VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Biskupství brněnské žádá nejen půdu, ale i Zelenou horu a Madonu z Veveří

Brno, Třebíč - Nejméně 760 výzev podalo Biskupství brněnské na základě zákona o církevních restitucích. Většinou se týkají malých parcel, orné půdy a nepatrného množství luk. Nejvýznamnější požadovaná stavba se nachází na Vysočině jde o poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou.

28.1.2014
SDÍLEJ:

Zelená hora ve Žďáře nad Sázavou.Foto: ČTK: Luboš Pavlíček

Aktivisté, kteří dlouhodobě nesouhlasí s restitucemi, kritizují, že by tento kostel měl být vydán. Kvůli tomu podali na šéfku Národního památkového ústavu trestní oznámení. Církev by chtěla zpět také obraz Madony z Veveří.

„Ještě nám žádný movitý ani nemovitý majetek nebyl vrácen," řekla mluvčí biskup-ství Martina Jandlová.

Další výzvy podaly církevní řády. Na 450 farností z brněnské diecéze, kterou kromě jižní Moravy tvoří také část Vysočiny, by podle webových stránek www.sluzbaverejno-sti.cz mohlo získat zpět asi 3 000 hektarů půdy v malých celcích.

„Prostředky získané z hospodaření s těmito pozemky, respektive nemovitým majetkem, budou využívat dané farnosti ke své pastorační činnosti a na opravy kostelů," uvedla Jandlová. Lze očekávat, že církev pozemky nejspíš pronajme.

Mezi požadovaným nemovitým majetkem vyniká kostel na Zelené hoře, zapsaný na seznamu UNESCO. Žádost církve o vydání kostela by měl Národní památkový ústav posoudit do konce ledna, termín ale není definitivní.

Úřad požádal o dohledání dalších dokumentů národní archiv i město, zatím ale nemá podle generální ředitelky Naděždy Goryczkové k dispozici výsledek. „Dokumenty, které církev předložila, nasvědčují tomu, že by to mohlo být vydáno. Bližší informace říct nemohu," řekla Goryczko- vá.

Žďárská farnost prý nemá v úmyslu omezit turistické prohlídky areálu, ale naopak chce památku ještě více ote-vřít veřejnosti.

Vydání kostela stejně jako jiných objektů či pozemků se nelíbí aktivistům z iniciativy Stop restitucím. Proto minulý týden podali trestní oznámení na neznámé pachatele a ředitelku NPÚ Goryczkovou.

Obávají se, že úřad by v případě vydání mohl rozhodnout v rozporu se zákonem.

Goryczková se k trestnímu oznámení odmítla vyjádřit, nicméně si stojí za pečlivou prací ústavu.

„Je úsměvné, že na jedné straně jsme osočováni z obstrukcí a na druhé straně je na nás podáváno trestní oznámení, že vydáváme lehkomyslně," reagovala. NPÚ zatím nerozhodl o vydání jediné věci, dodala.

Farnost Veverská Bítýška na jižní Moravě požádala o navrácení Madony z Veveří. Obraz vznikl nejspíš v druhé polovině 14. století a zdobil kostelík u hradu Veveří. Nyní je ve sbírkách Národní galerie v Praze, která se k jeho vydání zatím staví rezervovaně.

„Předběžně můžu říct, že ani žadatel nedoložil, ani Národní galerie nedohledala žádné doklady, které by svědčily o tom, že v rozhodném období dílo patřilo římskoka-tolické církvi," konstatoval v polovině ledna ředitel galerie Vít Vlnas. Vše nasvědčuje tomu, že dílo stát získal již v roce 1925. Farnost přislíbila, že obraz i v případě vydání ponechá v galerii.

O majetek zabavený po roce 1948 žádají nejen římskokatolické farnosti, ale také jednotlivé řády. Benediktini například získali pozemek u vstupu do rajhradského kláštera, postupně se vyřizují žádosti dalších řádů, převážně jde o zemědělskou půdu či lesní pozemky.

Autor: ČTK

28.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO

Na dálnici D1 zemřel po nehodě další řidič

Bratři Ebenové.
3

Bratři Ebenové budou na zámku ve Valči jako na plovárně

Majitel hledal Kukiho u Vyskytné. Zatím ho nenašel

Vysočina – Klokan Kuki, který už možná několik týdnů běhá po lesích Jihlavska, byl naposledy spatřen v zatáčkách mezi Vyskytnou nad Jihlavou a místní částí Jiřín. V noci z úterý na středy ho tam byl dokonce hledat i majitel Radek Helekal. Bohužel bez úspěchu.

Mejzlík je s přístupem mladíků spokojen

Třebíč – Kolotoč přátelských zápasů se naplno rozeběhl i mladším dorostencům Horácké Slavie. Třebíčští hokejisté stihli suchou letní přípravu ještě do konce prázdnin, aby mohli stejně jako ostatní družstva v klubu vyjet na led.

Dorostenci ladí formu na ledě

Třebíč – Příprava na suchu a neoblíbené letní galeje už mají hokejisté dávno za sebou. Týmy v Třebíči se už od poloviny prázdnin na novou sezonu připravují na ledě a ne jinak je tomu i v případě staršího dorostu Horácké Slavie.

Z reklamního banneru někdo vyřízl logo

Třebíč - Někdo zvláštním způsobem poškodil reklamní banner na plotě v ulici Cyrilova v Třebíči. Z banneru vyřízl reklamní logo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení