VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Celostátní sčítání lidu, bytů i domů je povinné

Třebíčsko – Sčítání lidu, bytů a domů je po deseti letech opět tady. Na Třebíčsku se bude týkat téměř 152 tisíc lidí ve 173 obcích a šesti městech.

6.2.2011 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/ Ota Bartovský

Od 7. března navštíví každou domácnost sčítací komisař, který předá patřičný počet formulářů. K jejich vyplnění dojde v noci z 25. na 26. března.

„V samotné Třebíči se sčítání bude i s přilehlými obcemi týkat téměř 38 tisíc lidí. Podle posledních informací se v Třebíči nachází šest tisíc budov s čísly popisnými, což je asi 15 700 bytů,“ informoval mluvčí radnice Ivan Přibík.

Zatímco většina obyvatel města má hlášený trvalý pobyt ve svém bydlišti, je stále dost lidí, kteří „bydlí“ na městském úřadě. „V současné době má trvalý pobyt na radnici hlášeno 850 lidí,“ spočítal mluvčí.

Povinnost zúčastnit se pravidelného sčítání lidí vyplývá podle příslušného zákona pro všechny obyvatele starších 18ti let. Tedy i pro ty, kteří nemají žádný trvalý pobyt, nebo bydlí na úřadě.

A jak bude sčítání probíhat? Distribuci formulářů zajišťují sčítací komisaři. Ti je nejpozději do 26. března doručí. „Ve většině případů se rekrutují ze zaměstnanců České pošty. Jde o poštovní doručovatele či pracovníky přepážek, kteří projdou školením,“ sdělila mluvčí České pošty Marta Melicharová.

Setkat se s komisařem alespoň jednou musí každý. Není však důvod vpouštět je do bytu. Celostátního sčítání mohou totiž využít i podvodníci, kteří se mohou za sčítací komisaře jen vydávat. Každý z komisařů se při předávání patřičných formulářů prokáže občanským průkazem a průkazkou, chybět nebude ani kontakt na něj. Na Třebíčsku bude takovýchto oprávněných osob celkem 94.

Citlivé údaje

Vyplnění formulářů je otázkou několika minut. Zatímco v minulosti nechyběly otázky typu vlastnictví té či oné věci nebo výše příjmů, v letošním sčítání se takovéto dotazy v blanketech nevyskytují. Přesto budou obsahovat citlivé údaje, na něž se vztahuje zákon na jejich ochranu.

„V tomto případě budeme postupovat jako při organizaci voleb. Na úřední desce a na internetových stránkách města zveřejníme nejen jmenný seznam komisařů, ale i jejich obvod. Zda se celý seznam dostane do Třebíčského zpravodaje, bude předmětem dalších jednání,“ doplnil mluvčí Přibík.

Odevzdání vyplněných formulářů může proběhnout několika způsoby. Sčítací formuláře lze vyplnit na internetu na stránkách Českého statistického úřadu, nebo je bezplatně poslat poštou. Poslední možností je vyplněné formuláře odevzdat zpět sčítacímu komisaři, který si pro ně po předchozí domluvě přijde.

Celostátní sčítání lidu, bytů a domů je povinné a vyplnit ve formuláři nepravdivé údaje se nemusí vyplatit. Český statistický úřad spolupracuje s několika státními institucemi, které poskytují pro sčítání potřebné informace a podklady. Maření sčítání lze pokutovat částkou pro fyzické osoby do výše 10 tisíc korun, za správní delikt většího rozsahu u právnických osob až 200 tisíci korun. V roce 2001 se ve správním řízení řešilo na 250 těchto přestupků.

Autor: Lenka Novotná

6.2.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Mladíci sestřelili Znojemské Orly

Ilustrační fotografie.

Mladá řidička byla pod vlivem drog

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

Pelhřimov – Až šest let vězení hrozí sexuologovi Petru Weissovi z Prahy za to, že loni v září podle policie způsobil na Pelhřimovsku dopravní nehodu, při níž zemřeli dva lidé, a jeden byl vážně zraněn. Dvaašedesátiletý lékař tehdy vyvázl s lehkým zraněním. Policie nakonec dospěla k závěru, že Weiss se před nehodou nevěnoval řízení a jel příliš rychle. Vyšetřování bylo ukončeno a spis už je i s podanou obžalobou u Okresního soudu v Pelhřimově.

Slavnosti Tří kápí nabídnou hudbu, průvod či ohňostroj

Třebíč - I letos budou Třebíčští oslavovat bohatou historii svého města. Od pátku až do neděle se zde bude konat čtrnáctý ročník kulturně-společenské akce Slavnosti Tří kápí.

Květinová výstava se stěhuje ze školy na obecní úřad

Vladislav – Tradice květinových výstav je s Vladislaví spjatá. Trvá již od roku 2000, kdy výstavy začali pořádat členové místní organizace českého zahrádkářského svazu. Většinou zahrádkáři připravují dvě výstavy, jednu na jaře a druhou v létě.

Velká cena města Třebíče se poběží už po pětatřicáté

Třebíč – Rok se s rokem sešel a jeden z nejtěžších atletických závodů opět klepe na dveře. Velká cena města Třebíče má v sobotu na programu už 35. ročník. Tradiční závod vznikl ještě za okupace, v padesátých letech administrativně zrušený a v devadesátých znovu obnovený. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení