V údolích řek Oslavy, Rokytné a Jihlavy se rozprostírají zbytky středověkých hradů. Terén je nenáročný a doslova vhodný k rekreační cykloturistice.

Cyklistické trasy lze rozdělit na cyklotrasy, které vedou po silnicích nižších tříd nebo po účelových komunikacích, a na cykloturistické trasy, které se vinou po lesních a polních cestách, případně terénem.

Všechny prvky cyklistického značení jsou značeny žlutým podkladem, takže jsou rozeznatelné od turistických značek. Stejně jako silnice i cyklotrasy mají své číslovaní a řazení od první až po čtvrtou třídu.

Pokud se vám stane, že si koupíte cyklomapu a cestu po které právě jedete na kole tam nenajdete, nemusíte se hned děsit. Stezky pro cyklisty rostou jako houby po dešti a ne všechny mapy jsou aktualizované.

V okolí Třebíčska najdeme hned několik cyklotras. K těm mladším patří tzv. Mlynářská stezka. Začíná v Novém Městě na Moravě, vede přes Velké Meziříčí, Náměšť nad Oslavou a Vranov nad Dyjí až do rakouského Hardeggu. Cestou lze spatřit téměř padesát vodních mlýnů a také větrný mlýn v Lesné.

Kolem zřícenin hradů na Oslavě a Jihlavě vede Templářská stezka, která je dlouhá 39 km. Tematicky podobná cyklostezka, vhodná pro horská kola, se jmenuje Pivovarská. Z Oslavanského zámeckého pivovaru se po ní dostaneme k Dalešickému pivovaru filmových Postřin.

Město Třebíč se podílí na projektu cyklostezky Jihlava-Třebíč-Raabs. Hlavním záměrem města je vybudování nových úseků a zprovoznění celé trasy. V jednání je také vybudování a dokončení cyklistikých tras uvnitř města. Zatím jsou navrženy čtyři trasy.

Kromě regionálních tras prochází přes Třebíčsko trasy dálkové,které spojují celou republiku: Českomoravská trasa, Trasa Jeseník-Znojmo, Trasa Jihlava-Český Těšín.

Tip na cyklotrasu:

Středně náročná trasa vhodná na nedělní výlet s rodinou začíná v Dukovanech a končí ve Vladislavi. Je dlouhá 42 km a vede přes zajímavá místa Třebíčska. Můžete se tak podívat na zříceninu hradu Rabštejn a Holoubek a také vodní nádrže Dalešice a Mohelno.