Záleží na tom, jak se bude počasí vyvíjet v příštích měsících, říká Miroslav Šmoranc, vedoucí poradenského oddělení Českého svazu zahrádkářů.

„Jestli deštivé počasí bude trvat delší dobu, budou mít asi problémy pěstitelé teplomilné zeleniny, jako jsou rajčata, papriky, okurky a melouny. Ovšem na druhé straně zase zelenině, jako je hlávkový salát nebo ředkvičky, deštivé počasí svědčí," říká zahrádkářský odborník. „My jsme keříková rajčata vysadili na zahradu do pytlů v době, kdy počasí bylo velmi teplé. Teď je musíme mít zakrytá, bojíme se, že nám zmrznou a zplesniví, doufejme, že to chladno brzy skončí, jinak z nich nebude nic. Ta gumová rajčata ze supermarketu nejsou k jídlu, " povzdechne si pěstitel Jan Mareš z Havlíčkova Brodu .

Další měsíce rozhodnou

Kdyby ovšem déšť trval delší dobu, třeba čtrnáct dní, hrozí podle Miroslava Šmorance zelenině různé houbové choroby, ovoci zase strupovitost, může se objevit padlí, plíseň šedá, ve vlhku se hojně daří slimákům. „Hodnotit, jaká bude nebo nebude úroda, je ale předčasné, vše záleží na tom, jak se vyvine počasí v dalších měsících, červnu, červenci a srpnu. Naši předkové říkali, studený máj ve stodole ráj, ovšem na druhé straně všeho moc škodí. Vytrvalý déšť a chladno může ovlivnit nepříznivě například úrodu třešní," konstatuje Šmoranc.

Podle jeho názoru, průměrného spotřebitele nemusí vytrvalé chladno a déšť příliš zneklidňovat.

„V současné době volného trhu neúroda ovoce a zeleniny v jedné zemi nic neznamená, pokryje to dovoz ze zahraničí. Ani drobní pěstitelé, zahrádkáři, nejsou vážně ohroženi. V případě, že jim úroda na zahrádce nevzejde, bude je to jistě mrzet, ale mohou si ovoce a zeleninu koupit. Daleko horší je to ale v případě, že někdo pěstuje ovoce a zeleninu ve velkém a je to pro něj zdroj obživy," míní zahrádkář Miroslav Šmoranc.

Například paní Marie provozuje na Havlíčkobrodsku menší pěstírnu jahod se samosběrem. „Bohužel, zákazníci budou mít smůlu. V květnu jahody nebudou ani omylem, možná v červnu, a to jen, když se počasí konečně umoudří," posteskne si zahradnice. Chladné počasí trápí celou republiku, největší obavy z něj mají právě velkopěstitelé ovoce a vinné révy hlavně na Moravě.

Obavy z chladného počasí ale mají i včelaři, protože už duben byl velmi studený a plný sněhu, skutečné teplo a slunečno v květnu moc dlouho netrvalo. Podle zemědělců bude mít chladno jednoznačný vliv na teplomilné rostliny, jako je například kukuřice. Zastaví se v růstu a sklizeň se opozdí.