Naopak na Třebíčsku, kde je nejvyšší nezaměstnanost v kraji, dosud obsadili pouze necelých 300 míst. Jak dnes ČTK řekli zástupci úřadů práce, cizinci domácím lidem obživu neberou. Vykonávají méně placené pomocné práce nebo nahrazují profese, které v regionu chybí. Na konci dubna v kraji hledalo práci 16.250 lidí a podle odhadu v květnu nezaměstnanost opět poklesla. Podniky nabízejí kolem 4800 volných pracovních míst, což je zhruba o polovinu vyšší počet než ve stejném období loni.

Na Jihlavsku je evidováno skoro 1900 cizinců. V okrese Pelhřimov, který má třetí nejnižší nezaměstnanost v zemi, jich pracuje 1470. V tomto regionu hledá práci jen asi 1200 lidí, firmy potřebují skoro 800 nových pracovníků. "U nás je to snad i žádoucí, aby se nějaké cizí pracovní síly našly. Podnikům nemáme koho nabídnout," řekla Jitka Petrů z pelhřimovského úřadu práce.

Mezi nejpočetnější cizí národnosti patří Slováci, kteří pracují hlavně ve strojírenství, a Ukrajinci, vypomáhající na stavbách a v zemědělství. "V poslední době přibývají Mongolky - pracují jako šičky," podotkla Petrů. Ve strojírenství se objevují i Poláci.

Na Třebíčsku zatím podniky mohly zaměstnat 280 cizinců. "Hlídáme si to. Místa, na která nastupují cizinci, nejsme sami schopni obsadit," vysvětlil ředitel třebíčského úřadu práce Vojtěch Vymětal. Na konci dubna v okrese hledalo práci 5680 místních lidí. Cizinci vykonávají hlavně pomocné práce ve stavebnictví, využívá je i firma na obšívání volantů. V poslední době nastupují i do strojírenství jako svářeči či obráběči kovů.

Podle údajů na stránkách ministrerstva práce a sociálních věcí pracovalo na Havlíčkobrodsku koncem dubna 1200 cizinců a na Žďársku jich bylo 840. V mezikrajském srovnání měla Vysočina pátý nejnižší počet pracujících cizích státních příslušníků.