VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Charita postaví nový domov pro matky a otce v tísni

Třebíč - Postavit nový dům pro matky s dětmi v tísni v blízkosti polikliniky ve Vltavínské ulici v Třebíči se chystá Oblastní charita Třebíč.

29.10.2011 2
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Libor Jakubec

Ta v současnosti provozuje Dům pro matky v prostorách osmipatrového panelového domu v ulici Manželů Curieových, kde funguje i městská ubytovna se stovkou bytů. Ty jsou využívané sociálně slabými obyvateli. Proč se organizace rozhodla stavět na zelené louce, vysvětlil ředitel Oblastní charity Třebíč, Petr Jašek: „Jde o dlouhodobé snahy. Současné prostory ubytovny nejsou vyhovující už dlouho. Navíc se tam před rokem a půl objevily štěnice. To byl další z důvodů, proč jsme o vhodnějším prostředí pro matky s dětmi uvažovali.“ Další problémy v osmipatrovém domě přiblížila vedoucí Domova pro matky Třebíč Magdalena Nováková.

Podle ní stávající sociální prostředí maminky příliš ke změně nemotivuje. „Bývají tu problémy se sociálně slabými obyvateli městské ubytovny, kteří tu dělají nepořádek. Z oken vrchních pater vyhazují na přilehlé dětské hřišťátko nejrůznější věci. Už jsme se setkali s tím, že tam přistála hořící krabice či laminátová deska. A spadla tam i kočka. To prostředí pro děti tu zkrátka není v pořádku,“ vylíčila Nováková. Charita usilovala o přestěhování domu pro matky už více než před rokem. Zajímala se i o budovu někdejší spořitelny (v Soukupově ulici), objekt je dnes již v rukou soukromého majitele.

Město daruje pozemek

Nová budova, která bude stát v blízkosti polikliniky na konci Vltavínské ulice, vyjde na nemalou sumu. „Celková investice bude kolem čtyřiceti milionů korun. Máme připravený projekt, probíhá stavební řízení. Nyní hodláme usilovat o získání vhodné dotace z Evropské unie,“ prozradil Jašek.

Město charitě naznačilo, že pomocnou ruku podá ve formě darovaného pozemku o výměře 1 900 m2. Charita ale musí stavbu do tří let zkolaudovat, jinak by pozemek musela městu vrátit. Nyní zbývá, aby návrh daru schválený radou města, posvětili na své listopadové schůzi i zastupitelé.

„Rádi bychom začali stavět už v příštím roce. Ale vše závisí na tom, jak se podaří sehnat peníze,“ konstatoval Jašek.

Třípatrová novostavba poskytne prostory nejen Domu pro matky s dětmi v tísni, ale také zázemí Středisku rané péče, který Charita provozuje. V objektu najdou azyl i ženy bez dětí a nově i otcové s dětmi, pro které je zatím nejbližší zařízení až ve Znojmě. „Azylové bydlení pro ženy bez střechy nad hlavou dosud chybí na celé Vysočině a je po něm poptávka. Máme v tom podporu řady institucí,“ zdůraznil Jašek. Zájemkyně o azyl, které bývají zhruba čtyři do roka, odkazují na pomoc brněnské Armády spásy. V novém domě by pro ně vznikla dvě až čtyři lůžka. Podle Jaška uvažují i o tom, že by v domě zřídili krizový pokoj. „Ten by poskytoval dočasné útočiště pro řešení akutních případů rodin, kdy je nezbytná spolupráce institucí jako je policie a sociální odbor,“ vysvětlil ředitel.

Nynější kapacita Domova pro matky v tísni v ulici Manželů Curieových je 15 bytových jednotek pro 15 maminek s dětmi, celková kapacita je 45 lůžek. „Přednostně přijímáme ženy s dětmi z Třebíče a okolí. Zhruba polovina klientek je z kraje a z ostatních míst republiky. Pokud hrozí klientce agrese ze strany partnera, či napojení na organizovaný zločin, v rámci spolupráce mezi azylovými domy v republice jsme schopni ji přemístit jinam,“ objasnila vedoucí Domova pro matky.

Autor: Eva Bártíková

29.10.2011 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského
40

OBRAZEM: Od folku k baroku a tanci. Takový byl festival

Michaela Horáková začala budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.
25

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Běh Matyáše Žďárského bude v jubilejním ročníku mezinárodní

Kožichovice – Veřejný přespolní běh nesoucí jméno zakladatele alpského lyžování a kožichovického rodáka Matyáše Žďárského se letos „dožívá“ čtvrtstoletí.

Nad Vysočinou se budou brzy cvičit vojáci

Sedlec, Vysočina – Od středy 23. srpna až do září budou nad Krajem Vysočina častěji létat vojenská letadla. V té době se bude totiž konat mezinárodní letecké cvičení Ample strike 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

OBRAZEM: Slavnosti tří kápí v Třebíči začaly

Třebíč - Slavnosti tří kápí začaly. Úderem šestnácté hodiny se začali na Podzámeckou nivu scházet první návštěvníci. Sledují vystoupení šermířských skupin a drezůru koní. Na místě je také nepřeberně stánků s občerstvením a suvenýry. Večer jsou na programu koncerty.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení