VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nad budoucností budišovského zámku visí otazník

BUDIŠOV - Jaká budoucnost čeká budišovský zámek? Bude v něm i v budoucnu stálá zoologická expozice, nebo se zámek upraví na turistické centrum? Tyto a další otázky visí ve vzduchu.

15.11.2007
SDÍLEJ:

Zoologická expozice v budišovském zámku.Foto: DENÍK/ Michaela Hasíková

Zda zoologická expozice Moravského muzea zůstane, nebo se bude stěhovat do Brna, není zatím jasné

„Stále čekáme, jak dopadne projekt Bono Publico,“ řekl starosta městyse Budišov Petr Piňos. „Chtěli bychom, aby expozice byla zachována,“ dodal. V současné době se ovšem vzácné a jedinečné unikáty z budišovského zámku stěhují do Brna. „Nevíme, co bude dál. Každopádně už jsme začali část depozitáře, který nebyl přístupný veřejnosti stěhovat do Brna. Největší obavy jsme měli ze shánění náhradních prostor pro exponáty. Ty už naštěstí máme, tak se situace trochu uklidnila,“ prozradil ředitel Moravského zemského muzea v Brně Petr Šuleř.

Podle něj by potřebná doba na přestěhování všech zoologických sbírek zabrala dva roky. Některé exponáty lze přemístit pouze za dobrého počasí a tím zima rozhodně není. „Na další spolupráci se budeme domlouvat. Vypadá to, že vystěhujeme kompletně všechno, zámek se opraví a pak tam umístíme jednu expozici například s pěti tisíci kusy,“ doplnil ředitel muzea Šuleř.

Městys chce aspoň jednu expozici

Také zástupci městyse Budišov a předseda dozorčí rady projektu Bono Publico se sbírek nechtějí vzdát úplně. „Chceme, aby část expozice v budišovském zámku zůstala,“ potvrdil předseda dozorčí rady Milan Boček.

Jak celá věc dopadne, je zatím ve hvězdách. Od projektu Bono Publico totiž odstoupila Třebíč jako druhý společník. Vše je ve fázi vyjednávání, není jasné, zda lze projekt za této situace vůbec realizovat.

Moravské zemské muzeum v Brně získalo budišovský zámek v roce 1974 a po úpravách tam vybudovalo depozitáře přírodovědných oddělení, které čítají na dvě stě tisíc exponátů. Zoologické sbírky představují nejstarší kolekci vycpanin ptáků, savců, ryb i obojživelníků doplněné trofejemi z loveckých výprav do Afriky, Asie a Kanady. Z nových přírůstků jsou to materiály získané během studijních cest do oblasti delty Dunaje, na Kubu, do Jakutska a Jižní Ameriky. Sbírky jsou doplněny zástupci několika skupin bezobratlých živočichů - mořských hub, korýšů, červů a ostnokožců. Zámek je hojně navštěvován.

15.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Michaela Horáková začala budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.
25

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Jedna z mnoha podobizen Matyáše Žďárského, kterou najdeme v jeho muzeu.

Běh Matyáše Žďárského bude v jubilejním ročníku mezinárodní

Nad Vysočinou se budou brzy cvičit vojáci

Sedlec, Vysočina – Od středy 23. srpna až do září budou nad Krajem Vysočina častěji létat vojenská letadla. V té době se bude totiž konat mezinárodní letecké cvičení Ample strike 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

OBRAZEM: Slavnosti tří kápí v Třebíči začaly

Třebíč - Slavnosti tří kápí začaly. Úderem šestnácté hodiny se začali na Podzámeckou nivu scházet první návštěvníci. Sledují vystoupení šermířských skupin a drezůru koní. Na místě je také nepřeberně stánků s občerstvením a suvenýry. Večer jsou na programu koncerty.

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

Vysočina – Hned jedenáct jednotek hasičů zasahuje od brzkého rána u požáru ve společnosti zabývající se zpracováním dřeva v ulici Na Hranici v Jihlavě. Vyhlášen tam byl třetí stupeň požárního poplachu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení