VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Barák a Pacal nechtějí kandidovat společně

Třebíč - Podzimní krajské volby se blíží a na politickém bojišti se přiostřuje. Platí to nejen o soupeření politických stran a hnutí, ale také o koaličních neshodách. Třebíčský zastupitel Jaromír Barák (Třebíč Občanům!) a místostarosta města Pavel Pacal (Pro Třebíč) totiž nechtějí být na jedné kandidátce.

2.4.2016
SDÍLEJ:

Jaromír Barák (Třebíč Občanům!).Foto: Deník/ Luděk Mahel

Mohlo k tomu dojít shodou okolností. Už v listopadu loňského roku totiž podepsala memorandum o spolupráci v nejbližších krajských volbách hnutí Starostové a nezávislí (STAN) a Sdružení nezávislých kandidátů Evropští demokraté (SNK ED). Následně si obě uskupení stanovila své společné priority a rozhodla se vytvořit společnou kandidátku nazvanou Starostové pro Vysočinu. Při její tvorbě navrhovaly kandidáty na pozice budoucích zastupitelů Kraje Vysočina obě strany. Jejich představitelé přitom vybírali hlavně z úspěšných komunálních politiků.

Do podoby kandidátky hlasitě promlouval Jaromír Barák, který v té době zastával funkci krajského předsedy Starostů a nezávislých. Jenže v únoru letošního roku, tedy v době, kdy většina stran a hnutí dokončovala své kandidátní listiny pro podzimní krajské volby, byl z pozice předsedy sesazen. „Vlivem zákulisních dohod a nátlaku ze strany SNK ED byl Jaromír Barák na krajském sněmu hnutí STAN zbaven funkce ve prospěch osob, jež jsou ochotny obětovat základní pilíře fungování Starostů a nezávislých za cenu eventuálního úspěchu v krajských volbách 2016," stojí v prohlášení strany Třebíč Občanům, které je Jaromír Barák ve městě lídrem.

Na krajské kandidátce Starostů pro Vysočinu, tedy společném projektu Starostů a nezávislých a SNK ED, měl být i Jaromír Barák. Změnilo se to poté, co skončil ve funkci předsedy krajské organizace STAN a navíc SNK Evropští demokraté představili lidi, které by si na kandidátce přáli oni.

Šokující požadavek

Mezi nimi se objevila třeba radní Třebíče Marie Černá, proti jejíž kandidatuře za Starosty pro Vysočinu Jaromír Barák ani Třebíč Občanům! neprotestovali.

Hlasitě však nyní nesouhlasí s dalším navrženým jménem. „Zcela šokujícím se stal požadavek na dalšího potencionálního kandidáta, kterým je ze strany SNK ED kontroverzní místostarosta Třebíče Pavel Pacal," upozornilo uskupení Třebíč Občanům! v čele s Jaromírem Barákem. Ten také důrazně odmítl možnost, že by byl na jedné kandidátce právě s Pavlem Pacalem. Třebíčský místostarosta ale popřel, že by vytvářel jakékoli tlaky, aby byl na kandidátce a zároveň bez Jaromíra Baráka. „Nijak jsem to neřešil. Nebylo to tak, že bych sám usiloval o kandidaturu, ale byl jsem osloven SNK Evropskými demokraty, zda bych kandidoval. Ale připouštím, že jsem svůj souhlas podmiňoval tím, že chci vědět, kdo na kandidátce je, a podle toho se rozhodnu. Přijde mi to naprosto logické a samozřejmé," poznamenal Pavel Pacal.

Po přímé otázce ale dodal, že by do společného projektu s Jaromírem Barákem nevstoupil. „Ta představa je pro mě nepředstavitelná," řekl.

Zároveň se ohradil proti tomu, že by byl kontroverzním politikem s úzkými vazbami na vlivné podnikatele. Tento statut mu v posledním vyjádření připsal Jaromír Barák a jeho Třebíč Občanům! „Pan Barák útočí na všechno a na všechny, už jsem si na to zvykl. Musím se proti tomu ale už opakovaně důrazně ohradit. Naše strana Pro Třebíč funguje ve městě samostatně, nejsme vázáni pod žádnou velkou politickou stranu nebo podnikatelem, máme samostatné hospodaření, takže nevím, o jakých vazbách pan Barák mluví," divil se Pavel Pacal.

Jaromír Barák je v Třebíči známým opozičním politikem. V poslední době upozorňoval hlavně na podle něj blízké vztahy radnice a podnikatele Richarda Horkého.

Situaci se sestavováním kandidátní listiny a nesmiřitelností dvou třebíčských politiků se snaží uklidnit předseda Starostů a nezávislých na Vysočině, kterým je po Barákově odchodu z funkce místostarosta Moravských Budějovic Jan Kocáb. „O celé té věci vím a mrzí mě, protože si myslím, že všechno se dá řešit demokratickou cestou. A tak se i stane," přislíbil.

Na nejbližším jednání krajské rady hnutí se podle něj bude hlasovat o každém navrženém kandidátovi. Až poté bude jasné, kdo na kandidátce bude, a kdo naopak ne. „Nechtěl bych dopředu říkat, jaký na to celé mám názor, ale chci, abychom si to vyříkali mezi sebou a co nejdříve bylo v této věci jasno, protože volby se blíží," připomněl Jan Kocáb.

Jisté je zatím pouze to, že Starosty pro Vysočinu povede do podzimních voleb starosta Pacova Lukáš Vlček, který je členem nynějšího krajského zastupitelstva za hnutí Pro Vysočinu.

Autor: Kamil Černý

2.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vysněné dětské postele

Ředitel třebíčské vodárenské společnosti Jaroslav Hedbávný ukazuje na mapě vodní zdroje na Třebíčsku.

Vodaři usilují o propojení hlavních přivaděčů pitné vody

Hanáci vyhráli také odvetu v Jihlavě

Jihlava – Výsledek se opakoval. Hokejisté Jihlavy prohráli i na domácím ledě s Olomoucí 1:2. Stejné skóre se totiž v přípravě obou extraligových celků zrodilo i před třemi týdny na Hané. Dukla po bezbrankové první třetině vedla díky Zemanovi, ale o pět minut později srovnal Řípa a na začátku třetí periody udeřil Sundher.

Vražda mezi cizinci: Došlo k ní na ubytovně v Humpolci

Humpolec – První letošní vražda na Vysočině se stala na začátku týdne v Humpolci na Pelhřimovsku. V pondělí časně ráno bylo na ubytovně v Pražské ulici nalezeno tělo pětačtyřicetiletého cizince bez známek života. Muž ležel na chodbě ubytovny. Pomoci mu nedokázali ani lékaři rychlé záchranné služby.

Požár zastavil výrobu v Kronospanu. Firma tvrdí, že šlo o zkrat

Jihlava – Více než deset milionů korun. Taková je bilance sobotního rozsáhlého požáru v jihlavské společnosti Kronospan v ulici Na Hranici v Jihlavě-Bedřichově. Hořela hala, ve které se zpracovávají OSB desky, dokonce musel být vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu. Oheň proto na několik dní odstavil výrobu ve firmě.

Děti si ve žďárském parku hrají v balících slámy

Žďár nad Sázavou - Na šest desítek balíků ze slámy tvoří bludiště na okraji žďárského parku Farská humna. Dočasnou venkovní hernu pro děti tam vybudoval žďárský výtvarník Michal Olšiak.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení