Stoupenci Petrova cechu jsou zkrátka otužilci a hospodáři z místních organizací Českého rybářského svazu to dobře vědí. Ti humpolečtí proto nezdolným lovcům, ať už těm s rybářskou průkazkou či zájemcům z řad veřejnosti, otevřeně vzkazují: „Pojďte v zimě na ryby!“

Ke štěstí chyběl led

Pod tímto sloganem se skrývá takzvané dírkování neboli rybolov na ledě, v němž jsou vyřezané otvory. „Z minulých let s tím máme ty nejlepší zkušenosti. Rybáři si to vysloveně pochvalují,“ pravil spokojeně předseda tamního spolku Jaromír Slavík.

Jediné, co na humpoleckém rybníku Výtažník určeném k takzvanému komerčnímu rybolovu dosud chybělo, byl právě ten led.
Tamní rybáři jej dokonce umějí pomocí čerpadel sami vyrobit, na to však potřebují stálé, alespoň lehce mrazivé počasí. Zatím se nedočkali.
Zkraje roku se každopádně chytalo jenom obvyklým způsobem, tedy přívlačí či muškařením ze břehu. Na Silvestra i na Nový rok tam postával i předseda Slavík.

A jestli v zimě berou? „To víte, že berou. V tomhle rybníku je tolik ryb, že brát prostě musí,“ usmál se Slavík. Zvýšený zájem o sportovní rybolov nyní nepopírají ani členové pelhřimovské organizace. Na přelomu roku stály na rybárně kvůli povolenkám dlouhé fronty.

Lednový rybolov není pro každého

Nebylo divu, takřka jarní počasí prvních lednových dnů řadu nadšenců k vodě přímo lákalo. „Jestliže zájemce splnil všechny povinné náležitosti včetně brigády, nový lístek dostal a mohl vyrazit. Snad pouze s výjimkou, že si nyní nesmí odnést domů rybu z čeledi dravců. Ti jsou nyní hájení,“ upřesnil předseda Milan Macura. Podle něho však v tomto období většinou navazují udici pouze jedinci, kteří této kratochvíli beznadějně propadli.
A takových zase až tolik není. Potvrzuje to i Pavel Rysl mladší, který v sezoně jinak chodí pozorovat splávky často. „Tohle pro mě není. Papíry odevzdávám před Vánocemi a beru si je zpátky až zjara. Sedět tam v zimě by se mi nechtělo,“ přiznává mladý rybář.

Pacovští rybáři s tím víceméně počítají, ve svém revíru proto rovnou vyhlásili leden měsícem klidu. „U nás se smělo chytat do konce roku. Našlo se pár lidí, kteří chodili, nesměli ale chytat na rostlinnou nástrahu a nesměli brát kapra,“ ocitoval vnitroorganizační řád pacovského spolku Stanislav Hezina s tím, že toto nařízení si klade za cíl umožnit nejoblíbenějším šupináčům patřičně dorůst pro hlavní sezonu.

Ta oficiálně startuje prvního února. Nechytá se ani v Želivě. Přehrada Trnávka, o niž se tamní stoupenci Petrova cechu dlouho starali, nakonec připadla pražské rybářské radě. Hladina je v současné době navíc upuštěná na dolní rysku.

A pokud se týká několika obecních rybníků či těch, které rybáři obhospodařují premonstrátům, ty slouží za příhodného počasí bruslařům či venkovským hokejovým mačům. „Jestliže někdo dostane chuť si v zimě zarybařit, do Humpolce je to kousek,“ uzavřel jednatel želivské rybářské organizace Zdeněk Navrátil.