VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bič na lidi bez práce

Třebíč - Zaměstnávání lidí na černo má od října omezit opatření ministerstva a úřadů práce. Vytipovaní nezaměstnaní se budou muset v určený den a dobu přihlásit na poště na Czech Pointu - a to dvakrát týdně po dobu až tří měsíců.

24.9.2011 3
SDÍLEJ:

Úřad práceFoto: DENÍK/ Eva Uvírová

S novým opatřením souhlasí nezaměstnaný šestadvacetiletý řezník Lukáš Jelínek z Jemnice. „Na některé lidi to bude dobré. Alespoň si u nich úřad ověří, že nikde nedělají,“ tvrdí. Zaměstnání ve svém oboru shání bezvýsledně dva roky. „Práce není v celém okrese. Měli by se alespoň snažit využít průmyslovou zónu v Třebíči, když ji tu mají. Na šest tisíc nezaměstnaných tu nabízí úřad jen 230 volných míst. A to, co nabízí – nic moc. Řekli mi, ať si hledám práci sám,“ poznamenal Jelínek.

Na úřad práce přitom dochází jednou za tři měsíce. Zato úřadem práce vytipovaní nezaměstnaní se nyní budou muset hlásit na poště na Czech Pointu hned dvakrát týdně. Omluvenkou při nedostavení se jim může být jen potvrzení o nemoci od lékaře či pohovor na novou pracovní pozici.

Půjde o dvacetinu nezaměstnaných

Opatření se dotkne zhruba dvacetiny nezaměstnaných. Jak mluvčí MPSV Viktorie Plívová objasnila, budou pod kontrolu, prostřednictvím Czech Pointů na poštách, zařazeni především ti, u nichž je vysoký předpoklad, že by mohli být na černo zaměstnáni. „Typickým příkladem mohou být ti, co jsou nezaměstnaní déle než dva roky,“ poukázala. Kromě dlouhodobě nezaměstnaných budou do skupiny sledovaných zařazeni i někteří, co se v evidenci úřadu práce ocitají opakovaně.

Nezaměstnaný se o tom, že byl pod zpřísněnou kontrolu zařazen, dozví přímo od úředníků na úřadě práce, kam dochází. Tam dostane také informaci, kdy a kde se má hlásit k první kontrole na poštovním Czech Pointu. Následně při své první návštěvě na Czech Pointu se dozví další termín kontroly. Jak by úřad proplácel cestovné nezaměstnaným, kteří v místě svého bydliště nemají poštu s Czech pointem a ke kontrole by museli dojíždět dopravními prostředky, Plívová zmínila: „Primárně bude zohledněna dopravní dostupnost nezaměstnaných. Pokud by ve vesnici, kde nezaměstnaný bydlí, nebyla pošta, takový nezaměstnaný nebude osloven.“ Neukáznění, co se na poštovní Czech Point nedostaví včas, mohou čekat tvrdé postihy – vyřazení z evidence úřadu práce, čímž přijdou o podporu v nezaměstnanosti. Podle úřadu práce bylo za 2. čtvrtletí roku 2011 nelegální zaměstnávání na Třebíčsku zjištěno u čtyř zaměstnavatelů, sedmi nezaměstnaným byla ukončena evidence.

Nezaměstnaný se o tom, že byl pod zpřísněnou kontrolu zařazen, dozví přímo od úředníků na úřadě práce, kam dochází. Tam dostane také informaci, kdy a kde se má hlásit k první kontrole na poštovním Czech Pointu. Následně při své první návštěvě na Czech Pointu se dozví další termín kontroly. Jak by úřad proplácel cestovné nezaměstnaným, kteří v místě svého bydliště nemají poštu s Czech pointem a ke kontrole by museli dojíždět dopravními prostředky, Plívová zmínila: „Primárně bude zohledněna dopravní dostupnost nezaměstnaných. Pokud by ve vesnici, kde nezaměstnaný bydlí, nebyla pošta, takový nezaměstnaný nebude osloven.“

Neukáznění, co se na poštovní Czech Point nedostaví včas, mohou čekat tvrdé postihy – vyřazení z evidence úřadu práce, čímž přijdou o podporu v nezaměstnanosti. Podle úřadu práce bylo za 2. čtvrtletí roku 2011 nelegální zaměstnávání na Třebíčsku zjištěno u čtyř zaměstnavatelů, sedmi nezaměstnaným byla ukončena evidence.

Autor: Eva Bártíková

24.9.2011 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského
40

OBRAZEM: Od folku k baroku a tanci. Takový byl festival

Michaela Horáková začala budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.
25

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Běh Matyáše Žďárského bude v jubilejním ročníku mezinárodní

Kožichovice – Veřejný přespolní běh nesoucí jméno zakladatele alpského lyžování a kožichovického rodáka Matyáše Žďárského se letos „dožívá“ čtvrtstoletí.

Nad Vysočinou se budou brzy cvičit vojáci

Sedlec, Vysočina – Od středy 23. srpna až do září budou nad Krajem Vysočina častěji létat vojenská letadla. V té době se bude totiž konat mezinárodní letecké cvičení Ample strike 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

OBRAZEM: Slavnosti tří kápí v Třebíči začaly

Třebíč - Slavnosti tří kápí začaly. Úderem šestnácté hodiny se začali na Podzámeckou nivu scházet první návštěvníci. Sledují vystoupení šermířských skupin a drezůru koní. Na místě je také nepřeberně stánků s občerstvením a suvenýry. Večer jsou na programu koncerty.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení