VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dobrovolníci chtějí zachránit městskou step

Třebíč - Tuto sobotu se v Třebiči poprvé sejdou ochránci přírody na společné pracovní akci s dobrovolníky z řad veřejnosti.

18.3.2011
SDÍLEJ:

V sobotu ožije svah proti třebíčskému židovskému hřbitovu ochránci přírody a dobrovolníky, kteří přijdou pomoci s úklidem stráně. Foto: archiv/Václav Křivan

Jejich společným cílem bude zachránit stepní faunu a flóru na bývalé obecní pastvině naproti židovskému hřbitovu. „Sejdeme se v devět hodin u rybníka Babák. Kdo přijde pomáhat, neměl by opomenout dobrou obuv a rukavice,“ připomenula za organizátory z Českého svazu ochránců přírody v Kněžicích a Třebíči Kateřina Feikusová.

Tuto akci „na vzduchu“ by možná mohly přivítat rodiny s dětmi. Od ochránců přírody se dobrovolníci na místě dozví řadu zajímavostí o zdejší stepi, z níž bude třeba především odstranit náletové dřeviny.

„Stráně Týnského údolí jsou najzachovalejší stepní enklávou ve městě. Kdysi bylo takových míst víc, ale zanikly se zástavbou, zalesňováním nebo prostě samy zarostly. Tato stanoviště byla po staletí udržována pastvou, pod vlivem pastvy se formovala jejich flóra a fauna. Dnes je můžeme udržet i řízenou péčí – kosením, vyhrabáváním stařiny. Optimální by byla pochopitelně pastva,“ shrnul Filip Lysák z kněžického střediska Chaloupky důvody, proč ochránci zaměřili pozornost na péči právě na step v Týnském údolí.

Podle jeho slov se ve vyšších nadmořských výškách už teplomilná stepní flóra a fauna nevyskytuje, řada druhů je rozšířená na území jižní Moravy a Třebíčsko leží na samém okraji výskytu. Kromě Českého středohoří se řada druhů nikde jinde nevyskytuje.

Ve stepních lokalitách Třebíčska lze narazit i na ohrožené druhy. „Mnohým z nich může právě krajina Třebíčska poskytnout trvalé útočiště, jen pokud nenecháme tradiční suché pastviny zaniknout,“ mínil Lysák.

Bohatství, které je nutno chránit

Na jaké zvláštní druhy lze na stepích na Třebíčsku narazit, Filip Lysák uvedl: „Například modrásek rozchodníkový. Je to drobný modrásek, který létá již v dubnu. Je ohrožený a na Vysočině nyní žije jen mezi Třebíčí a Vladislaví, a pak okolo Mohelna. V Třebíči a Vladislavi se nám ho podařilo ověřit po osmdesáti letech, již byl považován za vyhynulého. Housenky žijí na několika druzích rozchodníků. Rozchodníky rostou na skalách a okolo kamenů v našich stepních kostřavových trávnících. Pouze dostatek rozchodníků zajistí modráskovi přežití.“

Zmínil i silně ohrožený a chráněný druh rostliny - smila písečného. „Třebíčsko je stěžejní pro přežití tohoto druhu v ČR. Je velmi náročný na zachovalost stanoviště, při zhoršení podmínek velmi rychle mizí a ustupuje. V Čechách téměř vyhynul vlivem zániku tradičních pastvin a celkového znečištění prostředí,“ popsal. Právě na smilu žije několik na rostlině závislých drobných motýlků, kteří jsou ještě daleko vzácnější než smil sám.

Dominantou zdejších stepních trávníků, které vytváří charakteristické trsy, jsou trávy kostřavy - kostřava ovčí. Možná dobrovolníci narazí při úklidu i na krásně zbarveného pavouka stepníka rudého.

Autor: Eva Bártíková

18.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO

Na dálnici D1 zemřel po nehodě další řidič

Bratři Ebenové.
3

Bratři Ebenové budou na zámku ve Valči jako na plovárně

Majitel hledal Kukiho u Vyskytné. Zatím ho nenašel

Vysočina – Klokan Kuki, který už možná několik týdnů běhá po lesích Jihlavska, byl naposledy spatřen v zatáčkách mezi Vyskytnou nad Jihlavou a místní částí Jiřín. V noci z úterý na středy ho tam byl dokonce hledat i majitel Radek Helekal. Bohužel bez úspěchu.

Mejzlík je s přístupem mladíků spokojen

Třebíč – Kolotoč přátelských zápasů se naplno rozeběhl i mladším dorostencům Horácké Slavie. Třebíčští hokejisté stihli suchou letní přípravu ještě do konce prázdnin, aby mohli stejně jako ostatní družstva v klubu vyjet na led.

Dorostenci ladí formu na ledě

Třebíč – Příprava na suchu a neoblíbené letní galeje už mají hokejisté dávno za sebou. Týmy v Třebíči se už od poloviny prázdnin na novou sezonu připravují na ledě a ne jinak je tomu i v případě staršího dorostu Horácké Slavie.

Z reklamního banneru někdo vyřízl logo

Třebíč - Někdo zvláštním způsobem poškodil reklamní banner na plotě v ulici Cyrilova v Třebíči. Z banneru vyřízl reklamní logo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení