VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Armáda nevyrazila do Třebíče a na Vysočinu náhodou

Třebíč - Týden s armádou potrvá do soboty, kdy bude v Rešicích uctěna památka plukovníka in memoriam Adolfa Opálky, který se s dalšími parašutisty podílel na likvidaci zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

23.5.2012
SDÍLEJ:

Náměšťská základnaFoto: DENÍK/ Josef Němec

Ne náhodou vyrazila armáda na Vysočinu. Byť není Třebíč typickým posádkovým městem, armáda si jej vybrala hned z několika důvodů. Hlavním z nich je více než padesátiletá existence vojenského letiště, které leží mezi Náměští nad Oslavou a Třebíčí. Současná 22. základna letectva je leteckým útvarem, jehož hlavním úkolem je příprava letových osádek, předsunutých leteckých návodčích a ostatních specialistů nasazovaných v zahraničních operacích a pro obranu České republiky. Cílem základny je dosáhnout úrovně umožňující rychlé a pružné generování sil pro nasazení v současných i budoucích operacích AČR. Základna plní úkoly v rámci pohotovostního systému a plní úlohu záložního intervenčního letiště integrovaného systému protivzdušné obrany NATO. Rovněž plní stanovené úkoly v rámci pomoci našemu civilnímu obyvatelstvu při vzniku mimořádných událostí. Útvar je vyzbrojen letouny L-39 ZA Albatros a vrtulníky Mi-24/35. Historie vzniku letecké základny na Vysočině je úzce spojena se založením 20. stíhacího leteckého pluku, na podzim roku 1956 s místem působení na letišti Čáslav jako součást 6. stíhací letecké divize v Brně. Výzbroj tvořily stíhací letouny MiG-15. V rámci redislokace se na počátku roku 1960 pluk přesunul na nově vybudované letiště v Náměšti nad Oslavou a po několika reorganizacích se stal základem pro vznik současné 22. základny letectva nesoucí historický název Biskajská.

Na začátku května si lidé připomněli památku obětí druhé světové války. Jejich památka by se měla natrvalo vrátit do podvědomí zejména mladé generace, pro něž jsou události z těchto let jen vzdálenou historií. Byli to právě oni, kteří bojovali za ideál svého státu a díky nimž jsme si zasloužili mezinárodně politické uznání práva na samostatnost. Jedním z nich byl generálmajor v. v. Alois Šiška, pilot 311. čs. bombardovací perutě RAF, který v roce 2002 převzal patronát nad současnou 222. výcvikovou letkou. V tomto roce si 222. výcviková letka „Šiškova" připomíná 70 let od historické události 2. světové války odehrávající se na vlnách Severního moře. Zástupce velitele letky přibližuje tehdejší události. „Čtyři dny po Štědrém dnu roku 1941 odstartoval letoun Vickers Welington KX-B (s/n T-2553) s šestičlennou posádkou ve složení kapitán letounu Alois Šiška, druhý pilot Josef Tománek, navigátor Josef Mohr, radiotelegrafista Josef Ščerba, přední střelec Pavel Svoboda, zadní střelec Rudolf Skalický, z letiště East Wretham. Úkolem této posádky bylo provést nálet na německý Wilhelmshaven. Jejich letoun byl nad cílem těžce poškozen německým flakem a následkem toho nouzově přistál na hladině Severního moře někde v polovině vzdálenosti mezi Holandskem a Velkou Británii. Kromě Rudolfa Skalického se celá posádka přesunula do záchranného člunu. Následovalo šest nekonečných dní pobytu na hladině Severního moře, než člun dorazil 3. ledna 1942 ke břehu severního Holandska poblíž obce Petten. Z pětice mužů, která přežila nouzové přistání na vodní hladinu, přežil pouze Alois Šiška, Josef Ščerba a Pavel Svoboda".

Nadporučík Pavel Staněk svého kolegu doplňuje: „Jako nositelé čestného názvu „Šiškova" cítíme povinnost vytvořit důstojné místo, které by připomínalo výjimečnost těchto mužů, obrovskou sílu a odhodlání přežít. Památník bude tvořen základním kamenem z přírodní žuly ve tvaru pyramidy, na jejímž vrcholu bude umístěna kovová plastika potápějící se ocasní části letounu Welington, a pamětní deskou se jmény členů osádky a událostmi. Obec Petten je silnou turistickou oblastí a proto plánujeme vedle památníku zřídit informační tabuli o členech posádky a historických událostech v anglickém a holandském jazyce v budově Informačního centra na pobřeží". Náklady na realizaci tohoto projektu byly odhadnuty na sto padesát tisíc korun, které však letka ani základna nemá ve svém rozpočtu. Proto byla o pomoc požádána veřejnost. V současné chvíli je již celá suma k dispozici.

Štěpánka Skřipská

Autor: Redakce

23.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Po bouřkách se silnými nárazy větru zůstala denní maxima pod třicítkou

Takhle to vypadá, když mají policisté den blbec.
AUTOMIX.CZ
45

Policie v nesnázích: kuriózní nehody strážců zákona

Netradiční sportovní den a festivaly. Další víkend na Třebíčsku

Třebíčsko - Koněšínský Vendelín, nebo Chlístovský hejk? Či raději vycházka s dětmi a slavnost v zahradě? Nadcházející víkend na Třebíčsku nabízí pestrý výběr pro každého. Přesvědčte se.

Extrémní sucho. Je to katastrofa, shodují se zemědělci

Třebíčsko – Po loňské suché sezóně doufali, že letos se nebude opakovat stejný scénář. Půda je ale letos vyschlá ještě mnohem víc a zemědělci si zoufají.

VIDEO: Vědci ze Studence mají novou budovu chovů za 38 milionu korun

Studenec – Novou budovu chovů pro drobné savce, obojživelníky a ptáky otevřeli ve čtvrtek na detašovaném pracovišti Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR ve Studenci. V ní budou moci zkoumat zvířata v rámci různých experimentů.

Noční bouře na Třebíčsku lámala stromy

Třebíčsko – Bouře v noci ze čtvrtka na pátek zaměstnala hasiče po celé Vysočině. Od osmé hodiny večerní do sedmé hodiny ranní zasahovali u více než 160 událostí v souvislosti s bouřkou. Nejčastěji hasiči odstraňovali stromy a větve, které padaly na komunikace a bránily tak provozu.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies