VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Arnika bojuje proti spalovně odpadů na Vysočině

Vysočina – Ekologické sdružení Arnika vyzvalo nejen obyvatele Vysočiny, aby podepsali petici s názvem Nespalujme, recyklujme. Ekologům se nelíbí, že podle nich chtějí krajští politici prosadit velkou spalovnu odpadů místo toho, aby se v kraji recyklovalo a kompostovalo.

11.1.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Foto: Deník/Lubomír Stehlík

V pondělí mají krajští a komunální politici v Řídícím výboru Integrovaného systému nakládání s odpadem Kraje Vysočina (ISNOV) rozhodnout právě o podobě nakladání s odpady v kraji. „Od začátku je přitom jasné, k jaké variantě se zpracovatel studie přikloní. Jednoduchá hra s čísly ve vyhodnocení variant vyzněla ve prospěch velké spalovny odpadů. Varianta intenzivnější recyklace odpadů a kompostování vytříděných bioodpadů přitom nebyla řádně rozpracována a vyšla jako druhá nejhorší. Varianta spalovny odpadu je naopak nejpodrobněji zpracovanou částí dokumentu. Považujeme tento závěr za zmanipulovaný a neobjektivní,“ hodnotil vedoucí programu Toxické látky a odpady sdružení Arnika Jindřich Petrlík. Pokud krajské zastupitelstvo a zastupitelstva obcí ISNOV schválí, podle Arniky už nic nebude bránit rozpohybování mašinérie vedoucí ke stavbě spalovny odpadů ve Žďáru nad Sázavou nebo v Jihlavě s kapacitou až 150 000 tun spáleného odpadu ročně.


S tím však radní Kraje Vysočina Zdeněk Ryšavý nesouhlasí. „Je pravděpodobné, že řídící výbor přijme studii, která jako jedno z řešení navrhuje spalovnu. Je to však teprve první krok. Materiál musí schválit krajské zastupitelstvo plus dalších 15 měst,“ řekl Deníku Ryšavý, který má na kraji na starosti životní prostředí. Podle něj má Arnika hezké teorie, které ale v praxi nefungují. „To, co říká Arnika, že bychom třídili osmdesát procent odpadů, se mi teoreticky líbí, ale na světě neexistuje země, která by to zvládla,“ dodal radní. Podle něho se vyspělým zemím podaří vytřídit nanejvýš padesát procent odpadu, zbytek spalují. Navíc dodává, že je otázkou, do jaké míry má třídění smysl, tak, aby se ekonomicky vyplatilo.
Pokud by vše probíhalo bez komplikací, mohla by podle Ryšavého spalovna za několik miliard v kraji začít fungovat v roce 2017 – 2018.

Autor: Dana Křížková

11.1.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Mladíci sestřelili Znojemské Orly

Ilustrační fotografie.

Mladá řidička byla pod vlivem drog

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

Pelhřimov – Až šest let vězení hrozí sexuologovi Petru Weissovi z Prahy za to, že loni v září podle policie způsobil na Pelhřimovsku dopravní nehodu, při níž zemřeli dva lidé, a jeden byl vážně zraněn. Dvaašedesátiletý lékař tehdy vyvázl s lehkým zraněním. Policie nakonec dospěla k závěru, že Weiss se před nehodou nevěnoval řízení a jel příliš rychle. Vyšetřování bylo ukončeno a spis už je i s podanou obžalobou u Okresního soudu v Pelhřimově.

Slavnosti Tří kápí nabídnou hudbu, průvod či ohňostroj

Třebíč - I letos budou Třebíčští oslavovat bohatou historii svého města. Od pátku až do neděle se zde bude konat čtrnáctý ročník kulturně-společenské akce Slavnosti Tří kápí.

Květinová výstava se stěhuje ze školy na obecní úřad

Vladislav – Tradice květinových výstav je s Vladislaví spjatá. Trvá již od roku 2000, kdy výstavy začali pořádat členové místní organizace českého zahrádkářského svazu. Většinou zahrádkáři připravují dvě výstavy, jednu na jaře a druhou v létě.

Velká cena města Třebíče se poběží už po pětatřicáté

Třebíč – Rok se s rokem sešel a jeden z nejtěžších atletických závodů opět klepe na dveře. Velká cena města Třebíče má v sobotu na programu už 35. ročník. Tradiční závod vznikl ještě za okupace, v padesátých letech administrativně zrušený a v devadesátých znovu obnovený. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení