VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zápisy do prvních tříd začínají

Třebíč – Aktovka, penál a pouzdro na svačinu. To stačí předškolákům k nástupu do školy. Aby je ale do první třídy přijali, musí učitelkám u zápisu ukázat, že jsou na povinnou školní docházku připraveni.

19.1.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Foto: Deník/archiv

A to čeká i Matyáše Trešla z Třebíče. „Nijak výrazně se na zápis nechystáme. Občas si procvičíme čísla, barvy a podobné věci. Že bychom se ale učili nějak systematicky, to určitě ne. Tak snad nám zápis vyjde,“ říká Matyášova matka Jitka Bočková. Všechny třebíčské základní školy se předškolákům k zápisu otevřou v pátek 20. ledna od dvou do šesti hodin odpoledne a v sobotu 21. ledna od osmi do jedenácti hodin dopoledne. „Rodiče jsou povinni u zápisu předložit občanský průkaz a rodný list dítěte,“ připomíná třebíčský mluvčí Ivan Přibík.


„Při zjišťování školní zralosti zaměřujeme pozornost především na úroveň zrakového a sluchového vnímání, řeči, prostorové orientace, matematických představ a grafomotoriky, což je kreslení lidské postavy. Hodnotí se práceschopnost dítěte, schopnost zaměřit pozornost a splnit zadaný úkol,“ vysvětluje učitelka prvního stupně základní školy Bartuškova Pavla Šplíchalová. Největší potíže dělá dětem výslovnost, schopnost vydržet poslouchat čtený text a kreslení lidské postavy. „Matyáš naštěstí s podobnými věcmi nemá problém. Vyslovovat er už jsme se naučili, takže to by mělo být v pořádku,“ dodává Bočková.


Aby do školy nenastupovaly nezralé děti nebo děti s nedozrálými funkcemi nutnými ke zvládnutí základních dovedností, organizují některé školy předškolní kurzy. „Cílem těchto kurzů je vlastně prevence školní neúspěšnosti. Snažíme se předejít problémům po nástupu dítěte do školy, vyrovnat individuální nedostatky,“ popisuje Šplíchalová. Kurzy jsou zaměřeny na rozvoj vnímání a paměti, prostorové orientace, matematických představ, řeči a grafomotoriky. Děti se seznamují s prostředím školy a autoritou učitelky. Účastnit se mohou i rodiče, kteří mají možnost vidět, jak jejich potomek pracuje ve skupině, co mu dělá problémy a mohou ho porovnat s ostatními dětmi.

Pokud ale rodiče přece jen cítí, že jejich ratolest není na nástup do školních lavic připravená, mohou zařídit odklad. „Rodiče, kteří žádají odložení povinné školní docházky, doloží vyjádření dětského lékaře nebo pedagogicko-psychologické poradny do 31. května,“ upozorňuje třebíčský mluvčí. K zápisu mohou nastoupit i děti, které by ještě věkově mohly zůstat ve školce. Pokud se tak rodiče rozhodnou, musí opět dodržet pár kritérií. Pokud dítě oslaví šesté narozeniny od září do června příslušného školního roku, může být do školy přijato na žádost zákonného zástupce a samozřejmě, je-li tělesně a duševně vyspělé.
„Rodiče dětí narozených od září do prosince musí žádost doložit doporučením pedagogicko-psychologické poradny. U nejmladších dětí s datem narození od ledna do června musí rodiče k doporučení z poradny přidat i posudek odborného lékaře,“ dodává Přibík
Matyáš oslaví šesté narozeniny letos na jaře, a tak žádná doporučení nepotřebuje. „O odkladu jsme neuvažovali, myslím, že syn je připravený. Navíc už se do školy moc těší. A já doufám, že mu to vydrží minimálně celých devět let,“ říká maminka Jitka Bočková.

KATEŘINA DLABAČOVÁ

19.1.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského
40

OBRAZEM: Od folku k baroku a tanci. Takový byl festival

Michaela Horáková začala budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.
25

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Běh Matyáše Žďárského bude v jubilejním ročníku mezinárodní

Kožichovice – Veřejný přespolní běh nesoucí jméno zakladatele alpského lyžování a kožichovického rodáka Matyáše Žďárského se letos „dožívá“ čtvrtstoletí.

Nad Vysočinou se budou brzy cvičit vojáci

Sedlec, Vysočina – Od středy 23. srpna až do září budou nad Krajem Vysočina častěji létat vojenská letadla. V té době se bude totiž konat mezinárodní letecké cvičení Ample strike 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

OBRAZEM: Slavnosti tří kápí v Třebíči začaly

Třebíč - Slavnosti tří kápí začaly. Úderem šestnácté hodiny se začali na Podzámeckou nivu scházet první návštěvníci. Sledují vystoupení šermířských skupin a drezůru koní. Na místě je také nepřeberně stánků s občerstvením a suvenýry. Večer jsou na programu koncerty.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení