i nové datové spoje do zmíněných obcí a příslušná místa vybavit patřičnou výpočetní technikou,“ uvedla Petra Králová z tiskového oddělení ČSSZ. „To pro nás představuje nemalé náklady. Před dalším rozhodnutím provedeme analýzu a vyhodnotíme nově provozovaný systém,“ dodala. Centralizace vyřizování například vdovských důchodů způsobuje v současnosti i to, že lidé na ně čekají déle, než jsou zákonem stanovené dva měsíce.

Starostové měst Třebíčska plánují na 23. července společné setkání. A problém s rušením detašovaných pracovišť OSSZ na okrese bude jedním ze stěžejních bodů debaty.

12.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Mladíci nestačili na Duklu

Polské letouny Su-22M3 přiletěly 23. srpna na letiště v Náměšti nad Oslavou. V ČR se zapojí do mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2017.
17

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Pelhřimov, Humpolec – Okresní soud v Pelhřimově poslal ve středu do vazby jednapadesátiletého Ukrajince obviněného z vraždy jeho o šest let mladšího krajana. Krvavý incident se odehrálv pondělí brzy ráno v Pražské ulici na ubytovně v Humpolci. „Vazba byla na obviněného uvalena, protože hrozí, že by se vyhýbal trestnímu řízení a mohl by ovlivňovat případné svědky,“ zdůvodnil rozhodnutí pelhřimovský soudce Jiří Zach.

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Jihlava – Po necelých dvou letech se podařilo chovatelům z jihlavské zoo rozmnožit a úspěšně odchovat dvě mláďata velice vzácného ještěra leguána fidžijského. A podle zbarvení mláďat těsně po vyklubání se z vajíček je zřejmé, že jde o samce a samici.

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení