VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Albíny jsem si nevybral, oni si vybrali mě, říká chovatel

Chlístov /ROZHOVOR/ - Už více jak 45 let chová králíky plemene Český albín a neměnil by. Václav Dorůžka z Chlístova dokonce byl přes 20 let předsedou speciálního klubu všech chovatelů této bílé rasy v zemi.

9.6.2014
SDÍLEJ:

Václav Dorůžka odchoval řadu Českých albínů. Samice na snímku získala na výstavě 95 ze 100 bodů. Foto: Deník/ Kamil Černý

Českého albína vyšlechtil profesor Josef Zofka z Kladna jako králíka s výbornou kvalitou kožky po první světové válce.

Kolik se dnes platí za kožku?

Výkupčí nabízejí kolem 15 nebo 20 korun za kus, některé firmy nabízí i 180 korun, ale za kilo. Co jsme se o tom s kolegy chovateli bavili, tak by cena za jednu kožku vycházela 15 až 20 korun, protože do kila jich je přibližně 10. A to musí být poměrně velké, protože některé firmy chtějí vysušenou kožku bez paciček, uší, hlav a zbavenou tuku.

Je to cena, kterou jako chovatelé berete?

V květnu nebo červnu je patnáct korun běžných, vyšší cena je výjimečná. My to musíme brát.

Může na ni mít vliv kvalita kožky?

Určitě, i když ne až v takové míře jako kdysi. Někdy v 80. létech jsem se vydal do Brtnice, kde byla větší kožešnická firma, a chtěl jsem si tam nechat vysvětlit, jak má vypadat kvalitní kožka. Vzal jsem s sebou dva králíky. Přijal mě tam místopředseda podniku a u prvního králíka mi řekl, že ať takové nechovám, že to nemá cenu. Uklidil jsem ho a vyndal druhého. Jó, to už bylo něco jiného. Moc se mu srst líbila. A já věděl, jakým směrem se dát, protože Český albín má mít kvalitní kožku.

Věnoval jste se pak prodeji kožek?

Nikdy. Já jsem králíky choval pro jejich krásu, ne pro peníze. Byly takové výzvy, aby se do nějakých větších výkupů chovatelé zapojili, já jsem se na to neslyšel. Mimo to, důležitější na králíkovi byla a je masná užitkovost, kožka je odpadová surovina. Mezi chovateli se ale hledí i na ni. Když se cena před několika lety pohybovala kolem tří korun, tak to raději házeli do popelnice, než aby se s tím napínali a čistili. Jeden čas byla i za korunu.

Hledí se dnes na kvalitu kožky i z pohledu barvy? Vždyť bílá prý bývala ceněna víc než jiné.

Protože se dala barvit. O několik korun se za ní dostávalo víc. V historii chovu králíků lze najít tolik zvláštních věcí, že by na to kniha nestačila. Dokonce byly snahy vyšlechtit králíka bez srsti. Nakonec se to ale asi nepodařilo. Ani nevím, na co to tenkrát potřebovali.

Český albín byl vyšlechtěn jako hlavně kožešinový králík. Proč?

Je to králík i s dobrou masnou užitkovostí, ale když vznikal, ve 20. a 30. letech minulého století, tak se po bílém králíkovi s kvalitní kožkou volalo.

Když profesor Žofka vyšlechtit bílého králíka s kvalitní kožkou, bylo to něco. V roce 1921 totiž takový existoval pouze Belgický obr a Francouzský beran. Dnes je bílých plemen snad dvacet, mnozí je berou jako něco obyčejného a je škoda, že se na Českého albína zapomíná. Věřím, že jeho chovatelé si uvědomí, že jedině kvalitou kožky mohou prorazit. Právě na tohle se totiž v minulosti při chovu albína zapomínalo a i dnes to přetrvává.

Od kdy ho chováte vy?

V roce 1966 jsem se ženil a postavil jsem si králíkárnu. Líbili se mi tehdy Kalifornští králíci a hned jsem si je pořídil. V 68. roce byl v chovatelském časopisu článek od tehdejšího předsedy klubu Českých albínů Antonína Nováka o tom, jak se albínem opovrhuje, jak je to kvalitní plemeno. Mě na tom popravdě upoutalo to, že to je české, a mrzelo mě, že nad ním někteří lámou hůl. Takže každému říkám, že já jsem si to plemeno nevybral, ale ono si vybralo mě, a nedokážu od něho odejít. Prostě mě to tak chytlo, že netoužím po jiném.

Má na kvalitu kožky vliv třeba i krmení?

Samozřejmě, a obrovský. Vizáž králíka se dá změnit lnem a slunečnicí. Když mám ale bastarda, podřadného křížence, tak můžu zkrmit vagon lnu a s tím zvířetem to nehne. Průměrné králíky tím můžeme vylepšit, má to ale krátkodobý účinek a nemá to chovnou hodnotu. Pak je skupina zvířat, která má kvalitu v genech, a o ty by mělo jít. Těm stačí jen troška na přilepšení a oni vám to bohatě vrátí. Bohužel chovatelské práci se chce věnovat málo lidí, chtějí poháry, ne králíky s kvalitní kožkou v genech.

Čím by se měl Český albín lišit od jiných plemen?

Troufnu si říct, že to má být viditelné na první pohled. Ta srst má být přilehlá, sněhově bílá, v určitém úhlu odráží světlo, nejlépe se to pozná v polostínu, kde se stříbřité pesíky projeví v plné kráse.

Autor: Kamil Černý

9.6.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO

Na dálnici D1 zemřel po nehodě další řidič

Bratři Ebenové.
3

Bratři Ebenové budou na zámku ve Valči jako na plovárně

Majitel hledal Kukiho u Vyskytné. Zatím ho nenašel

Vysočina – Klokan Kuki, který už možná několik týdnů běhá po lesích Jihlavska, byl naposledy spatřen v zatáčkách mezi Vyskytnou nad Jihlavou a místní částí Jiřín. V noci z úterý na středy ho tam byl dokonce hledat i majitel Radek Helekal. Bohužel bez úspěchu.

Mejzlík je s přístupem mladíků spokojen

Třebíč – Kolotoč přátelských zápasů se naplno rozeběhl i mladším dorostencům Horácké Slavie. Třebíčští hokejisté stihli suchou letní přípravu ještě do konce prázdnin, aby mohli stejně jako ostatní družstva v klubu vyjet na led.

Dorostenci ladí formu na ledě

Třebíč – Příprava na suchu a neoblíbené letní galeje už mají hokejisté dávno za sebou. Týmy v Třebíči se už od poloviny prázdnin na novou sezonu připravují na ledě a ne jinak je tomu i v případě staršího dorostu Horácké Slavie.

Z reklamního banneru někdo vyřízl logo

Třebíč - Někdo zvláštním způsobem poškodil reklamní banner na plotě v ulici Cyrilova v Třebíči. Z banneru vyřízl reklamní logo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení