VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cyklostezka začíná dominovat části Vysočiny

Třebíčsko – Vysočina – Páteřní vysočinská cyklotrasa z Jihlavy přes Třebíč do Raabsu se stává na mnoha místech výraznou dominantou, která budí zaslouženou pozornost.

12.12.2009
SDÍLEJ:

Přestože se most mezi Přibyslavicemi a Číhalínem, který byl vybudován kvůli cyklostezce, může někomu připadat zbytečně velkolepý, jeho podoba je výsledkem přání Povodí Moravy. Je koncipován, aby přežil stoletou vodu. Foto: DENÍK/ Michaela Hasíková

Například u Sokolí vlnivě kopíruje výpadovku z Třebíče. Kdo zamíří od Číhalína u Přibyslavic ke Kratochvílovu mlýnu, narazí na sedmdesát metrů dlouhý most přes řeku Jihlavu.


Tamtéž se v nepřístupném terénu v malebné krajině vine příjemná asfaltka pro bicyklisty.


„Myslím, že je to jedině plus. Lidem ze vsí v okolí cyklostezky to umožní pohodlné cestování za zaměstnáním a zábavou zdravým způsobem, děti se budou moci projet na kole bezpečně. Navíc nám to sem v sezoně přitáhne lidi odjinud, bude to pozitivní propagace našeho regionu,“ shrnul přibyslavický starosta Roman Vrbka.


Shodně hovoří starosta Kojetic, obce na druhé straně Třebíčska: „Je to výborné, bezpečnost cyklistů je na prvním místě. Navíc si od ní slibujeme propojení vinice na Sádku s vinicemi na jižní Moravě,“ konstatoval Vladimír Chromý.


Zmíněná cyklostezka skutečně na hranicích s Rakouskem naváže na síť cyklotras našeho jižního souseda. Napojí se tam i na známou cyklostezku Praha – Vídeň, jež míří přes Znojmo a Mikulov do rakouského hlavního města.


130 kilometrů napříč Vysočinou


Cyklostezka Jihlava – Třebíč – Raabs povede po zpevněných polních a lesních cestách, celkově bude mít délku přes 130 kilometrů.


V místech, kde byl terén obtížně průjezdný nebo nesjízdný úplně, vznikají nově vyasfaltované úseky. Dosud jich je 13 v celkové délce 16 kilometrů. A dalších 18 kilometrů ještě přibude.


„V podstatě základní profil trasy je hotov, nyní už dojde jen k místním vylepšením standardu. To znamená, že někde budou moci jezdit i lidé na kolečkových bruslích, k tomu je samozřejmě zapotřebí rovinatý terén. Zatím se to daří v úseku mezi Lukami nad Jihlavou a Jihlavou,“ zmínila Pavlína Škodová z úřadu územního plánování jihlavského magistrátu. Příští rok do podzimu by se také mělo podařit sehnat peníze a realizovat značení na cyklostezce.


První myšlenka vznikla před lety v Třebíči, postupně se k ní připojily obce a města na trase, které se sdružily do Svazku obcí cyklostezka Jihlava – Třebíč – Raabs. Tím mohou celou akci v konečné předpokládané hodnotě asi 170 milionů korun i účinněji investovat. Předpokladem je, že 85 procent vložených prostředků bude z evropských peněz.


Hlavními zdroji jsou Regionální operační program a Státní fond dopravní infrastruktury. Zatím bylo do realizace cyklostezky investováno 63 milionů korun.

Kudy cyklostezka povede

Cyklostezka začíná v Jihlavě a přes Malý Beranov a Luka nad Jihlavou míří k Přibyslavicím a Třebíči. Odtud vede přes Mastník a Šebkovice do Jaroměřic, Moravských Budějovic, Jemnice a rakouského Raabsu. Místy kopíruje řeku Jihlavu i železniční trať.

Mapa cyklostezky.

Autor: Hana Jakubcová

12.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského
40

OBRAZEM: Od folku k baroku a tanci. Takový byl festival

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Vysočina /ROZHOVOR/ – Ještě během vysoké školy začala rodačka ze Žďáru nad Sázavou Michaela Horáková (25) budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.

Běh Matyáše Žďárského bude v jubilejním ročníku mezinárodní

Kožichovice – Veřejný přespolní běh nesoucí jméno zakladatele alpského lyžování a kožichovického rodáka Matyáše Žďárského se letos „dožívá“ čtvrtstoletí.

Nad Vysočinou se budou brzy cvičit vojáci

Sedlec, Vysočina – Od středy 23. srpna až do září budou nad Krajem Vysočina častěji létat vojenská letadla. V té době se bude totiž konat mezinárodní letecké cvičení Ample strike 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení