VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do Třebíče v roce 1997 dorazili Klaus a svatý Vojtěch

Třebíč /SERIÁL/ - Rok 1997 si pravděpodobně všichni pamětníci budou pamatovat kvůli ničivým povodním. Ty tenkrát sice nepostihly Třebíč, ale i přesto život ve městě zásadně ovlivnily.

26.11.2014
SDÍLEJ:

V bazilice sv. Prokopa byly k vidění ostatky svatého Vojtěcha.Foto: Archiv Deníku

Také Třebíčsko pomáhalo nejpostiženějším regionům na severní a východní Moravě a ve východních Čechách. V úterý 8. července vyjeli k Opavě místní záchranáři z Vodní záchranné služby ČČK. Lidé posílali peníze na pomoc na účet nebo přispívali do kasičky v informačním centru na Karlově náměstí.

Pomáhala i církev. Od věřících se v kostelích podařilo za třebíčský vikariát vybrat téměř milion a půl korun.

Roku 1997 se měly konat velkolepé oslavy 720 let od první zmínky o Třebíči. Připravoval se nákladný program, který měl stát 180 tisíc korun a financovat se měl z darů od sponzorů. „Domnívám se, že ve stínu událostí, které se staly, si nemůžeme dovolit akci pořádat v takovém rozsahu," konstatovala tajemnice městského úřadu Věra Jourová. Veškerý výtěžek byl věnován na humanitární pomoc.

V jihlavské nemocnici zemřel 19. července rodák z našeho města Jaroslav Čecháček ve věku 74 let. Byl posledním žijícím dřívějším obyvatelem městské farní věže, kde bydlel společně s rodiči. Jeho otec tam byl dlouholetým věžníkem.

V roce 1997 se v Třebíči také podepisovala protestní petice proti přiřazení Třebíčského okresu do budoucího Jihlavského kraje. „Petičními listy chceme dát našim zástupcům v zákonodárných orgánech argument proti tomuto rozhodnutí a podporu pro přiřazení okresu Třebíč k Brnu, kam přirozeně patříme. Při vytváření zákona o vyšších územních samosprávních celcích nebyly respektovány názory občanů, kteří zde žijí. Jihlavský kraj už tady jednou byl a nevyhovoval," psalo se v petici. Petiční archy nakonec podepsalo necelých osm a půl tisíce občanů okresu.

V Třebíči by diváci měli konečně být schopni naladit také čtvrtou celoplošnou televizi Prima. „V poslední době byl zprovozněn vysílač Javořice a přes vysílač Kostelíček by měl zajišťovat příjem televize Prima pro celý region. Je nutno nasměrovat anténu, případně zakoupit anténu, která příjem na 59. kanále umožní," zapsal kronikář Jiří Joura.

Poslední pivo

V roce 1997 uplynulo 25 let od poslední várky piva uvařené v Třebíči. Okres Třebíč byl jedním z mála, který neměl vlastní pivovar. A to i přesto, že se v tamním pivovaru ve třicátých letech vařilo osm tisíc hektolitrů piva. Po roce 1948 byl však znárodněn a rychle upadal. Poslední várka piva v něm byla uvařena 22. záři 1972 a nadále sloužil jen jako sklad Starobrna pro okres Třebíč a sklad Jednoty. V letech 1977 78 byl pivovar zbourán.

Město v roce 1997 navštívil místostarosta izraelského hlavního města Tel Aviv David Cohen a tamní vrchní velitel hasičů generál Anaron Eshel.

Přijel rovněž předseda vlády Václav Klaus. Ve velkém sále třebíčského Fóra besedoval s občany o míře inflace i o své sbírce kravat. Přestože na něj bylo zvědavých přes šest set lidí, odstavec v kronice popisující jeho návštěvu nadepsal Jiří Joura: Václav Klaus neoslnil.

Do Třebíče se přijel podívat také potomek známé židovské rodiny, vnuk bývalého starosty židovské obce a majitele koželužské továrny C. Subak z Chicaga. „Pan Subak pravidelně přispívá jednorázovými finančními dary na nejrůznější akce v Třebíči. Stalo se tak i tentokrát, když přispěl částkou 400 dolarů na organizaci letní brigády, které se zúčastní 30 studentů. Budou pracovat stejně jako v minulých letech na úpravě židovského hřbitova," popsal kronikář.

Po dlouhých padesáti letech putovaly po českých zemích ostatky sv. Vojtěcha. Do Třebíče dorazily 11. října.

Autor: František Vondrák

26.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Židovské město v Třebíči.

Třebíč má mít nové partnerské město z Ukrajiny

Prvňáci si vyzkoušeli správné přecházení silnice. A viděli srážku auta s Vendelínem Neopatrným.
10

VIDEO: Prvňáci si vyzkoušeli bezpečně přecházet silnici

Procházka je republikovým šampionem v duatlonu

Příbram, Třebíč - Série Ford Czechman tour už patří minulosti. Český pohár v dlouhém triatlonu a duatlonu vyvrcholil posledním osmým závodem v Příbrami. Poslední díl seriálu Klasik duatlon byl současně Mistrovstvím ČR v dlouhém duatlonu.

Snipeři na úvod sezony naplno bodovali

Kopřivnice – Vedení jednou ztratili, ale podruhé si náskok vzít nenechali. Florbalisté třebíčských Snipers zavítali v úvodním kole východní skupiny Národní ligy do Kopřivnice.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze ZŠ Okříšky a ZŠ Heraltice

Třebíčsko - Třebíčský deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Třebíčsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků každou středu na straně 4 a na webu najdou prvňáčky z Třebíčska. Deník si tak mohou koupit na památku. Jako první se představují žáci ze Základních škol Okříšky a Heraltice.

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Ačkoliv na toaletě strávíme dle průzkumů přibližně tři měsíce života, nevěnujeme jejímu výběru příliš pozornosti. Přitom se dá udělat mnoho chyb, kterých později litujeme. Přečtěte si 6 nejčastějších prohřešků, kterých se při výběru WC dopouštíme.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení