VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chybí chodníky a obchvat, stěžovali si lidé z Pocoucova

Pocoucov - Bouřlivou debatu mají za sebou lidé z třebíčské místní části Pocoucov s představiteli města a kraje. Hlavním bodem středečního programu byla funkčnost dynamického semaforu, který má v obci brzdit příliš rychlé řidiče.

14.6.2015 5
SDÍLEJ:

Obyvatel Pocoucova se na besedě k bezpečnosti místní dopravy sešlo asi čtyřicet.Foto: Deník/ Kamil Černý

„Bojíme se děti posílat do školy autobusem, aby nemusely přes silnici. Někteří lidé, kteří bydlí u průtahu, je ani nepouštějí ven. Nic se s tím nedělá, jen se čeká, až se něco stane," upozorňovaly dvě pocoucovské ženy, které se debaty v budově místní bývalé školy účastnily. „Švagrovou už dokonce jedno auto trefilo zrcátkem," dodal Petr Nováček, který žije přímo u frekventované silnice.

Lidé se shodovali na jednom: Semafor nefunguje tak, jak by měl, a řidiči, kteří vědí, že je za projetí na červenou nečeká žádný přímý postih, toho zneužívají. Další auta se údajně k semaforu blíží vyšší rychlostí než předepsaných 50 kilometrů v hodině, před světelnou signalizací přibrzdí a semafor na to zareaguje rozsvícením zelené barvy.

„Beru to jako podnět k řešení. Zajistíme, aby firma, která se o semafor stará, přezkoumala jeho funkčnost," přislíbil vedoucí odboru dopravy Městského úřadu v Třebíči Aleš Kratina.

Radnice Pocoucovským už před časem slíbila, že kontroly městské policie nad bezpečností dopravy se zintenzívní a také že objedná vypracování studie, která by vyhodnotila, kolik řidičů jezdí v rozporu s předpisy. Představitelé města se však s obyvateli na středeční besedě dohodli, že během června provedou jen dílčí zkoumání, a to hlavní přesunou na září nebo říjen. „Doprava v Pocoucově se totiž kvůli budování nové silnice od Třebíče a letní uzavírce výrazně omezí, a měření by tak nebylo dostatečně průkazné," vysvětlil Aleš Kratina.

Místní obyvatele také trápí v současnosti budovaná silnice od Třebíče. Ta sice má být přímější a bezpečnější než nynější klikatý úsek, v Pocoucově se tím ale pravděpodobně opět zvýší rychlost i počet aut. „Kamioňáků tudy bude jezdit víc, když tady bude lepší silnice," mínil jeden z přibližně čtyř desítek besedujících. „Na lidech se prostě pořád šetří a politici je nechají dýchat zápach z nafty a benzinu," dodal.

Podle Aleše Kratiny však zvýšení rychlosti dopravy v obci nehrozí. „Řidiče zpomalí středový ostrůvek, který bude instalován na okraji obce ve směru od Třebíče," odvětil vedoucí odboru dopravy.

S budovanou silnicí od Třebíče se posunou autobusové zastávky, konkrétně k bývalé škole. „Jak tam budou děti přecházet, když tam nebude ani přechod a chybí tam chodník?" ptal se Petr Nováček.

Aleš Kratina přislíbil, že město vstoupí do jednání s Krajem Vysočina, kterému silnice patří, a bude iniciovat vznik přechodu pro chodce v blízkosti zastávek. Uvažovat se bude i o chodnících.

Při besedě ale padla i výtka na Pocoucovské. Někteří z nich totiž svými nesouhlasy s prodeji části předzahrádek znemožnili kraji, aby zároveň s aktuálně budovanou silnicí od Třebíče opravil průtah. V rámci projektu měl vzniknout zpomalovací ostrůvek nejen ve směru od Třebíče, ale i od Trnavy. „S majiteli pozemků jsme o tom jednali ještě před rokem 2009. Od té doby to vedeme jako zmařenou investici," řekla vedoucí krajského oddělení investic a správy komunikací Hana Matulová.

Stejně jako u chybějícího bezpečného přechodu v blízkosti zastávek přislíbil Aleš Kratina i třebíčský místostarosta Vladimír Malý jednání s krajem i ve věci opravy průtahu. „Pokusíme se to oživit," doplnil Vladimír Malý.

I kdyby se však podařilo majitele pozemků podél silnic k prodeji přesvědčit, letos by se rekonstrukce uskutečnila jen těžko. Ještě vzdálenější je obchvat Pocoucova. „Jsme poslední obcí mezi Třebíčí a dálnicí, která ho nemá," upozornil místní Petr Nováček.

Kraj však o přeložce silnice mimo obec neuvažuje. „V minulosti to na stole bylo, dvě třetiny vlastníků ale odmítlo prodej pozemků. Mimo to má kraj množství žádostí obcí o obchvaty a musím říct, že obchvat Pocoucova by byl s ohledem na srovnání frekvence dopravy tady a jinde, kde se přeložky plánují, nadstandard," mínila Hana Matulová.

Bývalý starosta Třebíče a současný radní Pavel Heřman však odkázal na připravovaný nový územní plán města. „Měli bychom ho přijmout v příštím roce a obchvat Pocoucova v něm bude," přislíbil.

Podle Aleše Kratiny však nejde o projekt, který by se stal skutečností v nejbližších letech, reálný ale stále je.

Autor: Kamil Černý

14.6.2015 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského
40

OBRAZEM: Od folku k baroku a tanci. Takový byl festival

Michaela Horáková začala budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.
25

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Běh Matyáše Žďárského bude v jubilejním ročníku mezinárodní

Kožichovice – Veřejný přespolní běh nesoucí jméno zakladatele alpského lyžování a kožichovického rodáka Matyáše Žďárského se letos „dožívá“ čtvrtstoletí.

Nad Vysočinou se budou brzy cvičit vojáci

Sedlec, Vysočina – Od středy 23. srpna až do září budou nad Krajem Vysočina častěji létat vojenská letadla. V té době se bude totiž konat mezinárodní letecké cvičení Ample strike 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

OBRAZEM: Slavnosti tří kápí v Třebíči začaly

Třebíč - Slavnosti tří kápí začaly. Úderem šestnácté hodiny se začali na Podzámeckou nivu scházet první návštěvníci. Sledují vystoupení šermířských skupin a drezůru koní. Na místě je také nepřeberně stánků s občerstvením a suvenýry. Večer jsou na programu koncerty.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení