VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do Žďárských vrchů se vracejí stěhovaví ptáci

Vysočina - Do Žďárských vrchů se už začínají vracet stěhovaví ptáci. V minulém týdnu byli vidět první skřivani a před několika dny se objevila také hejna špačků, řekl novinářům Jaromír Čejka, mluvčí Správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Žďárské vrchy.

13.2.2011
SDÍLEJ:

První stěhovaví ptáci jsou zpátky. Foto: Deník/archiv

„Jde o první posly jara a jsou ke spatření v podhůří Žďárských vrchů na osluněných plochách,“ konstatoval Jaromír Čejka.

Kvůli teplému počasí přilétají ptáci o jeden až dva týdny dříve, podobně jako v minulých letech s mírnějším koncem zimy. Opeřenci se drží na loukách a pastvinách u toků, kde mohou najít nějakou potravu.

Jak uvedl žďárský ornitolog dále, stěhovavé druhy by již zima neměla ohrozit, protože s hnízděním stejně vždycky počkají až na dobu, kdy je v přírodě dostatek potravy pro mláďata. „Žďárské vrchy jsou lokalitou, která je příhodná pro rozmnožování ptačích druhů, a to především kvůli zachovaným biotopům. Na tomto území evidujeme přes 130 prokázaných hnízdících druhů,“ pokračuje prachovník CHKO.

Některé ptačí druhy, které setrvávají na Vysočině kratší časové období, stihnou jen jedno hnízdění a odlétnou už v srpnu. Ale třeba rehkové zůstávají i do října, mladé stihnou vyvést dvakrát, či třikrát.

Nejprve opeřenci ze Středomoří

Nejdříve se na Žďársko vracejí ptáci z bližších zimovišť jako je Středomoří, následovat budou konipasové. Co se týká čápů bílých, ti se začnou objevovat koncem března, před nimi se ukáží ještě méně nápadní čápi černí.„Řekněme v polovině měsíce dubna, se s přílety doslova roztrhne pytel. Přiletí třeba vlaštovky a rorýsi,“ vyjmenoval Čejka.

Současné teplé počasí má ale vliv i na ptáky, kteří se na Vysočině vyskytují celoročně. Například krkavci mají za sebou svatební lety a podle Jaromíra Čejky je pravděpodobné, že samice už začínají hnízdit. Mládež se v letošním roce může zapojit do mezinárodní akce nesoucí název Jaro ožívá, která začíná v březnu, a je zaměřena na mapování návratu stěhovavých ptáků. Ve Žďárských vrších mohou zájemci sledovat čápy bílé, vlaštovky, kukačky a rorýse a výsledky svého pozorování pak přidat na internet. Podrobnosti o projektu jsou k dispozici na webu www.springalive.net

Autor: ČTK

Místo události:
13.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO

Na dálnici D1 zemřel po nehodě další řidič

Bratři Ebenové.
3

Bratři Ebenové budou na zámku ve Valči jako na plovárně

Majitel hledal Kukiho u Vyskytné. Zatím ho nenašel

Vysočina – Klokan Kuki, který už možná několik týdnů běhá po lesích Jihlavska, byl naposledy spatřen v zatáčkách mezi Vyskytnou nad Jihlavou a místní částí Jiřín. V noci z úterý na středy ho tam byl dokonce hledat i majitel Radek Helekal. Bohužel bez úspěchu.

Mejzlík je s přístupem mladíků spokojen

Třebíč – Kolotoč přátelských zápasů se naplno rozeběhl i mladším dorostencům Horácké Slavie. Třebíčští hokejisté stihli suchou letní přípravu ještě do konce prázdnin, aby mohli stejně jako ostatní družstva v klubu vyjet na led.

Dorostenci ladí formu na ledě

Třebíč – Příprava na suchu a neoblíbené letní galeje už mají hokejisté dávno za sebou. Týmy v Třebíči se už od poloviny prázdnin na novou sezonu připravují na ledě a ne jinak je tomu i v případě staršího dorostu Horácké Slavie.

Z reklamního banneru někdo vyřízl logo

Třebíč - Někdo zvláštním způsobem poškodil reklamní banner na plotě v ulici Cyrilova v Třebíči. Z banneru vyřízl reklamní logo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení