VYBRAT REGION
Zavřít mapu

S úpravami průtahu Třebíčí by se mohlo začít už letos

Třebíč - Město Třebíč má nyní na stole zpracovanou studii na zkapacitnění stávajícího průtahu městem. Tento týden ji představil vedoucí odboru dopravy třebíčské radnice Aleš Kratina.

13.1.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Foto: Deník/Jan Handrejch

„Situace na průtahu městem v některých místech je tak závažná, že nelze čekat na zahájení stavby obchvatu,“ zmínil Kratina důvody, které město k zadání zpracování studie přivedly. Podobný názor má většina řidičů, kteří městem často projíždí. „Je to ke vzteku. Když jedu do práce, často trávím na semaforech v centru Třebíče delší dobu než na samotné cestě mimo město. Už by s tím měli něco začít dělat,“ podotkl Jiří Krátký, který je prý z opakující se situace zoufalý.

„Studie byla již předjednána s Ředitelstvím silnic a dálnic, které se k ní postavilo velmi kladně. Bylo nám přislíbeno, že navrhované úpravy by mohly zahrnout již do letošního rozpočtu a tudíž je realizovat,“ netajil se Kratina. Od nových opatření si slibuje zejména podstatné zkrácení průměrné délky kolon na křižovatkách. A o jaké změny by mělo ve skutečnosti jít? „Na Komenského náměstí by došlo na přidání řadících pruhů směrem do parkoviště a prostoru autobusového nádraží. Na Masarykově nádraží by došlo k rozšíření pruhu o půl až třičtvrtě metru,“ načrtnul vedoucí odboru dopravy. Změny by se tak dotkly i dopravního značení.

Další novinka by byla na Bráfově třídě v prostoru u evangelického kostela ve směru odbočení k zimnímu stadionu, kde by přibyl jeden jízdní pruh. „Došlo by tam k rozšíření stávající komunikace,“ popsal Kratina. Zhruba polovina aut většinou směřuje po Nádražní ulici na Znojemskou a druhá polovina aut směřuje dále po Bráfově ulici. Proto je podle studie účelné, aby pro každý směr byl vyčleněn jeden samostatný pruh a vozidla se dále nekumulovala pouze v jednom pruhu. Podle Kratiny město o možnosti řešení frekventovaných křižovatek formou kruhových objezdů neuvažovalo a ve studii tudíž zahrnuty nejsou. Šlo by totiž o dražší variantu, která by nebyla rychle realizovatelná.

Navíc na Bráfově ulici je kruhový objezd z hlediska prostorového nepříliš reálný. „Na Masarykově náměstí existuje prostorový návrh kruhového objezdu, ale ten by zasáhl zelený park takovým způsobem, že by to asi příliš přijatelné nebylo. Podobný kruhový objezd by šel jistě udělat i na Komenského náměstí. Ovšem vzdálenosti mezi oběma křižovatkami jsou tak krátké, že nelze říci jak by fungovala návaznost světelné signalizace,“ zamýšlel se Kratina. Podle něj by se navržené úpravy podle studie vešly do částky dvaceti milionů korun.

Nyní je tedy karta na straně ŘSD, které bude muset ke studii nechat zpracovat zadávací dokumentaci, pokud se rozhodne pro realizaci. Podle Kratiny by studií navržené úpravy byly rozčleněny do několika etap a výhledově by mohly být realizovány do tří let. Proč je řešení průtahu městem nezbytné řešit Aleš Kratina zdůvodnil: „Problematika průtahu městem se úzce váže na problematiku silnice I/23. Podařilo se nám z ministerstva pro místní rozvoj získat aktuální studii, která prověřovala účelnost paralelního jízdního spojení západu a východu České republiky. Výsledek je ten, že se musí pokračovat v úpravách silnice I/23 a navazujících tras, protože je to pro Českou republiku důležitá silnice.“

Autor: Eva Bártíková

13.1.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Hanáci vyhráli také odvetu v Jihlavě

Ilustrační foto

Vražda mezi cizinci: Došlo k ní na ubytovně v Humpolci

Požár zastavil výrobu v Kronospanu. Firma tvrdí, že šlo o zkrat

Jihlava – Více než deset milionů korun. Taková je bilance sobotního rozsáhlého požáru v jihlavské společnosti Kronospan v ulici Na Hranici v Jihlavě-Bedřichově. Hořela hala, ve které se zpracovávají OSB desky, dokonce musel být vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu. Oheň proto na několik dní odstavil výrobu ve firmě.

Děti si ve žďárském parku hrají v balících slámy

Žďár nad Sázavou - Na šest desítek balíků ze slámy tvoří bludiště na okraji žďárského parku Farská humna. Dočasnou venkovní hernu pro děti tam vybudoval žďárský výtvarník Michal Olšiak.

Sáblíková bude pokračovat i po Pchjongčchangu

Žďár nad Sázavou – Odchod do sportovního důchodu? Ale kdeže. Láska ke sportu zvítězila. Martina Sáblíková přehodnotila své plány po olympijských hrách v Pchjongčchangu a hodlá se na dlouhém oválu se svými konkurentkami potkávat i nadále. Její fanoušci tak mohou mít radost.

Začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Náměšť nad Oslavou - Mezinárodní vojenské cvičení Ample Strike začíná. Uskuteční se od středy 23. srpna do úterý 12. září na základně vrtulníkového letectva u Náměště nad Oslavou a na dalších místech v zemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení