VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Most u Kralic opraví bez objížděk

Kralicko - Paradoxně díky tomu, že spolu kolidují dvě stavby, se řidiči letos v sezoně vyhnou složitým objížďkám na Kralicku. Přesto se na určitá dopravní omezení musejí připravit.

19.1.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto. Foto: Foto: Deník/archiv

O co jde? Jednak bude Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) stavět víceméně nový most na hlavním tahu Třebíč Brno u Spáleného mlýna na státní silnici první třídy číslo 23 za Kralicemi nad Oslavou. Onen most, kde jsou nyní betonové zátarasy a auta tu už několik let projíždějí vždy jen jedním směrem. Ve stejné době se obce chystají kopat kanály v Hlubokém a v Újezdu u Rosic. Tedy ve vsích, kudy měla vést objízdná trasa linkové autobusové dopravy pro stavební akci u Spáleného mlýna.

Jenže objížďku autobusů neakceptuje Krajský úřad Jihomoravského kraje jednoduše proto, že by byla neúměrně dlouhá v poměru k délce uzavřeného úseku. Ani stavbu mostu, ani kopání kanálů nelze odložit, a tak každá ze dvou staveb bude mít svůj dopravní režim. „Nám nezbylo nic jiného než zadat projekt pro stavbu provizorního mostu. Vznikne hned vedle rozestavěného nového přemostění. Musíme rychle vyřídit stavební povolení. Je to mobilní konstrukce, běžně to tak děláme i na jiných místech v republice,“ objasnila ředitelka jihlavského pracoviště Ředitelství silnic a dálnic Marie Tesařová.

Podle jejích slov zatím nemá správce státních silnic připravenu kalkulaci, o kolik to prodraží celou stavbu. Podle Tesařové to ale nebude zásadní částka. Půjde především o dopravu na místo, montáž a demontáž mostu, přípravné práce a uzpůsobení terénu. Provizorní most tu bude od dubna, podle toho, kdy skončí zima. Demontovat ho budou patrně někdy o prázdninách, v závislosti na počasí a rychlosti prací na stavbě mostu nového.

„Rozhodně v tom místě bude nějak zpomalená rychlost projíždějících aut kvůli velkému pohybu stavební techniky. Bude to náročné. Ale starý most je už fakt v neúnosném stavu, degeneruje před očima, to už nelze odkládat, nikdo si nevezme na triko další prodlení, to už se nedá,“ podotkla Tesařová.

Kvalita mostů se hodnotí podle sedmistupňové škály. Jednička znamená výborný stav, sedmička říká most zavřete. Kralický most má nyní známku šest. Stavaři jej za dvanáct milionů korun opraví tak zásadním způsobem, že bude de facto nový. Konstrukce bude železobetonová poloklenutá. Původně měly „spodek“ tvořit tubusy. Ovšem proti se před několika lety postavili ochranáři s výtkou, že by tudy obtížně procházeli živočichové, kteří žijí ve zdejší přírodní rezervaci Údolí Oslavy a Chvojnice a evropsky významné lokalitě Natura 2000. A tak se stavba zdržela.

Muselo se znovu projektovat a opět čekat na nový balík peněz, což se nyní podařilo. Místem denně podle statistik projede 3620 aut včetně mnoha kamionů. Nový most bude mít parametry zátěžové třídy A, tedy převede veškerou dopravu. Stavbu vysoutěžila firma SDS Exmost, hotovo by mělo být o prázdninách. V Hlubokém a Újezdu u Rosic budou od dubna přes prázdniny na mnoha místech překopané silnice. Hluboké, Újezd a Krokočín totiž vytvořily svazek obcí, sehnali právě díky blízkosti Chvojnice obrovskou dotaci okolo 80 milionů korun a budují kanalizaci včetně společné čističky odpadních vod u Hlubokého. V Krokočíně kopali loni, mají hotovo, silnice jsou normálně průjezdné. Ve zbývajících dvou obcích by sice silnice nejraději zavřeli, ale úřady jim uzavírku nepovolily. A tak tu budou nuceni zajistit průjezd. „Nebude to úplně jednoduché, ale nic jiného nám nezbývá,“ sdělila starostka Hlubokého Marie Svobodová.

Autor: Hana Jakubcová

19.1.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek

Šikula srazil rozhodčího, přijela i policie

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Opilý muž prořízl pneumatiku u auta

Třebíč - Proříznutá pneumatika a poškozená poštovní schránka zůstaly po nezvané návštěvě v neděli večer u jednoho z domů na Nových Dvorech v Třebíči.

Detaily jaderné elektrárny si nově může kdokoli prohlédnout ve 3D aplikaci

Dukovany - Díky nové aplikaci „Jaderné elektrárny 3D“ teď může kdokoliv vyrazit do jaderky na prohlídku nejzajímavějších částí.

Dobrovolníci nasbírali patnáct pytlů nepořádku za dvě hodiny

Třebíč – Téměř třicet dobrovolníků využilo krásného sobotního počasí a vyrazila do údolí mezi MŠ Dukovanská a prodejnou Albert v Třebíči. V rámci celorepublikového projektu 72 hodin, který pořádá Česká rada dětí a mládeže, se rozhodli tomuto krásnému kousku města pomoci a vyčistit ho od nepořádku.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení